Jak vybrat kopačky

Redakce Sportisimo

5.4.2023 • 10 min čtení

Fotbal – nejoblíbenější sport na světě. Snad každý někdy zkusil kopnout do balonu a mnozí této vášni propadli naplno. Abyste si mohli dobře zahrát, potřebujete fotbalovou obuv.

Netvrdíme, že z vás kvalitní kopačky hned udělají Messiho, ale jejich výběr do značné míry ovlivní úroveň vaší hry. Víte, na jaké parametry se při koupi kopaček zaměřit?

Ještě předtím, než začnete procházet širokou nabídku fotbalové obuvi, si odpovězte na několik základních otázek.

 • Na jaký povrch kopačky vybíráte?
 • Jak často budete hrát?
 • Máte speciální požadavky? Například oblíbenou značku, preferovanou kolekci nebo barvu?
 • Jaká je velikost vaší nohy?
 • Kolik jste ochotni do kopaček investovat?

Ukázat kopačky

Shrnutí

 • Druh kopaček - Na přírodní trávu se hodí lisovky s označením FG. S podmáčeným přírodním povrchem si poradí kopačky s kolíky. Na umělé trávě si nejlépe zahrajete v lisovkách typu AG, pro starší umělé povrchy zvolte turfy. Do haly jsou určeny výhradně sálovky.
 • Počet a tvar špuntů - Čím tvrdší povrch, tím více špuntů by mělo být na podešvi kopačky. Hranaté výstupky budou efektivnější při prudkých změnách směru.
 • Materiál - Kožené kopačky se dají považovat za kvalitnější. Vyznačují se vysokým pohodlím, prodyšností a jejich povrch skvěle přilne k míči. Alternativu představují syntetické materiály. Ty jsou levnější, lehčí a designově pestřejší. Mírně však zaostávají v komfortu.
 • Provedení - Jednoznačně dominují standardní šněrovací kopačky. Sáhnout ale můžete i po fotbalové obuvi se šněrováním na boku nebo modelech zcela bez šněrování. Tyto typy kopaček vám přinesou čistší kontakt s balonem. Další zajímavou vychytávkou jsou kotníkové kopačky.
 • Velikost - Kopačky ze syntetických materiálů kupte zhruba o 0,5 cm větší, než je délka vašeho chodidla. Kožené kopačky se noze přizpůsobí a trochu se vytáhnou, proto vyberte velikost přímo na nohu.

Druhy kopaček

Nejběžnější rozdělení kopaček zohledňuje typ povrchu. Volba správné obuvi vám při pohybu zajistí stabilitu, přilnavost a „odpich“. Nevhodné kopačky výrazně zhorší váš výkon, ale hlavně mohou vést ke zranění. Použití na neadekvátním povrchu vám navíc zkomplikuje případnou reklamaci. Setkáte se s několika základními typy kopaček.

Lisovky – FG, HG, AG

Nejuniverzálnější typ kopaček. Název je odvozen od způsobu přichycení špuntů. Ty jsou totiž do podešvi pevně vlisovány. Jednotlivé lisovky se však mohou značně lišit.

 • Lisovky FG - Označení FG pochází z anglického Firm Ground, což znamená pevný povrch. Jedná se o klasické kopačky určené na suchou přírodní trávu. Většina fotbalistů bude mít za standardních okolností na nohou právě tyto kopačky. Na podrážce zpravidla najdete 10–14 plastových či gumových špuntů různých délek. Kopačky lze použít i na umělé trávě, ale rychle je tím opotřebíte.
 • Lisovky HG (Hard Ground, tedy tvrdý povrch) - Kopačky navržené pro velmi tvrdé přírodní povrchy, například škváru nebo písek. Vyznačují se nižším profilem a větším množstvím špuntů. Tato kombinace zajišťuje na tvrdém povrchu lepší rozložení váhy a vede k vyšší stabilitě. S tímto typem kopaček se již příliš nesetkáte, na tvrdých terénech se dnes hraje minimálně.
 • Lisovky AG (Artificial Ground, umělý povrch) - Kopačky na umělou trávu s vyšším počtem nízkých špuntů. Zesílení konstrukce zvyšuje odolnost fotbalové obuvi.
 • Lisovky FG/AG - Kombinace dvou typů, která v posledních letech nabírá na popularitě – kopačky navržené pro přírodní i umělou trávu. Na podešvi narazíte jak na vysoké, tak nízké špunty. Jako u většiny univerzálních řešení musíte ale počítat s určitými kompromisy.

Kolíky (SG)

Kopačky označované jako kolíky představují nejvhodnější typ obutí na měkký povrch (Soft Ground – SG). Název odkazuje na kolíky na podešvi. Ty se na rozdíl od vlisovaných špuntů dají odšroubovat a podle potřeby vyměnit. Kolíky se vyrábí z tvrzeného plastu nebo kovu. Při pohybu po rozbahněném či promoklém přírodním trávníku se tvrdé kolíky dostanou pod povrch a postarají se o vaši stabilitu. Lisovky by na podobném terénu podkluzovaly.

Na podrážce zpravidla bývá šest kolíků – čtyři v přední a dva v zadní části. To má za následek horší rozložení váhy. Spolu s tvrdostí kolíků jde o hlavní důvod, proč jsou kopačky méně pohodlné.

Lisokolíky (SG/FG)

Relativně nový typ kopaček, který přichází s mixem lisovaných špuntů a vyměnitelných kolíků. Nejobvyklejší je kombinace šesti kolíků a pěti špuntů. Kopačky se hodí na mokrý a měkký terén. Kolíky poskytnou stabilitu a díky lisovaným špuntům dojde k rozložení váhy na větší plochu. Lisokolíky jsou pohodlnější alternativou kolíků.

Turfy (TF)

Turfy jsou speciální kopačky na umělý povrch. Poznáte je podle velkého množství malých a různě tvarovaných gumových špuntů. Podrážka se díky tomu chlubí perfektní přilnavostí. Turfy se dají použít rovněž na suchém a tvrdém přírodním povrchu. Naopak na mokré či vysoké trávě podkluzují. Výraz turfy je odvozen od anglického slova turf, kterým se označuje přírodní i umělý trávník.

Sálovky (IN)

Kopačky s označením IN (Indoor) patří do haly. Mají téměř hladkou podrážku, která je ošetřena non-marking technologií. Ta zajišťuje, že sálovky na podlaze nezanechávají barevné stopy. Míč se při futsale zpracovává podrážkou a hráči jej drží daleko více u nohy než při klasickém fotbalu. Podrážka sálovek proto bývá v porovnání s ostatními kopačkami slabší, čímž přispívá k citlivější práci s balonem.

 

Označení Kategorie Vhodný povrch
FG Lisovky

Přírodní tráva

HG Lisovky

Škvára, písek

AG Lisovky

Umělá tráva

FG/AG Lisovky

Přírodní a umělá tráva

SG Kolíky

Měkká přírodní tráva

SG/FG Lisokolíky

Měkká přírodní tráva

TF Turfy

Umělý povrch (spíše starší typy)

IN Sálovky Halový povrch

Počet a tvar špuntů

Špunty či kolíky bezprostředně ovlivňují vaši stabilitu, brzdění, rozběh a celkovou obratnost. Při zkoušení různých kopaček uvidíte, že se tvar a umístění těchto výstupků liší, klidně i v rámci stejné kategorie. Platí zde ale několik zákonitostí.

 • Čím tvrdší povrch, tím více špuntů by mělo být na vašich kopačkách. Tento typ obutí vám poskytne lepší stabilitu.
 • Trojúhelníkové, nožové a další hranaté špunty vám usnadní rychlé změny pohybu. Při prudkém otáčení vykazují lepší vlastnosti než klasické kuželové špunty.
 • Kombinace rozličných špuntů nebo dokonce mix špuntů a kolíků zvyšují univerzálnost kopaček.

Materiál

Materiál svršku ovlivňuje funkčnost kopaček i vaše pohodlí. V současnosti dominují dva hlavní materiály – přírodní kůže a syntetika.

Přírodní kůže

Odolný materiál, který dobře přilne k povrchu míče a přispívá tak ke kontrole nad balonem. Kůže skvěle fixuje chodidlo a navíc je prodyšná, takže se vám v kopačkách zbytečně nepotí nohy. Kožené kopačky se po delším nošení přizpůsobí tvaru vašeho chodidla. Z pohledu komfortu jen těžko najdete vhodnější variantu.

K nevýhodám patří vyšší hmotnost kopaček a náročnější údržba. Limity materiálu pocítíte také při hře v dešti či na vlhké trávě. Kožené kopačky snadno nasáknou vodu a v důsledku toho ztěžknou.

Nejvyšší úroveň pohodlí, lehkost a cit na balon přináší klokaní kůže. Z té se vyrábí prémiové řady kopaček. Cenově výhodněji vychází modely z telecí a kozí kůže. Tyto druhy jsou ve srovnání s klokaní kůží o něco tvrdší, ale jinak nabízí srovnatelné vlastnosti. Používají se jak u prémiových, tak rekreačních kopaček.

Syntetické materiály

Syntetické materiály kůži postupně vytlačují a vyrábí se z nich většina kopaček. Dostupné technologie dnes dokáží z umělých vláken vytvořit obuv, která se svými vlastnostmi velmi podobá koženým modelům. Kromě toho syntetika umožňuje daleko větší variabilitu – kopačky lze snadno vytvořit v různých barevných či tvarových variantách.

V některých aspektech syntetické materiály kůži dokonce překonávají, například v otázce hmotnosti nebo voděodolnosti. Hlavní nevýhodu představuje nižší komfort. Syntetické kopačky se tak dobře nepřizpůsobí chodidlu a jejich prošlápnutí trvá déle. Nutno podotknout, že v tomto ohledu udělala syntetika v posledních letech výrazný pokrok a rozdíly se pomalu smazávají.

Jednou z nejnovějších technologií výroby kopaček je 3D pletení. Speciální stroj „uplete“ celý svršek kopačky jako jeden kus – na svršku tedy nenajdete žádné švy. O vyztužení a zvýšení odolnosti se stará tenká vrstva silikonu. Pletené kopačky jsou velmi lehké, prodyšné a oproti běžným syntetickým modelům se rychle přizpůsobí noze. Nevýhody spočívají zejména v přílišné absorpci vody a kratší životnosti.

Kombinace kůže a syntetiky

V nabídce narazíte rovněž na kopačky, jež kůži a syntetické materiály na svršku kombinují. Snaží se tím využít nejlepší vlastnosti obou materiálů. Syntetika je v takových případech umístěna v místech, která potřebují zpevnit či zlepšit odolnost. Kůže se naopak aplikuje v oblastech vyžadujících vytvarování podle chodidla, například v přední části u prstů.

Provedení

Mysleli jste si, že na provedení kopaček není co vymyslet? Při pohledu na některé modely budete možná překvapeni. Výrobci přichází s různými netradičními nápady. Mnoho z nich se neuchytí a rychle upadnou v zapomnění, jiné si ale najdou svoji cílovou skupinu. Které zajímavé vychytávky stojí za zmínku?

 • Šněrování na boku - Vybrané modely mají umístěné šněrování nikoliv uprostřed svršku, ale na boku. Podobné rozvržení kopaček vám umožní zahrát míč čistým nártem s větším citem.
 • Žádné tkaničky - V nabídce se vyskytují také kopačky bez tkaniček. Cíl je stejný jako u předchozího typu, tedy čistý kontakt s balonem. Kopačky bez zavazování vám musí perfektně sedět. Noha v nich má být pevně, ale zároveň pohodlně ukotvena. Neexistuje totiž žádná možnost, jak obuv přitáhnout či povolit. Pokud vám kopačky při prvním zkoušení stoprocentně nepadnou, raději sáhněte po jiných.
 • Kotníkové kopačky: Fotbalová obuv s elastickým nebo pleteným prodloužením nad kotníkem. Tato část připomínající ponožku má za úkol lepší splynutí nohy s botou a částečně také vyšší ochranu kotníku. Kotníkové kopačky se ale hůře nazouvají, proto se nedoporučují u menších dětí.

Velikost

Sebelepší kopačky vám nepomohou, jestliže špatně zvolíte jejich velikost. Podle jakých pravidel se orientovat? Řiďte se především materiálem. Kožené kopačky vybírejte přímo na nohu – kůže se lépe přizpůsobí a roztáhne podle vašeho chodidla. U kopaček se syntetickým svrškem si v botě nechte zhruba 0,5 cm místa navíc. Nezapomeňte fotbalovou obuv zkoušet v ponožkách či stulpnách, v nichž plánujete hrát.

Péče o kopačky

Konečně jste vybrali správné kopačky? Výborně! Po jejich pořízení ale raději nic neuspěchejte. Dejte vašim nohám dostatek času se s novou fotbalovou obuví sžít. Kopačky si nejprve vyzkoušejte na tréninku. Ve chvíli, kdy vás začnou tlačit, se přezujte do náhradních bot. Zvykejte si na nové kopačky postupně a pozvolna. Pokud v nich rovnou vtrhnete do ostrého zápasu, zaděláváte si na puchýře a odřená chodidla.

Obecně platí, že kožené kopačky se vaší noze přizpůsobí rychleji než syntetické modely. Kůže je měkčí a snáze se roztáhne. Rychle byste si měli zvyknout také na pletené kopačky.

Aby vám kopačky dlouho vydržely a po dobu životnosti plnily svou funkci, musíte o ně adekvátně pečovat. Stačí dodržovat pár základních pravidel.

 • Kopačky si obouvejte s pomocí lžíce a mějte přitom rozvázané tkaničky. Porušování těchto návyků vede k poškození patní části obuvi.
 • Po každém použití očistěte podešev. Přilepené bahno a tráva se negativně podepisují na stavu kolíků.
 • Kopačky nechte ihned po tréninku vysušit, nikdy však na přímém slunci nebo radiátoru – materiál by mohl popraskat. Kožené kopačky po vysušení namažte krémem či balzámem.
 • Nikdy neperte kopačky v pračce. K odstranění nečistot využijte jemný kartáček a teplou vodu, případně přípravky, které jsou k tomu určené.
 • U šroubovacích kolíků jednou za čas promažte závity. Pokud kopačky odkládáte na delší dobu, tak kolíky povolte.

Ukázat kopačky

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků