Jak pečovat o materiály

Redakce Sportisimo

3.4.2022 • 10 min čtení

Každý výrobek má specifické materiálové složení a u každého materiálu je nutný jiný přístup při údržbě. Některé látky si moc nerozumí s aviváží, jiné zase vyžadují ruční praní. Něco do sušičky můžete dát bez obav, u jiného materiálu se to zase nedoporučuje. Pojďme si podrobně projít jednotlivé materiály a jejich specifika.

Správnou údržbou předejdete poškození látky a prodloužíte tak životnost výrobku. Při nesprávné péči se taky můžete připravit o nárok na reklamaci. Se všemi nástrahami materiálů vás seznámí následující článek. Na konci se dozvíte také významy různých upozornění a symbolů na visačkách sportovního oblečení a dalších produktů. 

Materiály

Materiálů existuje opravdu velké množství, každý z nich má svá specifika. Pojďme se tedy podívat na podrobný souhrn, na co si dávat při péči o materiály pozor. 

Bavlna (CO)

Bavlna je jedním z nejoblíbenějších přírodních vláken a vyznačuje se vysokou mírou odolnosti. Bavlněné látky se velice dobře barví a je možné je také bělit. Na druhou stranu jsou tkaniny z bavlny málo elastické, rychle se pomačkají a málo udržují teplo. Nicméně žádný jiný materiál není tak odolný a nesnese tolikanásobné praní v pračce jako právě bavlna. Bavlna snese praní až do teploty 95 °C

Barevnou bavlnu perte kvůli možnému nebezpečí vyblednutí jen do 60 °C, a to v pracím prostředku pro barevné prádlo. Základem je však řídit se etiketou na jednotlivých textiliích. Bavlnu je zpravidla možné sušit v sušičce. Měli byste však dodržovat předepsanou péči pro zpracování konkrétního druhu textilie, jinak hrozí nebezpečí sražení. Bavlna má při žehlení ráda teplo (stupeň 3) a páru. Dle druhu textilie se doporučuje žehlit bavlnu naruby.

Polyester (PL)

Kvůli nebezpečí tvoření záhybů by se měl polyester prát maximálně při teplotě 60 °C. Umělá vlákna se můžou elektrostaticky nabíjet. Pak se oblečení lepí na kůži a vzniká nepříjemný pocit při jejich nošení. Tomuto problému se vyvarujete, pokud použijete aviváž

V sušičce jsou syntetické látky díky speciálnímu programu Syntetika ošetřované obzvlášť šetrně. Částečně však stačí zamotat oblečení do ručníku a vyždímat. Zbytek vlhkosti zmizí při rozložení stejně rychle jako při pověšení na ramínko.

Polyester síťovina

Je hodně citlivá na vysoké teploty, proto je nutné praní ve studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se zabránilo vzniku nežádoucího lesku. Síťovina je hodně odolná, málo se mačká a drží barvy. Je hořlavá a udržuje v sobě statickou elektřinu.

Polyamid (PA) a Polyakryl (PC)

Kvůli nebezpečí tvoření záhybů by se tyto materiály měly prát maximálně při teplotě 60 °C. Umělá vlákna se, stejně jako  u polyesteru, můžou elektrostaticky nabíjet. Proto znovu doporučujeme používat aviváž. 

I u sušení se používá stejný postup jako u polyesteru, tedy šetrné programy, případně zamotat oblečení do ručníku, vyždímat a dosušit na ramínku.

Polyuretan (PU)

Je z elastomerických vláken, které jsou důležitou součástí každého pružného materiálu. Materiál je hodně odolný, málo se mačká a drží barvu.

Elastan (EL)

Elastan je součástí i sportovních textilií. Většinou je v textilii obsažen z 20 %, např. plavkovina je pletena z 80 % z polyamidu a z 20 % z elastanu. Jedná se o syntetické vlákno známé pro svoji výjimečnou pružnost. Je pevnější a odolnější než gumová vlákna. 

V severní Americe je toto vlákno známe pod názvem Spandex, kdežto ve zbytku světa se ujal název elastan. Nejznámější obchodní značkou tohoto vlákna je Lycra. Elastan se vyrábí v mnoha zemích a pod jinými názvy jako např. Dorlastan, Elaspan, Linel apod. 

Je nutné praní v studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se zabránilo vzniku nežádoucího lesku. Materiál je velmi odolný, málo se mačká a má stálé barvy.

Nylon

Nylon je také hodně háklivý na vysoké teploty, proto jej perte ve studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se látka neleskla. Nylonový materiál dobře drží barvy a je velmi odolný, nemačká se. Je hořlavý a udržuje v sobě statickou elektřinu.

Vlna (WO)

Vlna velmi dobře udržuje teplo a často se používá na svetry nebo jemné zimní oblečení, například šály. Pere se při nízké teplotě, textilie z vlny uschnou nejlépe, když je nejdříve srolujete do froté ručníku, opatrně vymačkáte přebytečnou vodu a položíte je na jiný suchý ručník k doschnutí. 

Oblečení z vlny se žehlí při nižších teplotách nebo se napaří přes vlhkou látku. Zdrsnělé svetry budou opět jemné, dáte-li je na chvíli do igelitového sáčku a položíte do mrazničky.

Len (LI)

Len se vyznačuje pevností a stálostí. K tomu je navíc málo náchylný k ušpinění a zápachu. Díky nepatrné rozpínavosti je velmi mačkavý

Perte vždy v rukách a při nízké teplotě. Bílé a bělené látky ze lnu je možné prát při maximální teplotě do 60 °C. Barevné svršky by se měly prát v jemných pracích přípravcích bez zesvětlovačů při teplotě do 40 °C. Len nejlépe uschne pověšený na šňůře. Lněný materiál je doporučeno žehlit naruby, jinak se látka začne lesknout. Lesklá místa můžete odstranit vyžehlením přes vlhkou látku.

Viskóza (VI)

Během praní se sráží, proto je nutné ji prát ve studené vodě a žehlit při nízké teplotě bez napařování. Pro zachování tvaru se nedoporučuje ždímání. Dobře drží barvy a materiál je měkký. Nevýhodou je hořlavost materiálu a statická elektřina, kterou v sobě drží.

Peří

Peří je velmi objemné, zadržuje teplo, velmi dobře izoluje, a proto se používá jako výplň oblečení nebo spacích pytlů. Aby byly péřové textilie stále objemné, je potřeba je pravidelně čistit. 

Pro praní peří nastavte speciální program, kde vysoká hladina vody účinně zbaví prádlo všech roztočů. Sušit je můžete při speciálním nastavení sušičky. Při praní i sušení vložte do bubnu 3 tenisové míčky, které prádlo načechrají. Při sušení mimo sušičku nechte oblečení ve vodorovné poloze, často ručně načechrávejte a oddělujte od sebe kusy peří. Tím zajistíte původní objem.

Kůže

Pravá kůže získaná ze zvířat vyžaduje zvláštní péči a každý druh kůže vyžaduje odlišný přístup. Doporučuje se vyzkoušet nejdříve čisticí prostředek na skrytém místě, aby se dal odhadnout účinek. 

Pro každé kožené oblečení v zásadě platí nepoužívat žádná rozpouštědla ani odlakovače. Sušíme na širokém tvarovaném ramínku při pokojové teplotě (ne na přímém slunci). Kožené oblečení nikdy nevěšte mokré do skříně, protože hrozí vznik plísní. Kůži žehlíme nejlépe na teplotní stupeň 1, a to naruby a přes hedvábný papír nebo přes suchý šátek. Je potřeba vyvarovat se páry.

Membránové látky

Membránové látky se označují také jako funkční nebo klima látky. Většinou se tato textilie skládá z funkčních vláken v několika vrstvách, která vyžadují zvláštní péči. Špatné praní, sušení a žehlení může vlákna zničit a tím poškodit funkci oblečení. Používají se především u sportovního a volnočasového oblečení, kdy umožňují volné dýchání kůže a nehrozí tak přehřátí. Tím membránové textilie zajistí za každého počasí příjemné pocity z nošení. 

Membránové látky se mohou prát při teplotě maximálně 40 °C ve speciálním pracím tekutém prostředku a ve speciálním programu Outdoor nebo Sport. Je nutné vynechat změkčovací prostředek, který může ovlivnit funkční schopnosti membrány. Obzvláště důležité je, aby textilie byly dostatečně vymáchané a zbavené veškerých zbytků pracího prostředku. Po vyprání je možné krátce odstředit. 

I nejcitlivější látky můžete sušit v sušičce prádla. Jednotlivé kusy sušte s přiměřenou teplotou. Membránové oblečení chraňte před mechanickým poškozením (například propíchnutí špendlíkem nebo jiným ostrým předmětem), aby se neporušila vodotěsnost.

Froté

Produkty z froté jsou neobyčejně dobře savé. Froté materiály snáší teplotu jen do 60 °C. Poprvé by se měly tyto materiály prát zvlášť při teplotě 60 °C, při níž je zcela běžné lehké pouštění barvy. Při malém naplnění pračky mohou froté textilie lehce „pouštět vlákna“, proto doporučujeme nové výrobky prát v co možná největším množství prádla najednou.

Při sušení na šňůře bude froté velice rychle tvrdé. Vyvarujete se toho, pokud budete froté sušit v sušičce prádla. V každém případě byste měli při praní šetřit se změkčovacím prostředkem, neboť ten se na vláknech ukládá a může tak uškodit savosti prádla.

Směsné tkaniny

Klasické směsné tkaniny jsou vyrobeny ze směsi bavlny a syntetického vlákna. I mikrovlákna jsou vždy kombinací různých základních látek. Pro ošetřování platí, že je třeba věnovat více pozornosti volbě pracího prostředku. Prací program určuje nejcitlivější tkanina ve směsi výrobku.

Popelín

Uplatnění najde popelín především u kabátů a bund, ale také u kalhot, šatů, košil a halenek. Je to zvláště hustá a lesklá zušlechtěná verze bavlněné tkaniny a je stejně jednoduchá a odolná na ošetřování jako normální bavlna. 

I při odstraňování skvrn mají mnoho společného. Před odstraňováním skvrn nesmí být látka zaprášená, jinak na ní mohou zůstat znatelné okraje.

Hedvábí

Hedvábí je přírodní vlákno, vyznačuje se leskem a nízkou váhou. Prací proces přizpůsobte nárokům hedvábných vláken, které je velice citlivé

Speciální program Úprava hedvábí v sušičkách uvolní hedvábná vlákna v teplém proudu vzduchu a zabrání pomačkání. Protože jsou vlákna velmi citlivá na vysoké teploty, mělo by se hedvábí, ještě lehce vlhké, žehlit naruby maximálně na 1. stupeň.

Plavkovina

Plavkovina je zátažný úplet s obsahem přibližně 80 % polyamidu a 20 % elastanu. Její procentuální složení nám ukazuje, jak je plavkovina pružná a pevná. Obecně lze říci, že s vyšším obsahem polyamidového vlákna je plavkovina pevnější a s vyšším obsahem elastanu je pružnější. 

Kvůli specifickému složení každého materiálu by měl být přístup k údržbě také rozdílný, dbejte na návody a symboly na visačkách.

Symboly údržby

Tyto symboly naleznete na všitém štítku každého výrobku. Dodržováním pokynů výrobce předejdete poškození a prodloužíte tak životnost výrobku.

Praní

Symbol vaničky určuje, zda je možné textilní výrobek prát, a to v pračce nebo ručně. Čísla uvnitř vaničky označují maximální teplotu praní ve stupních Celsia, která nesmí být překročena. Praní při nižších teplotách je možné. Udávané teploty jsou 95 °C, 70 °C, 60 °C, 50 °C, 40 °C a 30 °C. 

Symbol Vysvětlení
Pouze jemné ruční praní při maximální teplotě do 40 °C.
Výrobek se nesmí prát.
Maximální teplota, při které se může výrobek prát normálním postupem.
  Maximální teplota, při které se může výrobek prát šetrným postupem.
Maximální teplota, při které se může výrobek prát velmi šetrným postupem.

Sušení

Čtverec je symbol pro postupy sušení po praní. Kruh uvnitř čtverce symbolizuje sušení v bubnové sušičce. Čáry uvnitř čtverce označují sušení na vzduchu.

Symbol Vysvětlení
Výrobek lze sušit v bubnové sušičce při teplotě nižší než 60 °C.
Výrobek lze sušit v bubnové sušičce při běžné teplotě 80 °C.
Výrobek se nesmí sušit v bubnové sušičce.
Výrobek sušit zavěšený.
Výrobek sušit ve vodorovné poloze.
Výrobek sušit zavěšený ve stínu.
Výrobek sušit ve vodorovné poloze ve stínu.
Výrobek nechat okapat a sušit zavěšený ve stínu.
Výrobek nechat okapat a sušit ve vodorovné poloze ve stínu.

Žehlení

Tečky uvnitř žehličky určují rozsah teploty pro žehlení. Na některých žehličkách jsou k teplotám přiřazena konkrétní vlákna.

Symbol Vysvětlení
Výrobek se může žehlit. Teplota žehlící plochy je maximálně 110 °C.
Výrobek se může žehlit. Teplota žehlící plochy je maximálně 150 °C.
Výrobek se může žehlit. Teplota žehlící plochy je maximálně 200 °C.
Výrobek se nesmí žehlit.

Bělení

Trojúhelník označuje, jestli lze, nebo nelze bělit daný výrobek. Za bělení se považuje postup probíhající ve vodním prostředí před, během nebo po praní za použití bělících prostředků, jako jsou chlorové nebo oxidační (nechlorové) prostředky.

Symbol Vysvětlení
Výrobek lze bělit s použitím všech bělících prostředků.
Výrobek lze bělit pouze s použitím oxidačních/nechlorových bělících přípravků.
Výrobek se nesmí bělit.

Profesionální čištění

Symbol uvádí informace i možnosti profesionálního chemického čištění nebo čištění za mokra.

Symbol Vysvětlení
Profesionální chemické čištění tetrachlorenem – normální postup.
Profesionální chemické čištění tetrachlorenem – mírný postup.
Profesionální chemické čištění v uhlovodících – normální postup.
Profesionální chemické čištění v uhlovodících – mírný postup.
Profesionální čištění za mokra – normální postup.
Profesionální čištění za mokra – mírný postup.
Profesionální čištění za mokra – velmi mírný postup.
Výrobek se nesmí profesionálně čistit za mokra.
Výrobek se nesmí chemicky čistit.

V péči o různé druhy oblečení a bot vám může pomoct také kvalitní impregnace, která dokáže odpuzovat vodu i nečistoty od povrchu materiálu.

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků