Jak vybrat freestyle koloběžku

Redakce Sportisimo

20.3.2023 • 8 min čtení

Více než poklidná jízda po rovince vás láká zdolávání překážek ve skateparku a různé triky? Freestyle koloběžky byly navrženy speciálně za tímto účelem. Víte, podle jakých parametrů vybrat tu nejvhodnější?

Jízda ve skateparku, nácvik efektních triků a běžné ježdění po rovném a hladkém povrchu. Tak vypadá hlavní využití freestyle koloběžek. Pokud se chcete věnovat uvedeným aktivitám, vybíráte ve správné kategorii.

V případě, že hledáte skladnou koloběžku pro přepravu na kratší vzdálenosti, podívejte se raději po skládacích modelech (článek o nich najdete tady). Koloběžky s nafukovacími koly jsou zase vhodnější na delší výlety či sportovní jízdu, přečtěte si o nich zde. Hodit se bude určitě také správné oblečení s chrániči a příslušenství.

Ukázat freestyle koloběžky

Shrnutí 

 • Typ – Na jízdu po asfaltu a trénování triků zvolte robustnější street koloběžky. Modely určené do skateparku mají kratší a užší desku, která usnadňuje provádění triků. Freestyle koloběžky typu dirt si poradí i s nezpevněným terénem.
 • Výška řídítek – Poloha řídítek musí zajistit vzpřímený postoj, vaše ruce by ale neměly být zcela napnuté. Všeobecně se doporučuje výška řídítek těsně nad úroveň pasu.
 • Materiál a tvar řídítek – Řídítka z hliníku jsou lehká, ale vyšší pevnost vykazují ta ocelová. Proto je najdete u koloběžek pro pokročilé. Pevnost řídítkům dodá rovněž konstrukce ve tvaru písmene Y.
 • Velikost koleček – Freestyle koloběžka s většími kolečky jede rychleji, snáze překoná nerovnosti, ale hůře se ovládá. Standardní průměr koleček je 110 mm. Začátečníci mohou zvolit menší kolečka, zkušení jezdci naopak větší. 
 • Tvrdost a střed koleček – Tvrdší kolečka jsou rychlejší, odolnější, ale více s nimi pocítíte nerovnosti terénu. Tvrdost se vyjadřuje číselným údajem a písmenem A, například 86A. Čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečka. Na pevnosti kolečkům přidají hliníkové středy. 
 • Deska – Kratší a užší deska vás podpoří při provádění triků. Naproti tomu koloběžky s delší a širší deskou budou stabilnější při jízdě. Kromě rozměrů sledujte tvar desky. Snažte se vyhnout modelům s ostrými hranami. Bezpečnější variantu představuje krabicový tvar.
 • Brzdy – Na freestyle koloběžky se instaluje jen nášlapná zadní brzda, která slouží k přibrzďování. Brzdy mohou být pružinové, nebo typu flex. Druhá možnost je pro vyšší odolnost oblíbenější.
 • Vidlice a kompresní systém – Hliníková vidlice je lehčí, ale dražší. Ocelovou vidlici pořídíte levněji, nicméně navýší vám celkovou hmotnost freestyle koloběžky. Pokud se řadíte mezi pokročilé jezdce, hledejte bezzávitový systém spojení desky s vidlicí.
 • Hlavové složení – Ovlivňuje hladkost protáčení řídítek. U koloběžek pro začátečníky se vyskytují kuličková ložiska. Zkušení freestyleři preferují ložiska celozapouzdřená.
 • Nosnost – Nosnost většiny freestyle koloběžek se pohybuje mezi 80 až 100 kg. Tyto hodnoty zohledňují zvýšené zatížení způsobené častými skoky a dopady. Přesto je lepší, když vaše hmotnost neatakuje předepsanou hranici nosnosti.

Typ

Freestyle koloběžky se podle svého primárního zaměření dají rozdělit do několika skupin. Jednotlivé typy se liší především konstrukcí.

 • Street – Freestyle koloběžky navržené pro běžnou jízdu po asfaltu a trénování triků. Mají širší a delší desku, rozšířená bývají také řídítka. S rozměry konstrukce samozřejmě narůstá i hmotnost koloběžky.
 • Skatepark – Modely do skateparku disponují kratší a užší deskou. Jejich konstrukce je celkově subtilnější, což ulehčuje ovladatelnost a umožňuje jednodušší provedení triků.
 • Dirt – Freestyle koloběžky do nezpevněného terénu. Poznáte je podle výrazného vzorku na kolečkách, která mohou být nafukovací i bezdušová (perforovaná).

Výška řídítek

Klíčový parametr z pohledu správného postoje, který navíc ovlivňuje, jak lehce či složitě se vám budou provádět triky. Zatímco u skládacích koloběžek jsou řídítka výškově nastavitelná, freestyle modely je mají napevno. Lépe díky tomu snáší otřesy a drží stabilní polohu. Optimální výška řídítek se v porovnání s ostatními typy koloběžek mírně liší. Platí zde dvě základní poučky:

 1. na koloběžce byste měli stát vzpřímeně,
 2. vaše ruce by neměly být zcela napnuté

 

V praxi tedy řídítka nejčastěji sahají jezdci těsně nad úroveň pasu. Problém představují zejména příliš nízko umístěná řídítka. Na koloběžce byste se hrbili a akorát si způsobili nepříjemné bolesti zad či krční páteře. Výše položená řídítka tolik nevadí, ale zbytečně si s nimi zkomplikujete většinu triků. Nejsnazší pochopitelně je, když si koloběžku osobně vyzkoušíte. Pokud tuto možnost nemáte, řiďte se naší orientační tabulkou.

Výška jezdce

Doporučená výška řídítek

100–110 cm

29–34 cm

110–120 cm

34–39 cm

120–130 cm

39–45 cm

130–140 cm

45–50 cm

140–150 cm

50–55 cm

150–160 cm

55–60 cm

160–170 cm

60–65 cm

170–180 cm

65–71 cm

180–190 cm

71–76 cm

190–200 cm 76–81 cm

Materiál a tvar řídítek

U řídítek ještě zůstaneme. Jedná se totiž o velmi důležitou část freestyle koloběžky, která si musí poradit se zátěží způsobenou tvrdými dopady a nárazy. Na výrobu řídítek se nejčastěji využívá hliník, nebo ocel obohacená o chrommolybden. Hliníková řídítka jsou lehčí, ale v základním zpracování méně pevná. Měli by je proto volit spíše začátečníci a jezdci z nižších váhových kategorií. Pro těžší uživatele a na složitější triky se hodí odolnější ocelová řídítka.

Setkáte se s dvěma rozdílnými tvary řídítek.

 • T-bar – Řídítka ve tvaru písmene T se vyrábí ze dvou kusů. Při stejných rozměrech bývají lehčí. Umožňují zvolit užší úchop a mít stálou kontrolu nad koloběžkou. Svým charakterem jsou vhodnější pro začínající freestylery.
 • Y-bar (BMX styl) – Vyrábí se z více částí, které dohromady připomínají písmeno Y. Jejich konstrukce je pevnější, proto tato řídítka najdete především na koloběžkách pro pokročilé.

Trendem poslední doby je rozšiřování řídítek. Široký úchop vám poskytne větší stabilitu. Řídítky i vidlicí lze u freestyle koloběžek otáčet o 360 stupňů.

Velikost koleček

Větší kolečka vám přinesou vyšší rychlost a snáze s nimi překonáte různé nerovnosti. Koloběžky s menšími kolečky se zase lépe ovládají. Ve srovnání s ostatními typy koloběžek jsou kolečka na freestyle modelech obecně menší – o rychlost při jízdě zde tolik nejde.

Standardně se využívají kolečka s průměrem 110 mm. Na začátečnických koloběžkách nezřídka uvidíte kolečka s průměrem 100 mm, naopak pokročilí jezdci čím dál tím víc sází na kolečka s průměrem mezi 120–125 mm.

Další faktor, který ovlivňuje výběr velikosti koleček, je primární využití koloběžky. Pokud ji pořizujete hlavně na triky, nebojte se menších koleček. Lépe s nimi tyto manévry ustojíte. Jestli preferujete street jízdu, oceníte větší kolečka.

Tvrdost a střed koleček

Kromě velikosti se zaměřte na tvrdost a střed koleček. Měkčí kolečka vám zajistí skvělou přilnavost, lépe tlumí nerovnosti, ale jsou pomalejší a rychleji se opotřebují. Tvrdší kolečka budou svižnější a odolnější, nicméně pocítíte s nimi každý kamínek. Tvrdost se vyjadřuje číselným údajem a písmenem A (např. 86A). Čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečka. Obvykle se tvrdost pohybuje mezi 85–91A.

Střed kolečka se zpravidla vyrábí z plastu, nebo hliníku. Na plastové středy narazíte u rekreačních freestyle koloběžek. Materiál je levnější, ale méně odolný. Proto se u kvalitnějších modelů instalují pevnější hliníkové středy.

Opomíjet byste neměli ani ložiska. Ta jsou dnes v kolečkách téměř vždy předinstalovaná. Číselný údaj v označení (např. ABEC 7) vyjadřuje jejich přesnost, tedy v podstatě rychlost. Vyšší číselný údaj značí rychlejší ložiska, maximum je ABEC 9.

Deska

Deska tvoří základ freestyle koloběžky. Její velikost musí samozřejmě odpovídat velikosti bot. V tomto ohledu však většinou problém nenastává. Rozměry a hmotnost desky se ale projevují na jízdních vlastnostech. Kratší, užší a lehčí desky jsou vhodnější pro triky, protože vám usnadní jejich provedení. Tyto vlastnosti tak danou koloběžku předurčují především pro využití ve skateparku.

Široké a dlouhé desky jsou stabilnější. Proto se hodí více pro běžnou jízdu. Kromě rozměrů sledujte také tvar desky, zejména její hrany. Ostré hrany na bocích pocítíte například při nepovedeném triku, který zahrnuje točení deskou. Krabicový tvar desky je z tohoto pohledu mnohem bezpečnější.

Brzdy

Freestyle koloběžky disponují pouze nášlapnou zadní brzdou. Koloběžku zastavíte jejím sešlápnutím, které způsobí tření mezi brzdou a kolem. S podobným systémem se setkáte u některých malých městských koloběžek. V rámci používaných brzd se rozlišují dva základní typy.

 • Pružinová brzda – Je osazena na ose s pružinou, jež brzdu zvedá. Časem dochází k opotřebení pružiny, což může vést k nepříjemnému hluku za jízdy. Pro úplné začátečníky bývají pružinové brzdy jednodušší na ovládání.
 • Flex brzda – Brzda typu flex představuje oblíbenější variantu. Na rozdíl od předchozího typu je napevno přichycená k desce. Při sešlápnutí dojde k jejímu prohnutí.

Bez ohledu na typ brzd si uvědomte, že brzdění na freestyle koloběžkách je jiné než například u jízdních kol. V tomto případě se jedná spíše o přibrzďování.

Vidlice a kompresní systém

Vidlice je jednou z nejdůležitějších komponent freestyle koloběžky. Tato součást navzájem propojuje řídítka, desku a kolečko. Zásadně se tak podílí na změnách směru jízdy. Na výrobu vidlice se využívá ocel, či hliník. Ocelové vidlice jsou levnější, ale těžší.

Kompresní systém se stará o spojení desky s vidlicí. Právě odolnost tohoto ústrojí do značné míry určuje, kolik toho freestyle koloběžka „vydrží“. Používají se dva typy systémů.

 • Závitové kompresní systémy – Levnější, ale méně odolné řešení. Závitový systém potkáte převážně u koloběžek pro začátečníky.
 • Bezzávitové kompresní systémy – Kvalitnější varianta, kterou by měli volit pokročilí jezdci. Bezzávitových systémů však existuje několik, takže i v rámci této skupiny se vyskytují podstatné rozdíly. Za nejefektivnější se považují systémy SCS, HIC a IHC.

Hlavové složení

Hlavové složení neboli headset je de facto ložisko, které se nachází v hrdle desky a zajišťuje protáčení hřídele řízení. Kvalita tohoto ložiska má vliv na hladkost protáčení řídítek. Lepších jízdních vlastností docílíte s celozapouzdřeným ložiskem. Kuličková ložiska používaná u levnějších koloběžek se netočí tak hladce. Nutno ale podotknout, že tyto rozdíly poznají spíše jen zkušení freestyleři.

Podle typu vidlice se i hlavové složení dělí na závitové a bezzávitové. V prvním případě je součástí headsetu matice pro závitovou vidlici. Plynulejší a tišší chod vám přinesou bezzávitové kombinace.

Nosnost

Otázka nosnosti je u freestyle koloběžek poměrně komplikovaná. V důsledku dopadů při různých skocích se reálné zatížení oproti klasické jízdě až trojnásobně zvyšuje. Výrobci s tímto faktorem pochopitelně pracují, ale v konečném součtu hodně záleží na konkrétním využití koloběžky.

Nosnost většiny modelů se pohybuje mezi 80 až 100 kg. V praxi ale bude koloběžka lépe snášet člověka s mírně vyšší hmotností při běžné jízdě než extrémní skoky prováděné lehčím jezdcem.

Ukázat freestyle koloběžky

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků