Jak vybrat kopačky

Poradíme vám, jak vybrat kopačky a vyznat se v široké nabídce nejrůznějších modelů od mnoha výrobců. Podle materiálu svršku jsou kopačky buď kožené (nejčastěji z telecí či klokaní kůže), nebo ze syntetického materiálu. Při výrobě kopaček se používají nejnovější technologie, díky kterým jsou kopačky stále kvalitnější, takže si hru užijete naplno i v obtížnějších podmínkách.

 

 

Koupit kopačky  Průvodce výběrem

 Druhy kopaček dle terénu

Základní dělení kopaček je pak podle terénu, na kterém hrajeme:


Lisovky – FG

 

Kopačky s lisovanými špunty, jejichž rozmístění na podešvi závisí na výrobci a konkrétním modelu. Hodí se na suché přírodní povrchy, které jsou spíše zpevněné. Tento typ využijete okrajově i na umělou trávu, ale vystavujete tak kopačky možnosti rychlejšího opotřebení. Jedná se o nejuniverzálnější typ kopaček. 

Lisovky – HG

 

Kopačky s lisovanými špunty, jejichž rozmístění na podešvi závisí na výrobci a konkrétním modelu. Kopačky využijete na tvrdém přírodním povrchu, škváře, písku či umělé trávě, kde je potřeba tlumení a velká odolnost proti oděru. Kopačky se vyznačují nižšími špunty a jejich vyšším počtem pro optimální rozložení váhy a přenosu sil.

 

 


Lisovky – AG (kopačky na umělou trávu)


Kopačky s označením AG jsou určeny na umělou trávu, kde je zapotřebí zesílená konstrukce a odolnost kopaček. Vyrábí se s vyšším počtem nízkých lisovaných špuntů k optimálnímu rozložení váhy a přenosu sil. Rozmístění špuntů na podešvi závisí na výrobci a konkrétním modelu.
Lisovky – FG/AG

 

V poslední době začali výrobci vyrábět univerzálnější kopačky pro použití jak na přírodní trávě, tak i na té umělé. To hlavně proto, že se počet kvalitních umělých trav ve světě zvyšuje a také proto, aby nemusel každý fotbalista mít na každý povrch jiné kopačky. Na podešvi je kombinace vysokých špuntů s těmi nižšími, aby byl dostatečný záběr na přírodním povrchu i optimální rozložení a přenos sil na umělé trávě.

Kolíky – SG

 

Kopačky s tvrzenými plastovými nebo kovovými šroubovacími kolíky, které je možné opakovaně vyměnit. Nejvhodnější typ kopaček do měkké trávy, které využijete pro hru v rozbahněném či promoklém terénu. Kovové kolíky se lépe dostanou do povrchu a vy tak máte lepší záběr a oporu než při hře v klasických lisovkách, které na tomto terénu podkluzují. Většinou je podrážka tvořena šesti kolíky, čtyřmi v přední části a dvěma v zadní části. Nevýhodou je, že váha je rozložena na šest bodů, tím pádem vás mohou kolíky tlačit do chodidla, a tak pro někoho může být hraní v kolíkách nepříjemné.

 


Kolíky – MIXED SG/FG

 

Jedná se o nový typ kopaček, často nazývaný jako lisokolíky. Na podešvi je mix lisovaných špuntů a vyměnitelných kovových kolíků. Hodí se pro hru na měkkém a mokrém terénu. Kovové kolíky pomáhají k lepšímu záběru a lisované špunty zase rozloží váhu na větší plochu podešve. Nejčastěji se jedná o mix šesti kovových kolíků a pěti lisovaných špuntů. Díky tomu je hraní v lisokolících pohodlnější než v klasických kolících. 


Turfy – TF (kopačky na umělý povrch)

 

Kopačky s mnoha malými špunty na podrážce, která tak lépe přilne k povrchu a pomáhá fotbalistovi udržovat optimální stabilitu. Turfy jsou ideální na tvrdý a suchý přírodní povrch, ale hlavně k použití na umělé trávě.


Sálovky – IN

 

Obuv určená do haly na hladký povrch, jako jsou parkety či guma. Na tomto povrchu sálovky zaručují maximální grip a stabilitu. Téměř hladká podrážka bývá ošetřena technologií NON-MARKING, která zabraňuje vytváření barevných stop na povrchu v hale. Při futsale (fotbal v hale) se míč zpracovává podrážkou boty, aby hráč měl balon stále u nohy a mohl s ním pracovat. Proto je důležité, aby podrážka nebyla příliš silná a neztrácel se tak cit na balon. Ke zvýšení tohoto atributu vám pomůžou sálovky s „vykrojenou“ podešví ve střední části chodidla.

Rozmístění a tvar špuntů / kolíků

Počet a rozmístění špuntů či kolíků se i přes shodnou kategorii liší model od modelu a přímo předurčuje vlastnosti kopaček při rozběhu, brzdění i otáčení. Čím tvrdší je herní povrch, tím více kolíků fotbalista ocení. Jeho hmotnost se tak na kopačkách lépe rozloží a noha bude o to stabilnější. Samotné špunty se od sebe odlišují i tvarem. Vedle klasických kuželových špuntů najdete i tzv. nožové, které noze poskytují stabilitu i při prudkém otáčení. Pokud toužíte po stoprocentním komfortu za každých podmínek je tedy více než vhodné mít kopačky s různými typy podešví a volit ty správné podle aktuálního herního povrchu.

 

Technologie kopaček

V dnešní době nezáleží výběr kopaček pouze na terénu nebo na vzhledu. Moderní kopačky jsou nabité technologiemi, které pomáhají nositeli ovládnout hru. Výrobci vyrábějí kopačky na základě poznatků TOP hráčů, kteří jim poskytují své zkušenosti, dojmy a připomínky. Díky tomu máme na trhu různé modely pro určité hráče. Například hráči využívající naplno svou rychlost volí ty nejlehčí kopačky. Tvořiví střední záložníci zase kopačky s technologiemi na zlepšení citu balonu. Obránci naopak hledají kopačky s výbornou stabilitou.

Jak vybrat správnou velikost kopaček?


Výběr správné velikosti je při nákupu kopaček klíčový. U kopaček se syntetickým svrškem platí výběr obuvi o 0,5 cm větší, než je délka vašeho chodidla. U kožených kopaček můžete koupit kopačky přímo na nohu, neboť kožený svršek se po pár použitích trochu roztáhne. Při výběru sálovek vybírejte velikost také přesně na nohu. Ve futsale, který se hraje právě v sálovkách, je totiž nejúčinnější střela bodlem, takže špičkou nohy. Pro lepší míření a větší cit na míč je tedy vhodné mít sálovky přímo na nohu. Kopačky nebo sálovky si zkoušejte ve stulpnách, ve kterých následně budete hrát zápasy či v nich trénovat.

Péče o kopačky

 

Pokud chceme, aby nám kopačky vydržely co nejdéle a co nejlépe plnily svůj účel, musíme o ně pravidelně pečovat.

 

Základní věcí, která vám pomůže udržovat kopačky v dobrém stavu, je jejich pořádné rozšněrování. Sešlapaná pata a poškozený svršek jim nepřidá nejen na kráse, ale ani na funkčnosti. Ušetříte si tak i nepříjemné puchýře.

 

Po každém použití je potřeba důkladně očistit podešev. Přilepené bahno a stará tráva neprospívá kolíkům. To nejhorší, co můžeme kopačkám udělat, je nechat je ležet vlhké v tašce. Nezapomeňte kopačky vysušit i zevnitř. Zapomeňte na horký vzduch, materiál by mohl popraskat. Proto kopačky nesušte na přímém slunci nebo na topení. Pokud máte kožené kopačky, tak po řádném vysušení je promažte krémem.

 

Pokud máte kopačky se šroubovacími kolíky, dopřejte jim jednou za čas pořádně promazané závity a pokud nebudete kolíky delší dobu používat, pak je určitě povolte.