Jak vybrat lyžařské brýle

Redakce Sportisimo

15.10.2022 • 8 min čtení

Lyžařské brýle mají mnohem více funkcí, než by se mohlo na první pohled zdát. Primárně vám samozřejmě pomáhají s dobrou viditelností na svahu, ale kromě toho vaše oči také chrání před větrem, sněhem či UV zářením. Co byste při výběru lyžařských brýlí neměli opomenout?

Řada lidí si lyžařské brýle nasazuje jen v mlze či za hustého sněžení. V takových situacích jsou nepochybně nutností, ale i za běžných podmínek vám rozhodně přijdou vhod. Podívejte se, jaké další funkce vedle zlepšení viditelnosti lyžařské brýle plní.

 1. Ochrana před vlivy počasí – Brýle zabraňují podráždění očí v důsledku větru, deště a sněhu. V neposlední řadě oči chrání před UV zářením. To dosahuje vyšších hodnot právě ve vyšších nadmořských výškách. Sluneční paprsky se odráží od sněhu, takže oči bez brýlí dostávají zabrat více než v létě na pláži.
 2. Ochrana před mechanickým poškozením očí – Hrozbu mohou představovat létající krystalky ledu, větve stromů, ale také kotva vleku nebo hůlka nešikovného lyžaře před vámi.
 3. Ochrana dioptrických brýlí – Vybrané modely nasadíte přes dioptrické brýle. Ty jsou pak během jízdy chráněny před vnějšími vlivy.
 4. Izolační funkce – Při správné kombinaci s lyžařskou helmou brýle chrání celou horní polovinu obličeje před zimou.

Ukázat lyžařské brýle

Shrnutí 

 • Typ – Pánské brýle sedí osobám s větším obličejem, ty dámské se hodí spíše na menší dospělý obličej. Nic však nebrání tomu, aby ženy používaly pánské modely a naopak (zde vás bude více limitovat design). Dětské brýle odpovídají proporcím nejmenších lyžařů.
 • Provedení zorníků – Zorníky mohou být ploché, nebo sférické. Ploché zorníky jsou zakřivené jen horizontálně. Naproti tomu ty sférické přichází s horizontálním i vertikálním zakřivením. Z toho důvodu méně zkreslují a poskytnou vám lepší periferní vidění.
 • Světelná propustnost zorníků – Do šera a horších světelných podmínek potřebujete brýle s vyšší světelnou propustností (S0–S1). Během slunečného počasí využijete modely s nízkou propustností světla (S3–S4). Nejuniverzálnější volbou jsou brýle kategorie S2. Fotochromatické brýle reagují na množství světla a podle potřeby se ztmavují či rozjasňují.
 • Kompatibilita s helmou – Brýle zkoušejte zároveň s lyžařskou helmou. Vybraný typ totiž nemusí sedět do každé přilby. Mezi brýlemi a helmou nesmí vzniknout velká mezera. Zároveň by vás brýle neměly nikde tlačit. Lepší kompatibilitu vám obvykle zajistí produkty od stejné značky.
 • Ochrana proti zamlžení – U brýlí by neměla chybět anti-fog úprava a dostatečný počet větracích průduchů. Ty se umisťují hlavně do rámečku brýlí, ale najdete je také v pěně přiléhající na obličej i v samotných zornících. U dražších brýlí se občas vyskytuje malý větráček na baterie.
 • Zpracování pásku – Hledejte pružný a velikostně nastavitelný pásek. S úpravou velikosti vám pomůže jednoduchá spona. U některých brýlí narazíte na rozepínací přezku a dvě spony po stranách. Tento systém vám umožní upravit každou část pásku zvlášť.
 • Technologie – Lyžaři, kteří chtějí pod lyžařské brýle vměstnat ještě ty dioptrické, musí hledat modely se speciální OTG úpravou. Polarizační brýle minimalizují nepříjemné odlesky od sněhu a dalších lesklých ploch. Anti-scratch system dodává vnější straně skel na odolnosti vůči poškrábání.

Typ

Lyžařské brýle se dají rozdělit na pánské, dámské a dětské. Nejde o žádné striktní rozdělení, dámy mohou bez obav vybírat i v pánské kategorii a do určité míry to platí i naopak. Zde však bude v mnoha případech limitující design.

Jednotlivé typy brýlí se liší především svou velikostí. Pánské brýle mají největší zorník i obroučky. Lépe proto padnou na větší (typicky pánský) obličej. Dámské brýle jsou navrženy na menší dospělý obličej. Z pohledu konstrukce ale nic nebrání tomu, aby si je nasadili muži či chlapci v juniorském věku. Dětské brýle vyhovují proporcím nejmenších lyžařů.

Zmiňované rozdělení částečně nahrazuje velikostní škálu. V rámci daných kategorií se totiž u každého modelu zpravidla vyrábí jen jedna univerzální velikost. Výjimku občas tvoří dětské brýle, u nichž se setkáte s různými velikostmi udávajícími obvod hlavy v centimetrech.

Helmy se štítem

Potřebu lyžařských brýlí můžete případně vyřešit už při pořizování helmy. Zajímavou variantou jsou totiž modely se štítem, díky kterému nemusíte řešit kompatibilitu s helmou, velikost brýlí na konkrétní obličej a podobně. Štíty bývají také vyměnitelné.

Provedení zorníků

Kvůli zorníkům si brýle pořizujete. Právě tato část zlepšuje viditelnost na svahu a chrání vaše oči. Rozdíly v provedení zorníků ovlivňují výsledné optické vlastnosti lyžařských brýlí. Narazíte na dva základní typy zorníků – ploché a sférické.

Ploché zorníky jsou zakřivené pouze horizontálně. Zakřivení ve vertikálním směru zcela postrádají. Sférické zorníky disponují horizontálním i vertikálním zakřivením. Méně proto zkreslují a nabízí vám lepší periferní vidění. Představují tedy vždy lepší, ale zároveň dražší variantu.

Světelná propustnost zorníků

U zorníků je klíčová zejména jejich světelná propustnost udávaná v procentech. Zorníky s nízkou světelnou propustností (malým procentem propuštěného světla) se hodí do slunečných podmínek. Okolí vám spíše ztmavují. Barva těchto zorníků bude tmavá, až téměř černá.

Naopak zorníky s vysokou světelnou propustností vám okolí rozjasní. Bývají světlé až čiré a oceníte je během mlhy nebo při nočním lyžování. Čiré zorníky propouští 100 % viditelného světla.

Zorníky se na základě světelné propustnosti dělí do 5 kategorií. Rozdělení včetně doporučeného použití najdete v následující tabulce.

 Kategorie Světelná propustnost Použití
S0 80–100 %

Mlha, noční lyžování, špatné světelné podmínky (čiré zorníky).

S1 43–80 %

Primárně stále špatné světelné podmínky (rozjasňovací zorníky – žluté, oranžové).

S2 18–43 %

Nejuniverzálnější kategorie použitelná za slunečného dne i při zatažené obloze. Ve velmi špatných podmínkách či za ostrého slunce se ale zdaleka nevyrovná specificky zaměřeným kategoriím.

S3 8–18 %

Především do slunečného počasí.

S4 Do 8 % Extra slunečné počasí.

Fotochromatické zorníky

Jistě jste již pochopili, že žádná z uvedených kategorií není zcela univerzální. Modely vhodné do mlhy budou naprosto nevyhovující za jasného slunečného dne (ještě více vám rozjasní okolí) a totéž v obráceném gardu platí pro kategorie S3 a S4. Výrobci proto přišli s takzvanými fotochromatickými neboli zatmavovacími zorníky. Ty reagují na množství světla a podle toho se samy zatmavují nebo rozjasňují.

Jakkoliv by se mohlo zdát, že jde o tu nejlepší variantu, nemusí to být vždy pravda. Zorníky totiž často na změnu světla nedokáží reagovat dostatečně rychle, například když jedete střídavě ve stínu a na slunci. Zejména levnější fotochromatické zorníky si s rychlými přechody nedokáží poradit optimálně.

Vyměnitelné zorníky

Běžné řešení proto stále představuje koupě dvou různých modelů lyžařských brýlí. V takovém případě tvoří nejlepší kombinaci jedny rozjasňovací brýle (S0–S1) a druhé neutrální či tmavší do slunečného počasí (S2–S4).

Jako alternativu můžete zvolit brýle s vyměnitelnými zorníky. Sklíčka si pak zvolíte podle aktuálních podmínek. V porovnání s pořízením dvojice brýlí ale nečekejte žádné zásadní úspory – tou nejdražší částí jsou právě zorníky. Častá výměna skel se navíc podepisuje na životnosti brýlí.

Kompatibilita s helmou

Brýle musí správně zapadnout do lyžařské helmy a vytvořit jednotný celek. Pokud nebudete oba lyžařské doplňky zkoušet zároveň, nemusí vám k sobě sedět. V extrémních případech se vám větší brýle pod úroveň helmy již nevejdou. Mnohem častější jsou situace, kdy vám mezi helmou a brýlemi vznikne velká mezera, do které vám pak nepříjemně fouká vítr.

Jak tedy vypadá ideální kombinace brýlí a přilby? Brýle se vám vejdou pod helmu, aniž by vás přitom tlačily na nose či jiné části obličeje. Mezi brýlemi a okrajem helmy nevznikla velká mezera (kvůli větracím otvorům v rámečku brýlí zde však malý volný prostor zůstat musí). V neposlední řadě se ujistěte, zda přezka brýlí nenaráží do zadního klipu helmy.

Větší šanci, že k sobě budou sedět, máte u brýlí a helmy stejné značky. Nemusí to ale být pravidlem. Nejlepší je, když si lyžařské brýle vyzkoušíte osobně rovnou s helmou na hlavě.

Ochrana proti zamlžení

Zamlžování brýlí je velice nepříjemné. Nejčastěji k němu dochází za vlhkého sněžení nebo deště – zkrátka ve vlhkých podmínkách. K zamlžování pochopitelně přispívá, když se hodně potíte. Abyste se těmto problémům vyhnuli, musíte vybírat brýle, které jsou proti zamlžení co nejlépe chráněné.

Samozřejmostí by měla být anti-fog úprava. V praxi se jedná o tenkou vrstvu speciální látky, která je nanesena přímo na zorník a zamlžování minimalizuje. Důležitou roli v boji proti zamlžení hraje rovněž odvětrávání. Proto najdete větrací otvory v rámečku brýlí, ale také v pěně přiléhající na obličej nebo v samotných zornících. Některé špičkové modely mají dokonce vestavěný malý větráček.

Zamlžení brýlí můžete předcházet i svým chováním. Vlhkost se vám v důsledku kapek vody a sněhu usazuje na dalších částech výbavy – helmě či lyžařských rukavicích. Například při posunutí brýlí na helmu namočíte jejich vnitřní polstrování, čímž vlhkost brýlí značně podpoříte. Nejlepší proto je, když si brýle necháte neustále na očích.

Zpracování pásku

Pásek vám pomůže s přizpůsobením velikosti lyžařských brýlí. U většiny modelů má dnes podobu takzvané pruženky. Právě pružnost pásku vám umožní brýle pohodlně přetáhnout přes helmu.

Samozřejmostí by měla být nastavitelnost pásku. Upravení velikosti zajistí jednoduchá spona. Některé brýle mají uprostřed pásku rozepínací přezku, sponu poté najdete z obou stran. Díky tomu si velikostně nastavíte každou část pásku zvlášť.

Zajímavou vychytávkou jsou silikonové proužky, které uvidíte na vnitřní straně některých pásků. Ty zabraňují sjíždění pásku po hladkém povrchu lyžařské helmy.

Technologie

Při výběru vám mohou pomoci také různorodé technologie lyžařských brýlí. S jakými se setkáte nejčastěji?

 • OTG – Pokud si plánujete pod lyžařské brýle nasadit ty dioptrické, musíte hledat modely s označením OTG (z anglického Over the Glasses). Brýle s úpravou OTG jsou větší, hlubší a v pěně po stranách mají výřezy na nožičky dioptrických brýlí. Další možné řešení pro nositele dioptrických brýlí nabízí lyžařské helmy se štítem.
 • Anti-scratch system – Vrstva na vnější straně skel, která zvyšuje odolnost vůči poškrábání.
 • Polarizační úprava zorníku – Nepouští k očím sluneční paprsky odražené od sněhu a dalších lesklých ploch. Zorníky lépe brání oslnění a únavě očí.
 • Zrcadlová úprava zorníku – Odráží od svého povrchu více světla. Hodí se zejména v extra slunečných podmínkách.

Údržba lyžařských brýlí

V rámci údržby je důležitá především péče o zorníky. Na ty byste z vnitřní strany vůbec neměli sahat, protože se zde nachází anti-fog vrstva. K čištění vnějšku skel využívejte jen speciální hadříky na brýle, s běžnými hadříky můžete povrch poškrábat. Před uskladněním nezapomeňte brýle důkladně vysušit.

Ukázat lyžařské brýle

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků