Jak vybrat inline brusle

Redakce Sportisimo

10.4.2023 • 9 min čtení

Inline bruslení se stalo jedním z nejoblíbenějších rekreačních sportů a tomu se přizpůsobila také nabídka bruslí, která je pořádně široká a nabízí spoustu možností pro začátečníky i zkušené bruslaře. Správně zvolené inline brusle vaši jízdu pozvednou o level výše, bude pro vás pohodlnější a zvládnete podat lepší výkony.

Než se vydáte pro své nové kolečkové brusle do prodejny, nebo prozkoumat eshop, poradíme vám, na co se při jejich výběru zaměřit.

Shrnutí

 • Typ brusle - ať už hledáte inline brusle na dlouhé projížďky, rekreační bruslení pro radost, nebo pro podávání sportovních výkonů, vyberete si mezi fitness inline bruslemi. Oblíbili jste si inline hokej? Pak sáhněte po bruslích vytvořených přímo pro tento sport.
 • Velikost koleček - menší kolečka s průměrem do 80 mm jsou pomalá a vhodná pro začátečníky. Středně velká s průměrem mezi 80 až 90 mm jsou už rychlejší, jízdu na nich tedy zvládnou spíše pokročilí bruslaři. Kolečka od 90 mm výše jsou rychlá a je třeba si být na bruslích už pořádně jistý.
 • Tvrdost koleček - značí se na stupnici 75A až 90A. Měkká kolečka do 80A jsou pomalejší, ale lépe tlumí otřesy a pevněji přilnou k povrchu. Tvrdší kolečka vás svezou rychleji, avšak za cenu pohodlí.
 • Ložiska - zajišťují plynulé otáčení koleček a vám tak snadnější a rychlejší jízdu. Dělí se do tříd dle různých norem. Nejčastěji se setkáte s označením ABEC1 až ABEC9. Třídy 1 až 3 se používají do levných bruslí, nejčastěji se setkáte s ABEC7, což jsou ložiska s dostatečnou kvalitou, ABEC9 vyhledejte, pokud čekáte opravdu rychlou jízdu.
 • Délka a materiál rámu - delší rám se vám bude hůře ovládat, při nabrání rychlosti na něm ale máte lepší stabilitu, u kratšího je to přesně naopak. U materiálu se nejčastěji setkáte s odolným plastem, který nezvládá tak dobře využít vloženou energii, je tedy vhodný pro začátečníky a rekreační jízdu, dále s hliníkem, který ocení sportovní bruslaři, a karbonem pro závodní brusle.
 • Velikost bruslí - brusle zkoušejte v odpoledních hodinách a s hrubými ponožkami. Měli byste cítit obepnutí nártu, oporu ve vnější části chodidla a také oporu celého kotníku, který balancuje vaši váhu na úzkých kolečkách. Prsty nesmějí být pokrčené a mohou se lehce dotýkat špičky brusle, nebo mít před ní malou rezervu.
 • Inline brusle pro děti - dětské brusle by měly mít spíše menší kolečka, která dětem nedovolí rozjet se příliš rychle. Důležité je také pevné obepnutí nohy pro lepší stabilitu a ochranu kotníku před úrazy. Oblíbené jsou pro děti brusle 2v1, které snadno proměníte v brusle lední.

Ukázat inline brusle

Typ brusle

Inline bruslení už není pouhým projížděním se po cyklostezce a tomu se přizpůsobila i nabídka bruslí, které se dělí podle použití:

 • Fitness inline brusle jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé bruslaře, kteří na nich vyjíždějí za sportovním výkonem. Jsou pohodlné a dostatečně obepínají vaši nohu tak, abyste se na nich zvládli projet i desítky kilometrů.
 • Brusle na inline hokej pevněji obepínají nohu, aby jí poskytly maximální oporu při dynamickém bruslení během hokejové hry. Vzhledem k tomu ale nejsou tak pohodlné, dlouhá projížďka bych v nich tedy nebyla zcela příjemná.

 • Speciální typy bruslí se pak zaměřují na vyhraněnou cílovou skupinu sportovců a jsou vhodné pro konkrétní styly jízdy. Jde například o speed brusle (závodní), městské brusle, aggressive (využití ve skateparku pro skoky a triky), trekové brusle nebo dokonce brusle do přírody s nafukovacími kolečky.

Velikost koleček

Velikost koleček ovlivňuje u inline bruslí jejich rychlost, stabilitu a ovladatelnost. Najdete ji označenou v milimetrech, které uvádí délku jejich průměru, a u běžných fitness bruslí pro dospělé se pohybuje v rozmezí od 74 do 100 mm.

Průměr Velikost koleček

Rychlost

Do 80 mm Malá

Pomalé

80 až 90 mm Střední

Rychlejší

Od 90 mm Velká Rychlé

Malá kolečka s průměrem do 80 mm jsou vhodná pro začátečníky a rekreační bruslaře. Jsou pomalá, takže se nemusíte obávat závratné rychlosti, zároveň jste s nimi níže nad zemí, takže budete mít lepší stabilitu. Kombinace těchto dvou vlastností také znamená lepší ovladatelnost bruslí.

Středně velká kolečka od 80 do 90 mm poslouží nejlépe pokročilým inlinistům. Jsou již o něco rychlejší a díky své výšce si poradí i s asfaltem, který má horší kvalitu. Ovladatelnost je již o něco nižší, před pořízením bruslí se středně velkými kolečky byste už měli mít něco nabrusleno.

Velká kolečka od 90 mm vám zajistí pořádnou jízdu. Jsou rychlá a hravě si poradí i s různými nerovnostmi povrchu, po kterém se zrovna budete prohánět. Brusle jsou s nimi však méně stabilní a hůře ovladatelné, je tedy třeba mít zvládnutou techniku a být si na nich opravdu jistý.

Počet koleček

Většinou v obchodech narazíte na brusle pro dospělé se 4 kolečky. Jak už ale bylo zmíněno, čím větší průměr koleček, tím rychlejší jízda. Pro ty, kteří tedy touží po opravdu rychlé jízdě na bruslích při zachování dobré ovladatelnosti, jsou pak na trhu tříkolečkové brusle (u modelů pro děti jsou tři kolečka vzhledem k velikosti boty také častá, mají ale menší průměry).

Výhodou tříkolečkových bruslí je možnost dostat vedle sebe kolečka s velkým průměrem i výrazně přes 100 mm na kratší rám. Délka rámu přitom hodně ovlivňuje ovladatelnost brusle - čím kratší rám, tím snadněji se mění směr a podobně. Často je tato konfigurace používaná na závodních bruslích, kde hraje roli i nižší hmotnost. Je ale potřeba pamatovat, že s vyššími kolečky se mírně snižuje stabilita, protože se těžiště posouvá výš.

U tříkolečkové varianty bruslí se klade důraz na vyšší kvalitu zpracování všech komponent, ať už jde o tužší rám, pevnou botu a podobně. Obecně totiž s vyšším těžištěm a ve vyšších rychlostech působí na brusli větší tlaky, navíc bruslař lépe přenese svou energii do pohybu.

Tvrdost koleček

Rychlost vaší jízdy ovlivňuje také tvrdost koleček, která má vliv i na pohodlí, a to přilnavostí a tlumením. Běžně se značí na stupnici od 75A až do 90A.

Označení Kolečka Rychlost Přilnavost Tlumení
Do 80A Měkká Pomalá Vysoká Vysoké
Od 80A Tvrdá Rychlá Nízká Nízké

Měkká kolečka do 80A umí lépe přilnout k povrchu a také dobře tlumí otřesy a vibrace, které jízdou vznikají. Brusle s měkkými kolečky pro vás tedy budou pohodlnější, ale je třeba počítat s tím, že patří mezi ty pomalé. Měkká kolečka je také potřeba častěji měnit, protože se rychle opotřebí.

Tvrdá kolečka od 80A ocení hlavně fitness bruslaři, kteří chtějí nabrat pořádnou rychlost a také najezdit spousty kilometrů bez nutnosti kolečka měnit, protože jsou odolnější. Nevýhodou pro ně však bude nízká přilnavost i tlumení, čímž více přenáší otřesy do rámu brusle a následně do samotné nohy.

Ložiska

Ložiska, schovaná uvnitř koleček, zajišťují jejich plynulé otáčení a vám tak rychlejší a snadnější jízdu. Vyzkoušet si to můžete už při nákupu bruslí a to tak, že všechny kolečka roztočíte a budete sledovat, jestli k jejich otáčení dochází stejně plynule, bez chrastění či zadrhávání a zda se dotočí zhruba ve stejnou chvíli.

Pro snadnější orientaci rozlišují výrobci ložiska do tříd, kdy vyšší třída znamená kvalitnější ložiska a tím i lepší jízdu. Nejčastěji se setkáte s dělením dle normy ABEC, ILQ či SG. Vyšší hodnota označení značí vyšší kvalitu v rámci dané značky. Níže uvádíme rozdělení dle normy ABEC, která je u nás nejvíce rozšířená.

Označení ABEC

Kvalita ložiska

ABEC1 až ABEC3

nejmenší kvalita, používané pro levné brusle

ABEC5 až ABEC7

nejrozšířenější ložiska s příjemnou kvalitou a funkčností

ABEC9 nejkvalitnější ložiska pro rychlou jízdu

Do celkové funkčnosti ještě však vstupuje použité mazivo, počet kuliček v ložisku a použitý materiál. Pokud hledáte ložiska, která dokážou podpořit vaši rychlost, koukněte po těch z keramiky.

Ložiska je třeba pravidelně měnit. To, že přišel čas na jejich obměnu či údržbu, vám brusle dají najevo nepříjemným chrastěním při otáčení koleček nebo jejich zadrháváním.

Délka a materiál rámu

Délka i materiál rámu dokáží ovlivnit vlastnosti brusle, která by se pak mohla chovat jinak, než od ní očekáváte. Důležité je také připevnění rámu k samotné botě, které se provádí šrouby nebo pevně nýtováním. Pro případné čištění bruslí je dobré mít možnost rám s kolečky od boty odšroubovat.

Délka rámu

Délka rámu na kolečka vychází z velikosti koleček, kdy větší kolečka znamenají delší rám: 

 • Dlouhý rám je hůře ovladatelný, ale při vysoké rychlosti vám zajistí lepší stabilitu.
 • Krátký rám je naopak ovladatelný celkem snadno, ale nebudete s ním mít tak dobrou stabilitu během rychlé jízdy.

Materiál rámu

Materiál, ze kterého je rám vyrobený, má vliv na jeho odolnost a také pružnost, která souvisí s mírou využití energie vložené do odrazu. Nejčastěji se při výběru bruslí setkáte s plastem, hliníkem a karbonem.

Plastový rám je odolný, pružný a také levný. Nedokáže však využít plně energii vloženou do odrazu, trochu více se s ním tedy nadřte. Pokud ale s inline bruslením začínáte nebo jezdíte rekreačně a spíše pro radost, bude to dobrá volba.

Hliníkový rám je tužší, což znamená, že dokáže lépe využít energii danou do odrazu. Jeho cena je o něco vyšší a vyplatí se do něho investovat těm, kteří jezdí delší trasy nebo očekávají zlepšování svého výkonu, k čemuž mohou správné brusle pomoci.

Karbonový rám najdete nejčastěji na závodních bruslích. Na ty se hodí hlavně proto, že je velmi lehký a tuhý. Je však hodně křehký a jeho cena se šplhá vysoko.

Velikost inline bruslí

Správná velikost bruslí je důležitá pro vaše pohodlí i schopnost kvalitního odrazu. Doporučujeme brusle zkoušet spíše v odpoledních hodinách, kdy je noha již lehce oteklá, protože ke zvětšení jejího objemu dochází i při zátěži. Na zkoušení si s sebou vezměte hrubší ponožky, které do bruslí budete nosit.

Brusle si pořádně utáhněte a zkuste v nich chvíli vydržet. Správně by vám měly pevně obepnout nárt a měli byste cítit pevnou oporu vnější části chodidla a paty. Vaše prsty se mohou lehce dotýkat špičky, nebo tam můžete mít maličkou rezervu, v žádném případě by však neměly být pokrčené.

Důležité je také zpevnění kotníku, který vyvažuje celou váhu na celkem úzkých kolečkách. V oblasti kotníku dochází nejčastěji k otlakům, brusle by vás tedy v žádném případě neměly silně tlačit. S pevně obepnutým kotníkem pak budete mít lepší stabilitu, odraz i skluz. Na bruslích se tak budete cítit jistější a budete to moci pořádně rozjet.

Inline brusle pro děti

Chystáte se vyrazit na brusle s celou rodinou, nebo jen vaše dítě našlo zalíbení v inline bruslení? Až budete vybírat dětské inline brusle, zaměřte se více na tyto oblasti:

 • Pro děti, zejména v nižším věku, se doporučuje pořídit brusle s menšími kolečky. Dítě často není schopno zcela dobrzdit jízdu a tak nemusí mít strach z rychlosti, která by pak mohla být až nepřiměřená jeho bruslařskému umu. Menší kolečka mu nedovolí rozjet se tak rychle.
 • Pevná bota dokáže chránit nohu před úrazy kotníku a také je v ní lepší stabilita.
 • Vhodné jsou pro děti brusle s přezkami, u kterých nemusí umět zavazovat tkaničky, nebo se dlouze zabývat pevným šněrováním.

Dětská noha rychle roste a brusle tak dětem nevydrží tolik sezón. Příjemným řešením, jak nové brusle využít co nejvíce, je zakoupení bruslí 2v1, které lze použít i pro lední bruslení. Snadno tak v zimě vyměníte rám s kolečky za rám s ledním nožem. Některé brusle pro děti mají také nastavitelnou velikost, nějakou dobu tedy dokáží spolu s dítětem růst. 

Vedle samotných bruslí je, nejen u dětí, určitě dobré myslet také na ochranu zdraví. Zkuste se podívat také po správné helmě a chráničích

Ukázat inline brusle

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků