Jak vybrat chrániče na brusle

Redakce Sportisimo

9.4.2023 • 5 min čtení

Chcete se na své příští projížďce na inline bruslích cítit bezpečněji? Pak se vybavte chrániči, které zmírní následky případného pádu.

Určitě už víte, jak málo stačí k tomu, abyste na úzkých kolečkách ztratili rovnováhu a místo na bruslích se projeli tělem po nepříjemném asfaltu. Nejčastěji to nehezky odnesou dlaně, kolena a lokty bruslaře. Před většími karamboly je potřeba chránit i svou hlavu, k čemuž vám pomůže dobře zvolená helma.

Pořiďte si takové chrániče na inline brusle, ve kterých se budete cítit nejen bezpečně, ale také pohodlně. S jejich výběrem vám rádi pomůžeme.

 Plnou výbavu doporučujeme hlavně nakoupit dětem, které s bruslením teprve začínají a nemají zatím perfektní koordinaci. Časté pády a odřeniny by je jistě rychle odradily od dalšího výletu na bruslích. 

Ukázat chrániče na inline brusle

Shrnutí

  • Helma - určitě doporučujeme vyjíždět s helmou. Na delší pohodové vyjížďky volte přilbu s větracími otvory, na agresivnější jízdu nebo na U-rampu pevně uzavřenou, která více vydrží. Pokud se na bruslích hodně potíte, vyberte si helmu s vyjímatelnou vnitřní výstelkou, kterou snadno vyperete. Velikost helmy zvolte podle obvodu hlavy a na prodejně si ji pečlivě vyzkoušejte.
  • Chrániče na zápěstí - nejvíce pádů odnesou dlaně ošklivými odřeninami. Chrániče dlaní s plastovým dílem na spodní části brání právě odření. Pokud je plastová část i na horní části, pak chrániče zvládají zároveň stabilizovat při pádu zápěstí a zmírnit možnost jeho poranění.
  • Chrániče na kolena a lokty - kolena i lokty se při bruslení neustále přirozeně ohýbají, což by jim chrániče měly umožnit díky anatomickému tvarování plastové vnější konstrukce. Ta je chrání před odřením i nepříjemným dopadem na případné nerovnosti. Vnitřní pěnová výstelka tlumí pád. Čím silnější je, tím efektivnější tlumení, ale menší rozsah pohybu kloubu.
  • Velikost chráničů - nemůže to být snadnější, vybírejte podle velikosti, ve které si kupujete oblečení. Chrániče pro děti jsou většinou označeny, pro jakou věkovou skupinu se hodí. Pokud ne, lze pro děti do 7 let využít chrániče XXS, od 7 do 10 let XS a pro starší děti velikosti S.

 

Helma

I když se půjdete projet třeba jen na malou chvilku, nedoporučujeme jezdit bez helmy. I nevinně vypadající pád bez ní může mít ošklivé následky. Dnes už si můžete vybrat takovou, která pro vás bude pohodlná a skoro o ní nebudete vědět.

Typ helmy

Pokud hledáte helmu na delší projížďky, zaměřte se na odvětrávání, které umožňují otvory chráněné síťkou proti hmyzu či vniknutí jiných drobných předmětů. Hlava se vám díky tomu nebude tolik potit a helma pro vás bude o to příjemnější.

Jestli se chystáte na bruslích třeba na U-rampu, kde je větší riziko pádu, nebo máte agresivní styl jízdy, pak naopak vyberte přilbu, která bude bez otvorů. Pevná uzavřená helma vás dokáže lépe chránit a efektivněji snese tvrdý náraz.

Konstrukce

Konstrukce helmy je dnes nejčastěji dvouvrstvá s označením In-Mold. Vnější vrstva je odolná proti nárazům a vnitřní vrstva má zase tlumící schopnost. U přileb pro agresivní jízdu je pak dobré poohlédnout se po konstrukci Hard-shell. Ta má vnější vrstvu ještě odolnější, takže vydrží i tvrdší pád z výšky..

Výstelka

To, co dělá přilbu pohodlnou a měkkou uvnitř, je výstelka. Může být k helmě na stálo připevněna nebo vyjímatelná, což umožňuje vyprání při propocení nebo znečištění. Jestli zvolíte helmu s pevnou výstelkou, měli byste pod ní nosit ještě čelenku nebo šátek pro absorbování potu.

Velikost helmy

Přilba musí pořádně sedět, aby plnila svůj účel. Je tedy potřeba vybrat správnou velikost, a to podle obvodu hlavy. Ten si můžete doma změřit krejčovským metrem v nejširší části hlavy tak, že metr povedete uprostřed čela, přes spánky a nad ušima. Ideální následně je, pokud je naměřená hodnota zhruba uprostřed rozpětí velikosti uvedeného výrobcem.

Při zkoušení přilby v prodejně se zkuste i pohybovat a ujistěte se, že po dotažení se vám helma na hlavě nepřemisťuje, nebo vás naopak někde netlačí.

Chrániče na zápěstí

Pád, kterému může předcházet třeba jen taková drobnost, jako je nerovnost či větvička na cestě, se snažíme tlumit nejčastěji dlaněmi. Ty to pak bez chráničů odnášejí odřeninami, které nám tuto chvíli dlouho připomínají. K ochraně svých dlaní i zápěstí si můžete vybrat ze dvou druhů chráničů.

Zásadní je na nich plastová část:

 • Bývá vždy umístěna na spodní straně a zabraňuje odření dlaně.
 • Pokud je plast zároveň na horní i spodní části chrániče, bude se vám v něm více potit ruka, ale na druhou stranu dokáže lépe chránit i samotné zápěstí před pohmožděním či jiným poraněním.

Pořídit si chrániče na zápěstí můžete samostatně, nebo jako sadu s chrániči na lokty a kolena.

Chrániče na kolena a lokty

Hned po zápěstí pády odnáší nejčastěji kolena a lokty. Naše klouby jsou velmi citlivé a při smolném karambolu může být jejich poranění i dlouhodobější.

Kolena i lokty jsou v chráničích z přední části pokryty plastovou konstrukcí, která v případě nehody dopadá na tvrdou zem místo nich. Kromě samotného odření také chrání před dopadem na nerovnosti, které dokáží klouby ošklivě poranit. Plastová část by měla být anatomicky tvarovaná, aby se kolena i lokty mohly během jízdy na bruslích přirozeně ohýbat.

Vnitřní část chrániče je pohodlná při delším bruslení pouze s měkkým pěnovým polstrováním. Chránič by neměl být pro klouby z vnitřní části tvrdý a nepříjemný. Šířka pěnového polstrování vyhovuje každému bruslaři jinak:

 • Slabší vrstva vám nechá větší prostor pro pohyb, ale bude méně tlumit tvrdý dopad.
 • Silnější vrstva zase naopak bude lépe tlumit pád, ale budete s ní mít menší rozsah pohybu.

Podívejte se také, jestli je měkká část vyrobena z prodyšného materiálu. Často je potažena síťovinou, přes kterou může pěna “dýchat” a proschnout.

Velikost chráničů

Vybrat správnou velikost chráničů je poměrně jednoduché. Stačí se řídit tím, jakou si kupujete konfekční velikost oblečení. Na tělo si následně chrániče připevňujete pomocí utahovacích pásků na suchý zip, kterými zajistíte, aby se nehýbaly a nepadaly.

Určitě je výhodné, pokud máte možnost si chrániče vyzkoušet přímo v prodejně. 

Velikost chráničů pro děti

Na většině chráničů pro děti najdete označení, pro jaký věk dítěte jsou vhodné. Pokud by tomu tak nebylo, můžete si pomoci touto tabulkou.

Věk dítěte

Velikost chráničů

3 až 7 let XXS
7 až 10 let XS
Od 10 let S

Pamatujte ale, že jde pouze o orientační údaje a u jednotlivých výrobců může rozdělení velikostí lišit. 

Ukázat chrániče na inline brusle

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků