Jak vybrat zimní boty

Redakce Sportisimo

1.11.2021 • 8 min čtení

Říká se, že zima jde většinou od nohou, proto jsou v zimě boty opravdu důležité. Neochrání vás jen před chladem, ale také před uklouznutím na zmrzlém chodníku, ledu nebo na sněhu. Dále dokáží zamezit vniku mokra k vašim chodidlům, což by dokázalo znepříjemnit nejeden výlet. 

Aby vaše nové zimní boty splňovaly vše, co od nich očekáváte, měli byste si projít několik parametrů. Díky nim si vyberete ty pravé a zimu si v nich budete moci užívat naplno. 

Ukázat zimní boty

Shrnutí

  • Výška bot - nízké zimní boty se vyrábí minimálně, protože v mrazech potřebujete zakrýt kotníky. Z toho důvodu byste se měli poohlédnout alespoň po kotníkových botách, které kotníky chrání před prochladnutím i vymknutím. Vysoké zimní boty vám zajistí pohodlí i ve chvílích, kdy se budete brodit sněhem.
  • Materiál - pokud hledáte pořádné odolné boty, které vám vydrží roky, sáhněte po kožených. Cenově dostupnější verzí jsou boty ze syntetických materiálů. Kromě nižší ceny u nich můžete čekat i nižší hmotnost a lepší prodyšnost.
  • Podrážka - aby vás podrážky uchránily před uklouznutím, volte ty z pryže nebo gumy s hlubokým vzorkem. Existují podrážky lepené či vstřikované.
  • Nepromokavost - nohy v suchu vám ve vlhkém prostředí udrží nepromokavá membrána, kterou některé boty v sobě mají. Dobré výsledky, co se týče nepromokavosti i prodyšnosti, přináší například membrány GORE-TEX, SympaTex nebo Omni-Tech.
  • Zateplení - izolační vrstva je zásadní pro zachování tepla, což v zimě vaše nohy ocení. Často se můžete setkat s izolacemi Polartec a Thinsulate, které patří mezi nejlepší na trhu.
  • Správná velikost - boty si zkoušejte v odpoledních hodinách a v ponožkách, které běžně v zimě nosíte. Pokud si vybíráte přes eshop, změřte si doma délku nohy v centimetrech a podle velikostní tabulky vyberte vhodnou velikost. 

Výška bot

V ideálním případě by měly být zimní boty tak vysoké, aby vám zakryly kotníky, které mohou v zimě prochladnout. Pokud byste z nějakého důvodu hledali nízké zimní boty, pár se jich také najde. Určitě byste se v nich ale neměli vydávat na delší procházku v mrazivých dnech nebo do sněhu, který by vám do bot snadno napadal.

Nejčastěji narazíte na kotníkové zimní boty. Ty chrání kotníky před chladem a celou nohu před vniknutím sněhu nebo vody přes horní okraj boty. Zároveň ještě umožňují pohodlný pohyb a nesvazují nohu zbytečně moc vysoko. Pokud je bota dostatečně pevná, zabraňuje i vymknutí kotníku při podklouznutí nebo špatném došlapu. 

Vysoké zimní boty sahají až do oblasti lýtka, v teple tedy udrží značnou část vaší nohy a jen tak se do nich něco nedostane. Klidně se v nich tedy můžete vydat do vyššího sněhu. Pokud jde o modely do města, jsou vysoké boty oblíbené hlavně mezi ženami. Také se často volí jako zimní boty pro děti, které v nich prozkoumávají i zasněžené louky, nebo je využívají při bobování.

Materiál

Zimní boty se vyrábí z kůže nebo syntetických materiálů. Obě možnosti mají své pro i proti a záleží na tom, co od nových bot očekáváte.

Kůže

Pro výrobu obuvi se kůže používá od úplných počátků a pracuje se s ní dodnes. Její největší výhodou je dlouhá životnost, tyto boty s vámi tedy zvládnou několik zim a nenechají vás ve štychu. Než se pro ně rozhodnete, podívejte se na jejich hlavní výhody i nevýhody.

Výhody
 • Nepromokavost - při kombinaci s membránou, máte jistotu, že vlhkost se k vaší noze nedostane
 • Odolnost - má dlouhou životnost a není třeba každou chvíli kupovat nové boty.
 • Hůře se prodře - kůže se jen tak neprodře, lépe tedy chrání nepromokavou membránu
 • Přizpůsobivost - po čase se přizpůsobí tvaru nohy i způsobu chůze
Nevýhody
 • Vyšší hmotnost - celokožené boty se řadí mezi ty těžší
 • Horší prodyšnost - oproti syntetickým materiálům nechává nohu méně dýchat
 • Dlouhé schnutí - kůže potřebuje čas, aby důkladně proschla
 • Potřebuje hodně péče - je třeba ji pravidelně čistit a impregnovat
 • Vyšší cena - kožené boty jsou dražší

Syntetické materiály

Boty z umělých vláken jsou cenově dostupnější a v kombinaci s nepromokavou membránou mají také skvělé vlastnosti, které u zimních bot hledáte. Počítejte ale s tím, že nejde o boty na několik sezón, protože tolik nevydrží. A jaké jsou jejich další výhody a nevýhody?

Výhody
 • Nízká hmotnost - boty ze syntetických materiálů jsou lehké, což oceníte hlavně při delších vycházkách
 • Rychlé schnutí - po namočení uschnou mnohem rychleji než boty z kůže
 • Vodoodpudivost - v kombinaci s membránou chrání nohu před mokrem
 • Prodyšnost - jsou prodyšné, pára tedy odchází ven z boty a nohy jsou v tomto směru ve vyšším pohodlí
 • Nižší cena - jsou levnější oproti koženým botám
Nevýhody
 • Kratší životnost - nevydrží vám tak dlouho jako kožené boty
 • Snadno se prodřou - materiál se snadno prodře a pak může dojít také k poškození nepromokavé membrány, kterou chrání
 • Nepřizpůsobivost - pokud vám bota z umělých materiálů nepadne, nic moc s tím nenaděláte a je malá šance, že se noze přizpůsobí

Podrážka

U zimních bot hraje podrážka ještě větší roli než u ostatních. Správná podrážka zajišťuje vaši bezpečnost a ochranu před uklouznutím a také dokáže vytvářet tepelnou izolaci od chladné země.

Materiál a vzor podrážky 

Materiál podrážky by měl být přilnavý, aby se snížila pravděpodobnost uklouznutí. Takové jsou podrážky z pryže nebo kvalitní gumy. Pryž často výrobci používají v kombinaci se speciálními textilními vlákny, to pak garantuje dobrou stabilitu na ledu i sněhu. 

Pozornost věnujte také vzorku podrážky. Dezén by měl být pořádně hluboký a drážky rozmístěny po celé ploše, což zvýší přilnavost i na hodně kluzkém povrchu. Určitě se vyvarujte zimních bot s hladkou podrážkou, se kterou by vás čekala adrenalinová jízda na každém lehce namrzlém chodníku.

Podrážka by měla fungovat také jako tepelný izolant od zmrzlé země a nenechat chlad, aby pronikl k vaší noze. Proto doporučujeme spíše silnější podrážky, které budou v tomto ohledu určitě fungovat lépe. Některé z podrážek jsou dokonce přímo označené jako termostatické. Takové vám zaručí, že od země se k vám zima v žádném případě nedostane.

Podrážka lepená nebo vstřikovaná

Lepená podrážka se využívala hlavně dříve, ale i dnes ji u zimních bot najdete. Nevýhodou je to, že k jejímu rozlepení může dojít ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí. Pokud však dojde k opotřebení, není nutné nahrazovat celé boty, ale jednoduše si podrážku necháte vyměnit.

Vstřikovaná podrážka se vám nemůže odlepit, protože je přímo vstříknutá na horní část boty, se kterou je tak pevně spojena. Nevýhodou je však to, že při opotřebení nebo poničení podrážky budete muset vyměnit celý pár bot.

Problém je, že výrobci často tento parametr přímo neuvádí a musí se trochu pátrat v recenzích a specifikacích.

Nepromokavost

Sucho, které každá noha ocení, zajišťují u zimních bot různé membrány. Mezi nejčastěji používané řadíme tři, které uvádíme níže. Schopnost nepromokavosti můžete podpořit a také prodloužit tím, že budete boty pravidelně impregnovat, čímž zvýšíte odolnost svrchní vrstvy, která chrání samotnou membránu.

GORE-TEX membrána, je tenká a tvořená miliardami malých pórů. Velikost pórů zaručuje to, že se do boty nedostanou kapky vody, které skrz ně neprojdou. Naopak molekuly páry, která jde od nohou, se skrz póry dostanou. Membrána je tedy prodyšná a noha může volně dýchat.

SympaTex membrána je fólie vyrobená kombinací dvou materiálů. Polyester ji tvoří ze 70 % a zbývajících 30 % je z hydrofilního polyethylenu. Ochrání spolehlivě boty před průnikem vody zvenku, propustnost lidského potu však zaručuje jen do venkovní teploty zhruba 15 stupňů. Její velkou výhodou je dlouhá životnost, protože není tvořena póry, které by se mohly ucpat.

Omni-Tech membrána je poskládaná z více odolných vrstev kombinovaných se svrchními tkaninami, které ji chrání. Využívá také technologie pórů poskládaných k sobě, takže zajišťuje nepromokavost i prodyšnost.

Zateplení zimních bot

Izolační vlastnosti jsou u zimních bot další ze zásadních specifikací, kterých je třeba si všímat. Skvěle funguje ovčí vlna, mezi výrobci jsou dnes však oblíbené syntetické náhražky, které jsou lehčí a přitom stejně účinné.

Takovou je třeba izolace Polartec, která byla původně vytvořena pro potřeby armády. Vlastnosti, díky kterým je opěvována, jsou dokonalá prodyšnost, lehká hmotnost a také to, že je rychleschnoucí. Navíc dokáže skvěle odvádět vlhkost od nohy, což oceníte, pokud se vám více potí chodidla.

Oblíbená je také izolace Thinsulate, která je oproti ostatním tenčí a lehčí a přesto dokáže teplo zachovat ve stejné míře. Pokud hledáte boty, které nebudou nohu zbytečně zatěžovat, bude to správná volba, protože patří mezi ty nejlehčí na trhu.

Velikost zimních bot

I kdyby bota měla všechny skvělé vlastnosti, které jsme výše popsali, moc je neoceníte, pokud vás bude neustále tlačit. Proto je potřeba nepodcenit výběr velikosti. Zkoušet byste boty měli v odpoledních hodinách, kdy chodidlo bývá po celém dni již lehce oteklé, a také v ponožkách, které běžně v zimě nosíte. Bota by vám měla pohodlně padnout a nikde vás zbytečně netlačit.

Vybíráte přes eshop? Pak si doma změřte délku nohy v centimetrech tak, že položíte papír ke zdi. K té se postavte patou a u špičky udělejte značku.

Následnou délku pak najdete ve velikostní tabulce a vaše nové boty mohou být na cestě k vám.

Ukázat zimní boty

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků