Softshell je materiál 21. století

 

Nepromokne, zahřeje, přitom je prodyšný, takže odvede vlhkost, a ještě ke všemu sluší. Co je to? Pokud jste vsadili na softshell, a to nejen s odpovědí na hádanku, ale také ve svém šatníku, udělali jste rozhodně dobře. Odměnou vám bude hlavně množství zážitků, které si díky kvalitnímu outdoorovému oblečení můžete dopřát i v nepříznivém počasí. Softshell vás totiž nezradí.

Věděli jste, že softshell znamená v doslovném překladu “měkká schránka”? Trošičku to vypovídá o jeho nejdůležitějších vlastnostech. Zatímco vnitřní vrstva tohoto materiálu je měkoučká (většinou se jedná o microfleece, u lehkých letních modelů pak o pleteninu - jersey), příjemná na dotek a jejím primárním cílem je zajišťovat komfort a odvádět pryč nežádoucí vlhkost, vnější vrstva (či vrstvy) tvoří jakýsi pomyslný ochranný obal. Doslova štít před zimou, větrem, a také před deštěm. A možná jste si všimli, že povrch vašeho softshellového oblečení je nejenom měkký a pružný, ale díky polyuretanovému filmu především vodoodpudivý. Dešťové kapky nebo třeba sněhové vločky na něm tak neulpívají. Naopak. Jednoduše po něm stékají.

 

Výhodou oproti dříve používaným voděodolným materiálům je právě komfort, který poskytuje vnitřní vrstva. Softshell je díky ní velice příjemný a paropropustný, takže i když se třeba při horském výšlapu zapotíte, přebytečnou vlhkost materiál odvede pryč. Což vám kombinace vlněného svetru a větrovky opravdu nenabídne.

 

Pokud jste se rozhodli, že softshellová bunda ve vašem šatníku nesmí chybět, měli byste mít na paměti pár věcí. Při výběru se zaměřte na parametry voděodolnosti, ta bývá uvedena v milimetrech vodního sloupce, a pak na prodyšnost (g/m2). Tu představuje číslo, které odpovídá objemu par vyprodukovaných pocením, které je materiál schopen propustit za jeden den. Typy softshellu jsou různé, tak ať sáhnete po tom, který vám bude nejlépe vyhovovat.

 

Aby vám softshellové oblečení sloužilo, jak má, snažte se ho správně udržovat. Neperte ho s běžným prádlem v obyčejném pracím prášku, ale pořiďte si speciální prací prostředek na funkční prádlo. V obchodech jsou k dostání i výrobky určené přímo na softshell. Po vyprání bundu naimpregnujte. Kromě toho, že si tím zajistíte nepromokavost i v tom největším lijáku, také uchráníte své oblečení od veškerých nečistot.

 

Milovníky zvířat navíc potěší, že na rozdíl od fleecu softshell nepřitahuje zvířecí chlupy. Milovníky módy zase to, že díky elasticitě perfektně sedí. Už dávno neplatí, že sportovní oblečení je určené výhradně pro sport. Díky stále většímu důrazu na design můžete softshellové bundy nosit i do práce, pokud tedy zrovna nemusíte dodržovat přísný dress code. Softshell se zkrátka hodí pro jakoukoliv sportovní i nesportovní aktivitu, od podzimu až do léta.