Jak vybrat masážní válec

Redakce Sportisimo

2.2.2022 • 4 min čtení ▸ 3 min videa

Chcete před trénink nebo za něj zařadit i promasírování svých svalů masážním válcem? Či prostě jen potřebujete sami svým svalům občas ulevit v pohodlí domova? Pak si s námi před jeho pořízením projděte pár bodů, ve kterých vám poradíme, jak vybrat ten pravý. 

Každému vyhovuje jiný typ válce a také jsme různě citliví na jím způsobený tlak. Proto je důležité nákup válce dobře zvážit, aby vám sloužil tak, jak si představujete. 

Pro představu jsme pro vás natočili také jednoduché video, kde se můžete inspirovat k regeneraci s masážním válcem. 

Shrnutí

  • Struktura - masážní válce se strukturou dokáží svaly intenzivně promasírovat a dostat se i do hloubky. Hladký masážní válec působí regeneračně a pomáhá rozproudit krev a lymfu. Nemůžete se rozhodnout, který bude lepší? Pak zkuste válce 2v1.
  • Velikost - velikost masážního válce vybírejte podle toho, které partie s ním budete masírovat. Na malé svaly stačí krátký válec, na větší plochy oceníte válec dlouhý.
  • Tvrdost - tvrdé válce sice zaručují intenzivní masáž, ale pro někoho může být až bolestivá. Pak jsou tu válce středně tvrdé nebo měkké. Ty jsou vhodné i pro cvičení jógy a pilates.
  • Materiál - válce z foukané pěny patří mezi ty levnější a jejich výhodou je i lehká váha. Vsakují však do sebe pot, což snižuje jejich životnost. Odolné jsou válce z plastu, označovaného jako EVA. Mimo to jsou také lehké, měkké a ohebné.

Ukázat masážní válce

Struktura válce

Masážní válce mohou být hladké, nebo mít povrch se strukturou. Aby vám dobře sloužil, je třeba si uvědomit, k čemu ho primárně budete používat.

Masážní válec se strukturou

Strukturovaný masážní válec se díky svému povrchu dokáže poprat s bolestivými místy a uvolnit sval i v jeho hloubce. Intenzivně si s ním tedy svaly promasírujete, aby mohlo lépe dojít k jejich uvolnění.

Hladký masážní válec

Někomu nemusí vyhovovat strukturovaný válec z důvodu bolesti. Pak je ideální hladký válec, se kterým je masáž méně bolestivá. Hladký masážní válec slouží především k rozproudění toku lymfy a krve. Pomáhá tak k rychlejší regeneraci namáhaných svalů.

Válce 2v1

Rádi byste zkombinovali výhody obou typů válců a nechce se vám doma skladovat dva? Pak koukněte na masážní válce 2v1. Horní strukturovanou část můžete snadno sundat a využít výhod hladkého válce.

Velikost válce

Vybírat budete z válců o délce od 15 až do 90 cm. Vhodná délka závisí na tom, jaké partie se chystáte s válcem masírovat.

  • Pokud ho chcete používat například pouze na nohy a ruce, bude vám stačit válec kratší, se kterým se vám bude i dobře manipulovat a můžete si ho s sebou vzít na cesty. 
  • Pro masáž zad budete naopak potřebovat dlouhý válec, podle šířky vašeho trupu, u něhož počítejte s horší skladností a manipulovatelností.

Tvrdost válce

Tvrdost válce ovlivňuje efektivitu masáže. Obecně platí to, že čím je válec tvrdší, tím efektivnější masáž bude. Nikdy byste při ní však neměli mít až pocity bolesti. Pokud jste tedy na bolest citlivější, volte spíše válce měkké.

Tvrdé válce

Tvrdý masážní válec si poradí i s hodně zatuhlými místy a také se s ním dostanete hlouběji do svalů. Není však vhodný pro použití při cvičení a při zvýšené citlivosti může někoho masáž s ním až nepříjemně bolet.

Středně tvrdé válce

Pokud si nejste jisti, jestli vydržíte intenzitu tvrdého válce, volte středně tvrdý masážní válec. Zvládne se dostat také do svalového vlákna, avšak ještě s určitou mírou citlivosti.

Měkké válce

Měkký masážní válec skvěle využijete při cvičení jógy a pilates. Doporučují se také pro začátečníky, kteří chtějí masážní válce začít postupně zkoušet.

Materiál válce

Použitý materiál ovlivňuje odolnost, hygienickou stránku i celkovou životnost válce.

Nejčastěji se setkáte s válci pěnovými, vyrobenými z foukané pěny. Jsou lehké a jejich cena patří k těm nejnižším. Vsakují však do sebe pot, takže nejsou moc hygienické a mají krátkou životnost.

Dražší válce jsou vyrobené z plastu ethylenvinylacetátu a najdete je pod zkratkou EVA. Tento plast je také lehký a zároveň odolný i ohebný. Snadno ho omyjete, takže bude dlouhou dobu jako nový.

Ukázat masážní válce

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků