Jak vybrat skládací koloběžku

Redakce Sportisimo

20.3.2023 • 9 min čtení

Máte zastávku MHD daleko od domova a chcete si cestu k dopravnímu prostředku urychlit? Skládací koloběžka je na takové přesuny po městě dokonalá. Během pár sekund ji složíte a vezmete s sebou do autobusu, uložíte do kufru auta či zamknete do školní skříňky. Zjistěte, jak vybrat skládací koloběžku pro děti i dospělé.

Možná vás zaujala nízká hmotnost a skladnost skládacích koloběžek, ale než si ji pořídíte, je dobré se zamyslet, jestli odpovídá vašim potřebám. Jaké jsou výhody skládací koloběžky?

 • Skládací koloběžka je ideální pro kombinovanou dopravu. Část trasy jedete na koloběžce, na zastávce ji jednoduše složíte a vezmete s sebou do autobusu nebo vlaku. Vždy se vejdete i do přeplněného MHD. Urychlíte si tak cestu do práce nebo do školy.
 • Hodí se pro krátké vzdálenosti a pohyb po městě. Přijde vám vhod, pokud často absolvujete pochůzky třeba po úřadech.
 • Je skvělá pro menší děti. Když se unaví, koloběžku snadno uložíte pod kočárek nebo do batohu. Navíc ji můžete sbalit na dovolenou do kufru.
 • Nezabere příliš místa. Vejde se v práci pod stůl nebo ve škole do šatní skříňky.
 • Všude si ji vezmete s sebou. Nemusíte se bát, že vám koloběžku někdo ukradne ve sklepě či kolárně.
 • Koloběžka se většinou složí v jednom kroku povolením pojistky nad vidlicí. Netrvá to ani 5 sekund.
 • Vzhledem ke skládací konstrukci není koloběžka určená pro skákání. Skládací mechanismus by se rychle poškodil.

Ukázat skládací koloběžky

Většina skládacích koloběžek se vyrábí s malými kolečky a hodí se jen na krátkou jízdu. Jestli hledáte model na delší trasy a výlety, dejte přednost koloběžce s nafukovacími koly, s výběrem vám poradíme tady. Pro skákání a jízdu ve skateparku využijete freestyle koloběžku (článek o nich je zde). Na koloběžce je vždycky dobré dbát na bezpečnost, poradíme vám s oblečením i chrániči. Důležité je i různé příslušenství.

Shrnutí 

 • Velikost a nosnost – Skládací koloběžky se vyrábí v dospělém i dětském provedení. Sledujte minimální výšku jezdce a nosnost. Dospělá verze obvykle sedí i teenagerům a roste spolu s dítětem díky nastavitelné výšce řídítek.
 • Výška a šířka řídítek – Obrovskou výhodou skládacích koloběžek je nastavitelná výška řídítek. Pro pohodlnou jízdu se doporučují řídítka nad úroveň pasu. Sledujte také šířku řídítek – čím širší, tím stabilnější.
 • Typ a velikost koleček – Drtivá většina skládacích koloběžek se vyrábí s malými kolečky (120 mm) z polyuretanu. Rychlejší jezdci by měli vsadit na větší kolečka s průměrem okolo 200 mm. Výjimečně narazíte na skládací koloběžky s nafukovacími koly. S jízdou po dlažebních kostkách si lépe poradí měkčí kolečka.
 • Deska – Abyste se moc nenadřeli, vybírejte co nejnižší stupátko. Berte v úvahu délku a šířku desky. Příliš malá deska bude velmi nestabilní.
 • Brzdy – Skládací koloběžky většinou disponují nášlapnou zadní brzdou. U koloběžek s nafukovacími koly se setkáte i s ráfkovými brzdami.
 • Materiál – V zájmu zajištění nízké hmotnosti se skládací koloběžky vyrábí z hliníku. Robustnější typy mají hliníkovo-ocelovou konstrukci.
 • Hmotnost a skladnost – Nejlehčí skládací koloběžky váží do tří kilogramů. Pokud hledáte skládací sportovní koloběžku s nafukovacími koly, může váha přesáhnout i 10 kg. 

Velikost a nosnost

Základním parametrem pro výběr skládací koloběžky je její velikost a nosnost. Běžně se setkáte s rozdělením na dospělé a dětské modely.

Skládací koloběžky pro děti

Skládací koloběžky pro děti mají nosnost do 50 kg. Jsou určeny pro děti ve věku zhruba 3 až 6 let, s výškou od 80 do 120 cm.

Je pro vás prioritou co nejlehčí koloběžka, kterou snadno složíte do batohu nebo uložíte pod kočárek? Volte hliníkové provedení, případně kombinaci hliníku a plastu. Ať už si vyberete u dětské koloběžky jakýkoliv materiál, samozřejmostí je hravý a barevný design.

Pro nejmenší jezdce, kteří ještě nemají dostatečnou stabilitu, se hodí tříkolky. Praktickou variantou jsou trojkoloběžky, u nichž se dají přední dvě kolečka vyměnit za jedno, a tříkolku tak jednoduše proměníte na klasickou koloběžku.

Skládací koloběžky pro dospělé

Tady si vyberou nejen dospělí, ale také starší děti a teenageři. Díky nastavitelné výšce řídítek poroste koloběžka spolu s dítětem nebo si ji může půjčovat více členů domácnosti.

Většina skládacích koloběžek pro dospělé se vyrábí s nosností 100 kg. Ty nejrobustnější modely na trhu se pyšní nosností 130 až 150 kg. U skládacích koloběžek se nepočítá se skoky či jízdou přes velké terénní nerovnosti, proto nosnost můžete volit přesně podle své váhy.

Při výběru se orientujte rovněž podle doporučené výšky jezdce a nastavitelné výšky řídítek. Tyto parametry se liší u každého modelu a výrobce. Nejmenší skládací koloběžky pro dospělé budou sedět dětem od 120 cm. Sportovnější varianty jsou obvykle určeny pro výšku postavy alespoň 150 cm.

Výška a šířka řídítek

Skládací koloběžka není primárně navržena na velké sportovní výkony, a tomu by mělo odpovídat i nastavení řídítek. Tady je pár doporučení.

 • Pro pohodlnou jízdu si nastavte výšku tak, aby řídítka sahala alespoň k pasu, když stojíte na desce koloběžky. Díky tomu se nebudete muset při jízdě moc předklánět a tolik se nenadřete.
 • Chcete si i na skládací koloběžce dát do těla a jezdit rychleji? Pak volte výšku řídítek mezi kyčelním kloubem a pasem.
 • Malé děti by měly mít řídítka mezi pasem a středem hrudníku.

Nastavitelná výška řídítek je jednou z největších výhod skládacích koloběžek. Většina výrobců nabízí nastavení řídítek v rozmezí 20 až 25 cm. Například řídítka u menších skládacích koloběžek, které budou vyhovovat jezdcům od 120 do 175 cm, se zpravidla dají nastavit na výšku 80 až 100 cm.

Kromě výšky řídítek se u jednotlivých modelů liší i způsob aretace, tedy zajištění. Zatímco některé koloběžky umožňují plynulé nastavení výšky, jiné se aretují v předem daných bodech.

Nejlépe si výšku řídítek u koloběžky zvolíte, když se na ní projedete. Pokud takovou možnost nemáte, přijde vám vhod tato orientační tabulka. Výška řídítek se měří od země.

Výška jezdce

Minimální výška řídítek

100–110 cm 50 cm
110–120 cm 55 cm
120–130 cm 60 cm
130–140 cm 65 cm
140–150 cm 70 cm
150–160 cm 75 cm
160–170 cm 80 cm
170–180 cm 85 cm
180–190 cm 90 cm
190 cm a více 95 cm a více

Při výběru nezapomeňte zohlednit také šířku řídítek. Čím širší úchop budete mít, tím větší získáte stabilitu. Širší řídítka proto budou vyhovovat začátečníkům. Obvyklá šířka řídítek je od 40 do 55 cm.

Typ a velikost koleček

U skládací koloběžky platí – čím menší, tím skladnější. Z toho důvodu se standardně využívají malá gumová kolečka, která se perfektně hodí i pro děti. Nejoblíbenější průměr činí 120 mm. Pokročilí a rychlí jezdci mohou vybírat z modelů s většími kolečky o průměru kolem 200 mm.

Tvrdost koleček

Parametr, který má velký vliv na jízdní vlastnosti. Čím tvrdší kolečka, tím rychlejší jízda. Na druhou stranu ucítíte každou nerovnost. Tvrdá kolečka vám proto budou vyhovovat při jízdě po asfaltu. Pokud plánujete jezdit přes dlažební kostky, dejte přednost měkčím kolečkům. Ta se postarají o pohodlnější jízdu a odpustí chyby začátečníkům.

Tvrdost koleček z gumy (polyuretanu) se vyjadřuje číselným údajem a písmenem A. Čím nižší číslo, tím měkčí kolečka:

 • měkká guma – tvrdost nižší než 86A,
 • tvrdá guma – tvrdost vyšší než 88A.

Ložiska

Aby kolečka při jízdě nikde nedrhla, potřebují kvalitní a rychlá ložiska. Ta se nejčastěji označují zkratkou ABEC (norma posuzující přesnost výroby) a číslicí od 1 do 9, přičemž 9 představuje nejvyšší rychlost, a tím pádem nejvyšší kvalitu ložiska. Pro plynulou jízdu vybírejte skládací koloběžky s označením ABEC 5 až 9.

Nafukovací kola

Některé skládací koloběžky disponují nafukovacími koly. Oblíbený je průměr 200 mm. Kola si lépe poradí s jízdou v parku a lehčím terénu.

Výjimečně natrefíte na skládací koloběžky s velkými koly. Ty se sice dají složit, ale rozhodně se vám nevejdou do batohu. Udělají radost pokročilým jezdcům, kteří často vyráží s koloběžkou na výlety autem nebo vlakem.

Populární průměr velkých nafukovacích kol je 16 či 20 palců. Rozšířené jsou rovněž kombinace většího předního a menšího zadního kola (např. 20/16”, 26/20”). Větší kola přispějí k plynulejší jízdě, dobře absorbují otřesy a hodí se do terénu. Nevýhodu představuje složitější manévrování.

TIP: Přečtěte si podrobný článek, jak vybrat koloběžku s nafukovacími koly.

Deska

Nesmí být ani moc velká, ani moc malá. Pro běžnou jízdu na skládací koloběžce bude stačit, když se vám na desku pohodlně vejde jedna noha. Na malé desce se hůře udržuje stabilita. Moc dlouhá deska je zase náchylnější k prohýbání a zvyšuje pravděpodobnost drhnutí. Standardní délka desky je 35 až 40 cm.

Šířka stupátka ovlivňuje, jak dobře se vám bude odrážet. Příliš široká deska může překážet a dokonce způsobit nepříjemné zranění kotníku. Pro většinu uživatelů postačí šířka stupátka 10 až 11 cm. Potěší protiskluzová úprava.

Pozornost věnujte i výšce desky. Čím nižší deska, tím snazší odraz. Zpravidla narazíte na skládací koloběžky se sníženou výškou stupátka od 5 do 7 cm. Užitečnou vychytávkou je stojánek, který zajistí koloběžku proti pádu, aniž byste ji museli o něco opírat.

Brzdy

Standardně se skládací koloběžky dodávají s nášlapnou zadní brzdou, která slouží zároveň jako blatník. Sešlápnutí brzdy způsobuje tření mezi destičkou a kolem, a tím pomalé zastavení. Ve skutečnosti se jedná spíše o přibrzďování.

Převážná část koloběžek je vybavena flex brzdou. Ta se vyznačuje tím, že je destička připevněna přímo k desce koloběžky a při sešlápnutí se prohne.

Skládací koloběžky s velkými nafukovacími koly jezdí rychleji, proto vyžadují kvalitnější brzdy. Využívá se stejný systém jako u běžných jízdních kol, tedy ráfkové brzdy. Ty se ovládají na řídítkách. Při stisknutí páčky se čelisti brzdy přitisknou k ráfku, a tím zastaví kolo. K nejrozšířenějším typům patří takzvané V-brzdy (V-Brake), což je zároveň nejúčinnější systém ráfkových brzd. Někdy narazíte i na ještě efektivnější kotoučové brzdy.

Materiál

Ovlivňuje odolnost koloběžky i její pohybové vlastnosti. U skládací koloběžky byste se o materiál měli zajímat také kvůli váze. Primárně se skládací koloběžky vyrábí ze dvou materiálů a jejich kombinací.

 • Hliník – Lehký materiál, který výborně přenáší energii z odrazu do pohybu vpřed.
 • Ocel – Pevný, odolný, ale těžký materiál. Lépe pohlcuje vibrace.

Protože u skládacích koloběžek hraje prim nízká hmotnost, obvykle se vyrábí z hliníku. Výrobci často volí různé kombinace – například ocelový rám a hliníková řídítka i vidlice.

Hmotnost a skladnost

Nejlehčí skládací koloběžky se pyšní hmotností do 3 kilogramů. Většinou se jedná o koloběžky s malými kolečky a hliníkovým rámem. Ruku v ruce s nízkou váhou jde skladnost. Nejmenší kousky pro dospělé se složí přibližně na velikost 70 x 25 x 20 cm.

Jestliže si chcete pořídit skládací koloběžku s velkými koly, počítejte s mnohem vyšší váhou i rozměrem ve složeném stavu. Modely s 20palcovými koly mohou vážit přes 10 kg a složené zaberou až 120 x 80 x 20 cm. Přesto vám možnost složení přijde vhod, ať už při balení do zavazadlového prostoru auta nebo při uskladnění doma.

Ukázat skládací koloběžky

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků