Jak vybrat skateboard

Redakce Sportisimo

12.2.2024 • 10 min čtení

Chystáte se prohánět na prkně městem nebo zkoušet své schopnosti ve skateparku? Poradíme vám, jaký skateboard vám sedne nejlépe a odhalíme, podle čeho byste měli vybírat. Svou jízdu tak na novém prkně budete moci posunout zase o level výše a mít z ní ještě větší radost.

Pojďme si společně projít jednotlivé části skateboardu a to, co určuje jeho vlastnosti. Každý jezdec od prkna čeká něco jiného, výběr je tedy tomu třeba přizpůsobit. Vedle skateboardů ale narazíte na další příbuzné náčiní k jízdě, jako jsou longboardy, pennyboardy nebo dokonce waveboardy. Ke všem jsme připravili speciální články. Zapomínat byste neměli ani na chrániče.

Shrnutí

 • Šířka desky - úzká deska je rychlejší a lépe ji roztočíte do flipu (trik se skokem a rotaci skateboardu). Široká deska je zase stabilnější, a to při jízdě i dopadech.
 • Zakřivení desky - nízké zakřivení dodává desce stabilitu, ale také pomalou reakci na tlak nohy. Začátečník se tak s ní pohodlně naučí všem základům. Desky s vysokým zakřivením reagují na tlak rychle a intenzivně, jsou tedy pro pokročilé jezdce. Pokud si nejste jistí, co je pro vás lepší, zvolte zakřivení střední.
 • Velikost trucků - nízké trucky jsou stabilní a vysoké vám zase dovolí dělat lepší skoky a namontovat rychlejší kolečka. U sestavených prken je nemusíte moc řešit, jen je třeba myslet na to, že do budoucna na nízké trucky nedáte kolečka velká. 
 • Velikost koleček - malá kolečka jsou pomalá, což ocení hlavně začátečníci. Deska je s nimi blíže nad zemí, ke které tak snadněji dostanete zadní část při tricích. Čím větší kolečka budou, tím prkno pofrčí rychleji a je třeba více schopností k jeho zvládnutí.
 • Tvrdost koleček - měkká kolečka mají dobrou přilnavost, jsou tichá a pomalá, tedy ideální na jízdu městem. Tvrdší kolečka jsou rychlejší a mají menší přilnavost, hodí se tak spíše pro jízdu ve skateparku a na rampách.
 • Materiál desky - nejkvalitnější desky jsou z kanadského javoru, který je extrémně odolný i flexibilní. Zlatou střední cestou je bukové a dubové dřevo, které je levnější, ale ještě toho dost vydrží. Nejlevnější možností jsou desky z plastu nebo lamina. Ty jsou však náchylné k prasknutí, nemusí vám tedy sloužit moc dlouho. 
 • Grip - hrubý grip vaši nohu jistí během rychlé jízdy před uklouznutím. Pokud s ním ale budete dělat triky, rychle vám poničí boty. Hladký grip je k botám šetrnější a také usnadní pohyb nohy po desce, což se hodí třeba při jízdě ve skateparku.

Ukázat skateboardy

Šířka desky

Šířka desky udává vlastnosti celého prkna, proto je důležité mít jasno v tom, co od něj čekáte. Je potřeba přizpůsobit ji také délce vaší nohy, aby vám z prkna zbytečně moc nepřesahovala, což by ubíralo na stabilitě. Širší desku by měli volit také těžší jezdci.

Úzká deska je rychlejší, takže i vhodnější na flip triky, protože není tak těžké ji roztočit. Široká deska zase bude stabilnější při jízdě i dopadech. Nejčastěji jezdci volí desku o šířce 8 palců, což je univerzál, se kterým zvládnete všechno.

Šířka v palcích (cm)

Vhodné na

7,5" až 8" (19 až 20,3 cm)

street i skatepark, flipování

8" až 8,25" (20,3 až 20,9 cm)

bazén, u-rampu, skatepark

8,25" a více (20,9 a více cm) bazén, vertikální rampa, cruising po městě

Šířka desky pro děti

Skateboard pro děti bude dobře ovladatelný pouze v případě, že bude odrážet jejich výšku i velikost nohy. Podle věku dítěte či velikosti boty tak můžete snadno určit ideální šířku desky. Výška dítěte pak určuje délku desky, o které mluvíme dále. 

Šířka v palcích (cm) Věk

Velikost boty

6,5" (16,5 cm) 3 –⁠ 5 let

23–28

7" (17,8 cm) 5 – 7 let

28–32

7,25" (18,4 cm) 7 – 9 let

30–34

7,375" (18,7 cm) 8–10 let

31–35

7,5" (19 cm) 9–11 let

32–38

7,75" (19,7 cm) 12–14 let

35–42

7,875" (20 cm) 12–14 let

35–42

8" (20,3 cm) 14 let a více 42 a více

Délka desky

Délka desky souvisí s ovladatelností prkna. Kratší deska se bude lépe ovládat, je tak ideální pro začátečníky, kteří s tímto prknem i lépe poznají, jak a na co reaguje. Delší deska zase poskytuje více prostoru pro dopad nohou během triků. V úvahu je potřeba vzít také výšku jezdce. Tam platí, že čím vyšší jezdec je, tím delší desku potřebuje pro udržení rovnováhy.

Délka desky v palcích (cm)

Výška jezdce

28" až 30,5" (71 až 77,5 cm)

do 140 cm

30,5" až 31,5" (77,5 až 80 cm)

do 150 cm

31,5" až 31,875" (80 až 81 cm)

150–157 cm

31,75" až 32" (80,6 až 81,3 cm)

160–185 cm

31,875" až 32,25" (81 až 81,9 cm)

170–195 cm

32" až 32,5" (81,3 až 82,5 cm)

180–210 cm

od 32,5" (od 82,5 cm) od 190 cm

Zakřivení desky

Concave, neboli zakřivení desky do tvaru písmene u, ovlivňuje to, jak rychle se bude deska otáčet a reagovat na tlak, kterým zapůsobíte na kraj desky. Čím větší je zakřivení, tím rychleji bude deska reagovat.

Nízké zakřivení

Deska s nízkým zakřivením je krásně stabilní, ale má pomalejší reakci. Vhodná je hlavně pro začátečníky, kteří se s ní v klidu naučí všem základům skateboardingu. Její stabilita je výhodou také při jízdě na překážkách ve skateparku i ve městě. Jestli rádi otáčíte desku do flipů, volte zakřivení vyšší.

Střední zakřivení

Pokud si nejste jisti, jestli potřebujete lepší stabilitu nebo rychlejší reakci desky, volte zlatou střední cestu. S těmito deskami se setkáte nejčastěji a šikovný začátečník si s nimi poradí.

Vysoké zakřivení

Vysoké zakřivení přináší rychlou i silnou reakci desky na tlak. Je tedy citlivější na ovládání, což z ní dělá desku vhodnou pro zkušené. Ti si s ní nejvíce užijí flipy, které půjdou jak po másle.

Trucky

Protože trucky spojují desku skateboardu s jeho kolečky, jsou jeho důležitou součástí, na kterou byste se také měli zaměřit. Na sestavených prknech od výrobce již budete mít trucky, které se hodí k desce i kolečkům. Pokud ale budete chtít časem svůj skateboard upgradovat pro lepší pocit z jízdy, můžete toho docílit třeba jejich výměnou.

Výška trucků

Ideální výšku trucků zvolíte podle velikosti koleček a také své výšky a váhy. Čím nižší jsou trucky, tím menší kolečka na ně sedí. S nízkými trucky budete níže nad zemí, takže prkno bude mít celkově lepší stabilitu. Kdybyste však do budoucna uvažovali o výměně koleček za velké, nemusí se vám pod prkno vejít a bude třeba vyměnit i trucky.

Vyšší trucky vám zase dovolí namontovat velká kolečka, která jsou rychlá. Také s nimi můžete dělat vyšší výskoky, protože do odrazu půjdete z většího úhlu.

Vyšší a těžší jezdci zvládnou i vysoké trucky díky tomu, že dokážou vyvinout dostatečnou sílu, aby tail z větší výšky zatlačili do země. Menší a štíhlí skateboardisté budou mít větší jistotu s nízkými a středními trucky.

 Trucky Vhodná velikost koleček

Výhoda

Nízké 50 až 53 mm

Stabilní

Střední 53 až 56 mm

Univerzální

Vysoké 56 mm a více Lze namontovat rychlá kolečka

Šířka trucků

Šířka skateboardových trucků musí vždy odpovídat šířce desky. Trucky mohou být o něco užší, než je deska, ale nikdy nesmí být širší. Pokud si vybíráte už sestavený skateboard, nemusíte se bát, že by to výrobce za vás neohlídal. Jestli jste se ale rozhodli pro výměnu trucků na svém prkně, porovnejte vnější hřídelovou šířku trucků se šířkou desky.

Velikost koleček

Velikost koleček najdete uvedenou v milimetrech, které značí jejich průměr. Běžně se setkáte s kolečky o průměru 50 až 59 mm. Čím jsou kolečka větší, tím budou rychlejší a také lépe zvládnou nerovnosti povrchu. 

Kolečka Průměr

Vhodné pro

Malá do 53 mm Začátečník
Střední 54 až 59 mm

Začátečník, pokročilý

Velká 60 mm Pokročilý

Malá kolečka

Malá kolečka do 53 mm jsou pomalá, jejich výhodou je však nižší hmotnost a rychlejší odskok. Tail s nimi máte blíže k zemi, takže není potřeba vynaložit ani tolik síly, abyste ho na ni dostali. Nejvíce se hodí na jízdu ve skateparku i pro streetové ježdění či v takzvaných bazénech. Vzhledem k nízké rychlosti jsou malá kolečka výbornou volbou pro začátečníky, které nepřekvapí nezvladatelná rychlost.

Střední kolečka

Středně velká kolečka od 54 do 59 mm jsou vhodná pro pokročilé i začátečníky, kteří se chystají jezdit hlavně street, bazény a rampy. Do 56 mm jde o kolečka univerzální, pro vertikální ježdění, sáhněte až k 59 mm.

Velká kolečka

Velká kolečka od 60 mm jsou určena pro jízdu po městě nebo jízdu na drsnějším strukturovaném povrchu. Nemusíte se s nimi bát každého kamínku či nerovnosti na cestě, hravě je zvládnou. Jsou také rychlá, takže by na takovém prkně měl stát pokročilý jezdec, který ho zvládne.

Tvrdost koleček

Dalším parametrem, který ovlivňuje rychlost koleček, je jejich tvrdost. Ta má vliv také na přilnavost k povrchu během jízdy. Výrobci ji označují na škále tvrdosti do 103A. Setkat se můžete také se škálou B, která je s měřením o 20 bodů níže (tzn. že 80B je stejné jako 100A).

Kolečka Označení Rychlost Přilnavost
Měkká do 92A Pomalá

Vysoká

Středně tvrdá 93A–95A Středně rychlá

Střední

Tvrdá 95A–99A Rychlá

Nízká

Extra tvrdá 99A–103A Extrémně rychlá Velmi nízká

Měkká kolečka

Měkká kolečka si nejvíce užijete na nerovném povrchu, takže hlavně během cruisingu po městě. Protože skvěle balancují nerovnosti, dobře přilnou k povrchu a jsou tichá, nebude vaši jízdu zbytečně nic rušit.

Středně tvrdá kolečka

Středně tvrdá kolečka jsou už o něco rychlejší a zároveň ještě mají dobrou přilnavost. Ideální jsou pro streetové ježdění, během kterého se občas potkáte i s drsnějším povrchem, a bazény.

Tvrdá kolečka

Jestli se chystáte jezdit hlavně ve skateparcích a na rampách, vyberte si skateboard s tvrdými kolečky, které vynikají na hladkém povrchu. Jízdu s nimi zvládnou začátečníci a jejich vlastnosti ocení i pokročilí jezdci.

Extra tvrdá kolečka

S extrémně tvrdými kolečky si užijete také extrémně rychlou jízdu. Proto by pod nohu měla přijít jen zkušeným skateboardistům. Technické ježdění si s nimi profíci užijí do sytosti, protože rychle kloužou a jejich zrychlení je parádní.

Ložiska

Ložiska se starají o to, aby se kolečka vašeho prkna otáčela plynule a také rychle. Nekvalitní ložiska by vás tak dovedla pořádně potrápit.

Jedním z faktorů, které je třeba vzít v úvahu, je přesnost výroby. Poznáte to snadno, podle normy ABEC značící ji na stupnici ABEC1 až ABEC9:

 • ABEC1 a ABEC3 - levná ložiska, se kterými vám to moc dobře nepojede,
 • ABEC5 - všestranná ložiska s nejlepším poměrem cena/výkon,
 • ABEC7 - rychlá ložiska od kterých lze čekat krásně plynulou jízdu,
 • ABEC9 -  velmi rychlá ložiska s plynulým otáčením, ale drahá.

Na celkovou kvalitu ložiska má vliv i použitý materiál. Běžně se setkáte s ložisky z chromové oceli či titanu, která bývají dostatečně kvalitní. Titan je navíc lehký, ložiska pak nenavyšují tolik celkovou hmotnost skateboardu. Pokud byste chtěli však tu nejvyšší kvalitu, aby byla jízda co nejplynulejší a nejrychlejší, vyberte si ložiska keramická.

Materiál desky

Při výběru skateboardu narazíte na různé materiály, ze kterých bude vyrobená deska. Právě tento prvek hodně ovlivňuje pocity z jízdy a vlastnosti celého prkna. Hlavní faktory jsou pružnost, odolnost, hmotnost a také cena. 

Nejčastěji se desky vyrábí ze dřeva kanadského javoru:

 • Je extrémně odolné a zároveň flexibilní. 
 • Konstrukce desky je tvořena ze sedmi slabých vrstev dřeva, které jsou slepené a stlačené k sobě tak, že tvoří celistvou desku.
 • Nevýhodou je vysoká cena.

Za střední třídu lze považovat desky z bukového a dubového dřeva:

 • Je odolné.
 • Levnější než kanadský javor.

Pro začátečníky nebo rekreační jezdce mohou stačit skateboardové desky z plastu nebo lamina.

 • Jejich hlavní výhodou je cena, která je nižší oproti dřevu. 
 • Prkno z plastu ale může poměrně snadno prasknout, při provádění skoků nebo triků se na něj tedy nebudete moci plně spolehnout.

Grip

Horní vrstvu prkna, která přichází do kontaktu s nohou, nazýváme grip. To, jak hrubý grip zvolíte, bude mít dopad na ovladatelnost prkna. Proto je potřeba výběr přizpůsobit stylu vaší jízdy.
Hrubý grip potřebujete hlavně pro chvíle, kdy chcete na skatu jezdit rychle. Noha na něm bude lépe držet a snadno z něho nezklouzne. Pokud se chystáte s hrubším gripem dělat i nějaký ten trik, vaše boty vám nepoděkují, protože se o něj rychle poničí. Hladký grip umožní vaší noze snazší pohyb po desce. Hodí se tedy skvěle pro jízdu ve skateparku a také na provádění triků.

Ukázat skateboardy

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků