Údržba obuvi

Zde najdete několik rad a doporučení jako návod k užívání a ošetření obuvi. Dodržování níže uvedených zásad zajistí vaší spokojenost se zakoupenou obuví.

 
 • Při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv převážně používána.

 • Pro pohodlí chůze vyberte správnou velikost a nejlépe vyhovující střihové provedení. Boty po obdržení pečlivě vyzkoušejte. V případně nevyhovující velikosti máte 14 dní na výměnu, nebo vrácení peněz. 
 • Obuv správně nazouvejte, často střídejte, používejte způsobem a v prostředí odpovídajícím její účelovosti. Vyvarujte se rozmáčení usňové obuvi poškozující vzhled povrchové úpravy a deformující tvar obuvi.

 • Správné ošetřování a pečlivá údržba prodlužují životnost obuvi.

 • Téměř každá useň je dobarvována do požadovaného barevného odstínu. Při nadměrném pocení nohou nebo při provlhnutí může dojít k zbarvení ponožek. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň.


Návod na ošetření a udržování jednotlivých druhů obuvi:

 • Povrch z membrány GORE-TEX® očistěte hadříkem nebo kartáčkem a vlažnou vodou. Nechte přirozeně uschnout při pokojové teplotě. Vyvarujte se přímých zdrojů tepla.

  Pokud se původní ochranná vrstva při náročném používání odře nebo smyje, lze vodoodpudivost obuvi GORE-TEX® snadno obnovit pomocí běžně dostupných impregnačních sprejů. Vždy nejdříve zkontrolujte pokyny výrobce na štítku obuvi.

 • Povrch obuvi z hladkých usní zbavte nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem, případně vlhkou houbou. Suchou useň lehce nakrémujte a vyleštěte textilem. Používejte zásadně krémy určené na usňovou obuv, téměř univerzální použití mají směsné krémy. Oživení vzhledu usně bez leštění lze docílit samolešticími emulzemi. Hladké i vlasové usně doporučujeme již před prvním použitím impregnovat k docílení vyšší vodoodpudivosti svrchního materiálu.

 

 • Povrch vlasových usní – velurů a nubuků – jemně kartáčujte bez vydírání vlasu. Znečištění lze rovněž odstranit ošetřením měkkou bílou mazací pryží nebo krepou. K vyčištění obuvi z vlasových usní lze použít také k tomu určených čistících prostředků. K barevnému oživení povrchu slouží speciální barvy na tyto materiály. Vlasová useň se nikdy nekrémuje.
 • Povrch lakových usní je choulostivý na mechanické poškození (odření), chemické vlivy, rozmáčení a teploty pod bodem mrazu. Běžné nečistoty a prach odstraňte měkkým hadříkem za sucha nebo mokra. K ošetřování lakové obuvi slouží krémy a čisticí prostředky na lakové usně.
 
 • Obuv zhotovenou z mazaných usní je vhodné ošetřit k tomu určenými mazadly a oleji. Těmi se zahladí úbytek tuků z usně, useň se změkčí, zvláční a naimpregnuje. Ošetření se provádí vždy jen u suché obuvi. Velmi světlé usně obvykle po aplikaci mazadel mírně ztmavnou.
 
 • Povrch obuvi z plastů, koženek a poromerů se snadno čistí vodou a po opláchnutí se vytře měkkým, suchým a čistým hadříkem. Na obuv z těchto materiálů se nesmějí používat běžné krémy ani leštidla!
 • Pryžová obuv – gumáky, galoše, přezůvky se rovněž umývají vlažnou vodou a následně se nechají volně oschnout. Vnitřní část se udržuje v dobrém stavu pravidelným volným vysoušením potu a střídání vložek.

 

 • Textilní obuv se čistí jemným kartáčováním a podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka. Textilní obuv doporučujeme impregnovat a čistit k tomu určenými prostředky. Textilní obuv se nepere.

 

 • Do uzavřené, nejlépe usňové obuvi po vyzutí patří napínáky, které udržují tvar a brání deformaci obuvi.

 

 • Usňová, textilní ani obuv ze syntetických materiálů s konfekčním šitím není vodotěsná! Promáčená obuv se nesmí sušit v kontaktu ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů! Nejvhodnější je vysoušení vlhké obuvi vyložené papírem při teplotách 30 °C.

 

Před každým použitím krémů, čisticích a impregnačních prostředků na obuv ověřte, zda je výrobek vhodný na daný druh obuvi. Dodržujte pokyny výrobců těchto prostředků.