Vrstvení oblečení

Během jakékoli tělesné aktivity tělo vyrábí energii v podobě tepla (čím intenzivnější aktivita, tím více vyrobeného tepla) a zároveň produkuje pot jako systém chlazení, aby nedošlo k přehřátí organizmu (termoregulační systém). Teplo i pot produkují různě intenzivně v různých partiích těla a také u každého člověka jinak. „Technickým“ oblékáním se snažíme docílit udržení co nejpřirozenějšího mikroklimatu těla, čili abychom se cítili komfortně a nebylo nám ani horko, ani chladno. Docílíme toho správným vrstvením správných materiálů, a to v závislosti na aktivitě, kterou vykonáváme. Jiné oblečení bude do haly na tenis, jiné na kolo a jiné například na lyže.

 

 

Vrstvení oblečení také říkáme cibulový princip a vychází z rozdílných vlastností jednotlivých technických materiálů a klade důraz na jejich správnou kombinaci. Každá z vrstev má svoji specifickou a nezaměnitelnou funkci, a pokud se vynechá, nebo nahradí jiným nevhodným materiálem, celý systém vrstvení ztrácí smysl a nebude fungovat.


Popis a funkce jednotlivých vrstev

Obvykle uvádíme systém tří vrstev, ale podle potřeby a podmínek jich může být i více, nebo méně.

 

  • První vrstva – transportní, sací vrstva (termo, technické či funkční prádlo) je základní stavební kámen, který má za úkol odvádět pot pryč od těla, a tím jej zachovat relativně v suchu. Její hlavní vlastností je odvod vlhkosti (potu) a větrání. 

 

  • Druhá vrstva – izolační (fleece a technické mikiny) udržuje tělesné teplo a dále transportuje vlhkost na povrch. 

 

  • Druhá a třetí vrstva – (softshell) je nová kategorie oblečení s charakteristickým materiálem. 

 

  • Třetí vrstva – ochranná (membránové bundy a kalhoty) má za úkol ochranu před vnějšími vlivy (voda, vítr, chlad) a zároveň musí pokračovat v transportu vlhkosti ven.