Jak vybrat lyžařskou helmu

Redakce Sportisimo

15.10.2022 • 9 min čtení

Helma na lyže tvoří základní vybavení každého lyžaře, nejen dětí a začátečníků. Úrazy hlavy patří vždy k těm nejvážnějším. Mohou končit fatálně či zanechat trvalé následky. A je to právě lyžařská helma, která dokáže většině z nich zabránit. Aby vás helma optimálně chránila, je potřeba ji správně vybrat. Poradíme vám, jak na to.

Ať na svah vyrážíte pravidelně nebo patříte k příležitostným lyžařům, helma by vám neměla chybět. Její koupí to nekončí, je nezbytné ji opravdu nosit. Nasaďte si ji při každém lyžování, i když se chystáte jen na malý kopec. Náročnost terénu nerozhoduje o možném úrazu, dokonce naopak. K úrazům hlavy často dochází při srážce s jiným lyžařem, za níž stojí nepřiměřená rychlost –⁠ a té většina lidí dosahuje na mírnějších svazích.

Lyžařská helma chrání před úrazem hlavy, když je vyrobena v souladu s bezpečnostními normami a správně vám sedí na hlavě. Co dalšího vzít při výběru helmy v úvahu?

Ukázat lyžařské helmy

Shrnutí

 • Pohlaví – Lyžařské helmy se dělí na pánské, dámské a dětské. U pánských můžete narazit i na větší velikosti. Dámské modely se liší spíš designem, sednou ženám a také mužům s menší hlavou. Nejmenším lyžařům padnou dětské helmy.
 • Konstrukce –⁠ Celoskořepinová helma poskytne komplexní ochranu včetně oblasti uší. Poloskořepinová helma nabízí lepší prodyšnost a více pohodlí, měkké výstelky okolo uší je většinou možné odepnout a helmu ještě více odvětrat například na jaře.
 • Velikost –⁠ Aby helma plnila svoji funkci, musí vám správně sedět. Nesmí být příliš těsná, ani příliš volná. Velikost volte podle obvodu hlavy. Vždy ideálně tak, aby rozměr vaší hlavy nebyl na kraji doporučeného rozpětí helmy.
 • Technologie –⁠ Nejčastěji se přilby vyrábí technologií injected (takzvané sendvičové helmy) nebo in-mold. Existují rovněž pokročilé technologie chránící mozek před rotačními silami (např. MIPS).
 • Kompatibilita s brýlemi –⁠ Ne všechny lyžařské brýle sednou ke každé helmě, proto je nutné je společně vyzkoušet. K helmě s integrovaným štítem už lyžařské brýle nepotřebujete.
 • Bezpečnostní norma –⁠ Lyžařské helmy musí splňovat normu EN 1077, aby odpovídaly standardům na bezpečnost. Nikdy si nekupujte helmu bez potřebné certifikace.
 • Další parametry – Při výběru sledujte i maličkosti, jako je způsob zapínání či odvětrávání.

Pohlaví

Helmy na lyže jsou do jisté míry unisexový produkt, ale výrobci obvykle rozlišují pánské, dámské a dětské modely. Určením helmy se ovšem nenechte limitovat. Při výběru rozhoduje správná velikost.

Pánské helmy většinou sednou mužům, ale budou vyhovovat i ženám s větším obvodem hlavy. Dámské helmy se vyrábí v menších velikostech. Někdy mají nadstandardně zateplené ušnice a vzadu prostornější výřez, aby se dámám pod helmu pohodlně vešel culík. Nic ale nebrání tomu, aby si je pořídili i muži s menší hlavou nebo teenageři. Dětské helmy odpovídají potřebám nejmenších lyžařů.

Kromě velikosti se pánské, dámské a dětské helmy liší rovněž barvami a designem. Pánské helmy bývají typicky tmavší a méně výrazné, u dámských modelů narazíte na barevnější provedení. Malé lyžaře potěší dětské helmy s motivem oblíbených pohádkových postav. A když přilbu dětem doplníte ještě o zábavné crazy uši na helmu, nebudou ji chtít sundat ani po lyžování.

Konstrukce

Původní konstrukce lyžařské helmy vychází z designu závodní přilby, která překrývá i uši. Rekreační lyžaři si oblíbili verzi s odnímatelnými kryty uší.

Celoskořepinová helma

Nazývá se také full-shell. Celoskořepinová helma se vyrábí z jednoho kusu materiálu a kryje oblast uší. Poskytuje nejvyšší stupeň ochrany. Pevný skelet umožňuje upevnění integrálu, neboli chrániče brady.

Nevýhodu celoskořepinové helmy představuje vyšší váha. Musíte počítat s tím, že kvůli pevnému zakrytí uší hůře uslyšíte. Uzavřená konstrukce znamená méně pohodlí a menší prodyšnost. Velikost helmy lze nastavit jen ve velmi omezené míře (maximálně plus mínus 1 cm).

Poloskořepinová helma

Takzvanou half-shell helmu si kvůli komfortu oblíbili lyžaři i snowboardisté, jedná se o nejrozšířenější typ na trhu. V oblasti uší nemá tvrdou skořepinu, ale měkké kryty z příjemného textilního materiálu.

Poloskořepinová helma potěší nižší váhou, lepší prodyšností a možnostmi ventilace. Navíc ušnice můžete zcela odepnout, a tím získat velmi vzdušnou verzi helmy pro teplejší dny. Přilba nabízí různé systémy pro nastavení velikosti.

Kvůli chybějícímu krytí uší nedosáhnete tak kvalitní ochrany jako u celoskořepinového modelu. Také celková odolnost proti nárazu je nižší.

Velikost

Optimální velikost je stěžejní pro ochrannou funkci helmy. Helma nesmí tlačit, jinak vás po celodenním lyžování bude bolet hlava. Zároveň však nesmí být příliš volná, protože by se při pádu mohla sesunout na stranu nebo úplně spadnout. Pro výběr správné velikosti je ideální, když si helmu osobně vyzkoušíte.

Jak zkoušet lyžařskou helmu:

 • Nasaďte si helmu na hlavu do vodorovné pozice. Upravte velikost kolečkem, abyste cítili, že helma obepíná hlavu. Nechte rozepnutý bradový pásek.
 • Přední část helmy musí chránit čelo, měla by začínat přibližně 2 cm nad obočím. Je-li výš, je helma malá a nebude dostatečně chránit čelo. Naopak větší helma může padat příliš do očí a zužovat tak zorné pole.
 • Sedí-li helma na čele správně, s hlavou zatřeste a mírně se předkloňte. Helma by vám neměla z hlavy spadnout.
 • Zapněte si bradový řemínek a dotáhněte ho na odpovídající délku. Musí být dostatečně utažený, abyste ho nemohli přetáhnout přes bradu. Zároveň nesmí být moc natěsno –⁠ měl by vám dovolit otevřít ústa, jako když jíte.
 • Helma vás nesmí nikde tlačit. Pokud cítíte již během pár minut tlak nebo máte po sundání helmy otlačeniny na čele, je helma příliš malá.
 • Vyzkoušejte si více helem od různých výrobců, ať najdete typ, který je vám nejpohodlnější. Helmu si vždy zkoušejte zároveň s lyžařskými brýlemi.

Nastavitelná velikost helmy

Většina lyžařských helem umožňuje regulovat velikost pomocí otočného kolečka. Najdete ho na zadním okraji helmy. Pootočením kolečka nastavíte velikost v rozmezí cca 3 cm. To se hodí, když pod helmu oblékáte různě zateplené kukly či čepice. Ideální je zvolit helmu, u níž máte kolečko dotažené přibližně na polovinu, aby vám zůstal dostatek manévrovacího prostoru.

Zajímavostí na trhu je úprava velikosti helmy dofouknutím vzduchu. To však může činit potíže kvůli změnám tlaku při překonávání velkých výškových rozdílů. Někteří výrobci nabízí vakuové tvarování helmy podle hlavy.

Jak správně změřit hlavu

Kupujete helmu online a nemáte možnost ji vyzkoušet? Pak se řiďte obvodem hlavy.

 • Vezměte si k ruce krejčovský metr. Obtočte ho kolem hlavy přibližně 2 cm nad obočím. Zkontrolujte, zda máte metr ve stejné výšce po celém obvodu hlavy. Metr nesmí přesahovat přes uši.
 • Nemáte-li krejčovský metr k dispozici, použijte proužek papíru či provázek. Po přeměření obvodu ho natáhněte na stůl a přeměřte pravítkem.
 • Výsledný obvod hlavy porovnejte s nabízenými velikostmi. V případě pochybností vybírejte raději helmu s regulací velikosti.

Technologie

Rozhoduje o způsobu, jakým helma pohlcuje energii při nárazu. Použitá technologie a materiál mají vliv i na hmotnost helmy.

Injected technologie

Helmy vyrobené injected technologií se označují také jako sendvičové. Vyrábí se vstřikováním pěny do vnější plastové skořepiny. Při nárazu absorbují energii rovnoměrně po celé ploše helmy. Ačkoliv se jedná o starší technologii, z hlediska pevnosti vnější skořepiny představují odolnější provedení. Nevýhodou je vyšší hmotnost, cca 450–⁠550 gramů.

In-mold technologie

Modernější typ helem se inspiroval výrobními postupy v cyklistice. Z toho důvodu helmy vyrobené in-mold technologií vynikají nízkou hmotností jen 350–⁠400 gramů. Vnitřní vrstvu tvoří stlačený polystyren, který při nárazu vytváří deformační zónu. Kvůli deformaci je nezbytně nutné helmu vyměnit po každém větším nárazu, proto mívají tyto helmy kratší životnost.

Technologie pro ochranu mozku před rotačními silami

MIPS je pokročilá technologie sloužící k ochraně proti rotačním silám. Z odborných výzkumů totiž vyplývá, že při pádu na lyžích nepředstavuje největší nebezpečí samotný náraz, ale právě rotační síly působící na mozek.

Systémy vyvinuli různí výrobci, a proto nesou rozličné názvy –⁠ kromě MIPS také SPIN či R.A.A.. Nicméně princip fungování je obdobný. Mezi vrstvami skořepiny je umístěná kluzná vložka, která se při nárazu pootočí. Díky tomu částečně pohltí rotační síly a ty se dále nepřenáší na mozek.

Kompatibilita s brýlemi

Na první pohled se může zdát, že tvar všech lyžařských helem a brýlí je podobný, a proto k sobě vzájemně sedí. Bohužel tomu tak není. Při koupi lyžařské helmy proto nezapomeňte zároveň vyzkoušet i lyžařské brýle. Někteří výrobci nabízí takzvané helmet compatible brýle pasující k helmám od stejného výrobce. Ale ani to vám nezaručí, že budou brýle s helmou stoprocentně kompatibilní, a to především při koupi starších modelů.

Jak zkontrolovat kompatibilitu brýlí a helmy? Při nasazení brýlí končí helma nad jejich hranou, netlačí je na nos. Ideální je drobná mezera mezi hranou brýlí a helmou. Ta zaručí, že ventilace brýlí zůstane volná a zorníky se nebudou mlžit. Mezera však nesmí být příliš velká, jinak vám bude foukat na čelo. Přezka na utáhnutí pásku brýlí by neměla narážet do zadního klipu helmy.

Helma s integrovaným štítem

Chcete si ušetřit starosti s kombinací helmy a brýlí? Pořiďte si helmu s integrovaným štítem. Zorníky štítu se rozdělují do pěti kategorií dle propustnosti světla. Při jejich volbě se řiďte stejnými tipy, jako při výběru lyžařských brýlí.

Integrovaný štít přijde vhod také lyžařům, kteří se na svahu neobejdou bez dioptrických brýlí. Pod štít se totiž dioptrické brýle (stejně jako pod lyžařské brýle s OTG úpravou) pohodlně vejdou.

Bezpečnostní norma

Lyžařská helma slouží jako ochranná pomůcka, a proto musí být certifikována podle příslušných norem. V České republice musí helmy splňovat technickou normu ČSN EN 1077 (832164), která vychází z evropské normy EN 1077:1996. Tato norma rozděluje přilby do dvou ochranných tříd. Třída A zahrnuje celoskořepinové helmy, třída B poloskořepinové helmy. Nejvyšší stupeň ochrany představuje třída A.

Při koupi byste měli obdržet návod k použití, v němž se dočtete, jak s helmou zacházet a udržovat ji. Postupem času materiály degradují, a proto se doporučuje lyžařskou helmu měnit každých 5 let. Výměna je nutná po větším nárazu. A to i v případě, že poškození není na pohled patrné –⁠ po nárazu může být poškozena vnitřní struktura přilby.

Další parametry

Co dalšího ještě při výběru lyžařské helmy sledovat?

 • Bradový řemínek –⁠ Při zkoušení posuďte, jak je vám příjemný řemínek pod bradou. Měkké materiály či dodatečné polstrování se postarají o to, že vás pásek nebude škrábat.
 • Zapínání –⁠ Obvykle se vyrábí z plastu, výjimečně narazíte na kovové zapínání. Zapínání bývá buď na přezku či pomocí ozubené plastové lišty. Vyzkoušejte, jak vám půjde spona povolit a zapnout v rukavicích.
 • Klip na upevnění brýlí –⁠ Ten zadní je takřka samozřejmostí u všech lyžařských přileb. Ještě stabilnější upevnění brýlí zajistí postranní klipy.
 • Ventilace –⁠ Na komfortu helmy se podílí způsob odvětrávání. Všechny helmy jsou vybaveny větracími otvory, pouze některé umožňují jejich regulaci. Pokročilé modely disponují ovládacím mechanismem pro otevření či zavření otvorů na vnější straně helmy. Základní přilby poskytují regulaci větrání pomocí odejmutí vycpávek, tudíž je nutné helmu sundat.
 • Vyjímatelná textilní vložka –⁠ Výhodou je, že jde z helmy snadno vyjmout a vyprat. Podobně hygienické řešení však zajistíte, když si pod helmu obléknete kuklu nebo speciální bezešvou čepici.
 • Integrovaný audio systém –⁠ Pokud při vykrajování oblouků rádi posloucháte hudbu, bude se vám líbit helma s integrovaným audio systémem. Pod helmou vás tak nebudou tlačit sluchátka. Nicméně lyžování s hudbou na uších se nedoporučuje, protože negativně ovlivňuje orientaci na svahu. Můžete například přeslechnout rychle jedoucí sněžný skútr a srazit se s ním.
 • Zabudovaný RECCO systém –⁠ Jezdíte i v rizikovém terénu mimo sjezdovky? Pak je pro vás nezbytným doplňkem reflektor RECCO systému, který umožňuje vyhledávání v lavině. Nemáte-li ho zabudovaný v jiném vybavení, může být součástí právě vaší lyžařské helmy.

Údržba lyžařské helmy

Helmu omývejte pouze vlhkým hadříkem, na větší nečistoty použijte mýdlovou vodu. Pro skladování helmy vyberte suché a chladné místo. Lyžařské přilbě nesvědčí vysoké teploty, může dojít k její deformaci.

Ukázat lyžařské helmy

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků