Jak vybrat fotbalový míč

Redakce Sportisimo

4.4.2023 • 9 min čtení

Myslíte si, že na výběru fotbalového míče nejde nic zkazit? Není to tak docela pravda. V nabídce narazíte na míče různých druhů, velikostí a kvality. Špatnou volbou si hru rychle otrávíte. Podívejte se, jak vybrat fotbalový míč.

Balon, kopačák, meruna, mičuda nebo kulatý nesmysl. Pro fotbalové míče se vžila celá řada označení. Ať už používáte jakýkoliv výraz, začněte výběr správného modelu zodpovězením několika základních otázek.

 • Na jakém terénu se bude s balonem hrát?
 • Hledáte fotbalový míč pro děti, či dospělé? V jaké kategorii děti případně působí?
 • Jaké požadavky máte na kvalitu míče?
 • Sháníte míč od konkrétního výrobce nebo ve specifickém designu?
 • V jaké cenové relaci chcete fotbalový míč pořídit?

Ukázat fotbalové míče

Shrnutí 

 • Terén - Většina míčů je určena na přírodní trávu. Některé modely jsou speciálně přizpůsobeny umělému povrchu nebo betonu. Míče na futsal se liší velikostí, hmotností i odskokem. 
 • Velikost - Dospělí hrají s míči velikosti 5. Ty se používají již od starších žáků, tedy zhruba od 13 až 14 let. Mladší fotbalisté začínají s míči velikosti 3 nebo 4. Pro zábavu, rekreační sportování či zlepšení technických dovedností se hodí mini míče.
 • Použité materiály - Fotbalový míč tvoří duše a plášť. Nejlepší herní vlastnosti zajišťuje latexová a butylová duše. Svrchní vrstva pláště je ideální z polyuretanu, popřípadě z hybridních materiálů.
 • Zpracování - O lepší kontakt kopačky a balonu se postará jemný vzorek pláště. Panely míče mohou být sešité, nebo tepelně lepené. Šité míče jsou odolnější, ale oba způsoby spojení panelů mají své výhody i nevýhody. Metody se navíc často kombinují.
 • Kvalita - Představu o kvalitě fotbalového míče získáte díky certifikátům udělovaným Mezinárodní federací fotbalových asociací FIFA. Nejkvalitnější modely se pyšní certifikátem FIFA Quality Pro.

Terén

Kouzlo fotbalu spočívá v tom, že si ho zahrajete téměř kdekoliv. I proto se z tohoto sportu stal celosvětový fenomén. K obvyklým povrchům patří přírodní a umělá tráva, beton či asfalt, písek a halový povrch. Nejrozšířenějším typem jsou míče na přírodní trávu. Ty se zpravidla dají použít i na umělé trávě. Někteří výrobci ale přichází se speciálními míči na umělé povrchy, které bývají rychlejší a disponují pevnějším pláštěm.

Odolné materiály se využívají také při výrobě míčů na beton a asfalt pro tzv. street fotbal. Ještě výrazněji se odlišují míče na futsal. V porovnání s klasickými fotbalovými míči jsou menší, těžší a mají tlumený odskok. Další specifický typ představují míče na plážový fotbal. Ten se hraje naboso, proto balon musí být lehčí a měkčí. Určení míče najdete v popiscích produktů. Můžete přitom vycházet z toho, že většina modelů je vyrobena na přírodní trávu.

Velikost

Setkáte se s třemi základními velikostmi míče – 3, 4 a 5. Nižší číslo značí menší rozměry. Velikost míče se odvíjí od věku fotbalisty.

 • Velikost 3 - Fotbalové míče určené pro nejmenší děti. Hodí se pro rozvíjení technických a koordinačních dovedností. Používají se při trénování a zápasech mladší přípravky, tedy u fotbalistů do zhruba 8 let. Obvod míče se pohybuje od 59 do 61 centimetrů, hmotnost mezi 290 až 340 gramy.
 • Velikost 4 - Modely s obvodem od 63,5 do 66 centimetrů, které váží 350–390 gramů. S míči velikosti 4 hrají děti mezi 9. a 12. rokem, v praxi to znamená starší přípravky a mladší žáky.
 • Velikost 5 - Standardní fotbalový míč pro dospělé. Děti s ním hrají od starších žáků, zhruba od 13 až 14 let. Míč velikosti 5 má obvod od 68 do 70 centimetrů a váží 410 až 450 gramů.

Kromě uvedených velikostí se vyrábí míče velikosti 1 či 2 častěji označované jako mini míče. Tyto balony se při oficiálních zápasech nevyužívají, slouží spíše pro zábavu a rekreační sportování. Často se s nimi pracuje také na vylepšování techniky. Obvod mini míče se pohybuje okolo 50 cm. K dalším netradičním rozměrům patří velikost 4,5. V té se vyrábí míče na freestyle navržené pro provádění rozličných triků.

U futsalových míčů je číslování odlišné, využívá se stupnice od 2 do 4. Velikost 4 značí futsalový míč pro dospělé. Jednotlivé velikosti míčů se od těch fotbalových nepatrně liší, stejně jako další technické parametry.

Použité materiály

Dovedete si představit, že jako fotbalový míč slouží nafouknutý prasečí močový měchýř obalený ve vepřové kůži? Přesně takhle vypadaly jedny z prvních balonů. Nejstarší dochovaný míč tohoto typu pochází z první poloviny 16. století. Tyto časy už jsou naštěstí dávno pryč. Přírodní materiály však dominovaly i později.

V první polovině 20. století se kopalo do míčů s gumovou duší a obalem z kravské kůže. Problémy ale nastávaly za deštivého počasí, kdy kůže rychle nasákla vodu. Míče v důsledku toho ztěžkly a komplikovaly hru. Řešení přinesly až syntetické materiály, které kůži postupně nahradily. První míč vyrobený výhradně ze syntetiky se objevil v šedesátých letech.

Fotbalový míč se skládá ze dvou částí – duše a pláště.

Duše

Duše tvoří vnitřní část míče a zodpovídá za udržení vzduchu v balonu. Materiál, ze kterého je duše vyrobena, ovlivňuje řadu výsledných vlastností míče. Působí například na rychlost, odraz či hmotnost. Rozlišují se tři hlavní typy duší.

 • Latexová duše - Vyznačuje se dobrým odskokem, je měkká a pružná. Podílí se na výborném kontaktu s balonem. Latexovou duši proto najdete zejména u prémiových zápasových míčů. Počítejte ale s tím, že duše neudrží vzduch příliš dlouho a musí se často dofukovat – klidně již po několika dnech. Nejedná se o žádnou vadu, u špičkových míčů je vysoká frekvence dofukování naprosto běžná.
 • Butylová duše: Butylové duše jsou tvrdší a těžší, což přispívá k jejich delší životnosti. Z toho důvodu na ně nezřídka narazíte u tréninkových míčů, u nichž se předpokládá náročnější využití. Dávají se ale rovněž do zápasových balonů. Butylová duše udrží vzduch déle než ta latexová. Pocit při dotyku míče bývá ale hodnocen o něco hůře.
 • Gumová duše: Vykazuje solidní výsledky z pohledu udržení vzduchu a životnosti, ale přináší horší pocit při kontaktu s míčem. Gumová duše je ze všech typů nejlevnější a používá se primárně u volnočasových a tréninkových míčů.

Plášť

Vnější část míče se označuje jako plášť a je tvořena z několika vrstev. Jejich počet se napříč modely liší. Klíčovou roli hraje nejsvrchnější vrstva, se kterou přichází do styku kopačka. Z jakých materiálů se tato vrstva vyrábí?

 • Polyuretan (PU) - Velmi měkký materiál, který poskytuje výborný kontakt s balonem. Vyskytuje se na kvalitnějších míčích.
 • Polyvinylchlorid (PVC) - Stejně jako u PU se jedná o syntetický materiál. Je však o poznání tvrdší a těžší. Svrchní vrstvu z PVC mají spíše levnější fotbalové míče.
 • Hybridní materiály - Typicky jde o kombinaci PU a PVC. Spojení obou materiálů dokáže zajistit velice dobré vlastnosti.

Zpracování

Svrchní vrstva fotbalového míče může být hladká, nebo s jemným vzorkem. Hladké míče sice méně nasávají vodu, ale na mokrém terénu budou více kluzké a hůře ovladatelné. Míče se vzorkem jsou vůči těmto vlivům odolnější. Vzorek se totiž postará o lepší kontakt kopačky s balonem.

Všechny vrstvy pláště jsou během výroby slisovány dohromady. Do této souvislé plochy je následně vyraženo několik panelů. Tímto pojmem se označují jednotlivé „dílky“, které můžete vidět na povrchu fotbalového míče. Počet a tvar panelů se liší. Nejčastěji mají míče 32 panelů – 20 šestiúhelníků a 12 pětiúhelníků. V nabídce ale naleznete i balony s 6 panely. Menší počet panelů by měl zajistit delší zachování tvaru, ale ne vždy to skutečně platí.

Důležitější než počet panelů je způsob jejich spojení. Panely mohou být sešité (ručně, či strojově), nebo tepelně lepené. Každá metoda má své výhody i nevýhody. Šité míče bývají odolnější, ale dražší. Do švů se navíc snáze dostává voda. Lepené míče mírně zaostávají v odolnosti, ale zase potěší cenou. Při dobrém zpracování mohou na mokrém terénu představovat lepší volbu. Obě metody spojení panelů se nezřídka kombinují.

Kvalita

S orientací v kvalitě fotbalových míčů vám pomohou certifikáty Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA. Před udělením certifikátu míče prochází důkladným testováním. Zkoumá se například jejich obvod, hmotnost, zaoblení, odskok, pohlcování vody nebo ztráta tlaku v čase. Na základě výsledků testu vydává FIFA tři různé certifikáty.

 • IMS (International Matchball Standard) - Pokud na míči uvidíte označení IMS, znamená to, že model splnil základní požadavky FIFA. V praxi jde především o tréninkové a volnočasové balony.
 • FIFA Quality: Potvrzuje, že míče úspěšně prošly náročným sedmikolovým testem FIFA. Jedná se o velmi kvalitní míče, které najdou využití v zápasech, při tréninkovém procesu a vzhledem k cenové dostupnosti balonů i při volnočasových aktivitách.
 • FIFA Quality Pro: Nejvyšší udělovaný certifikát. Míče uspěly v sedmikolovém testu FIFA a zároveň v něm splnily nejpřísnější kritéria. S těmito modely se hrají národní i mezinárodní soutěže. Pořizovací cena míčů s tímto certifikátem je pochopitelně vyšší než u předchozích kategorií.

Jestliže fotbalový míč žádným certifikátem nedisponuje, nemusí to nutně znamenat, že je nekvalitní. Jejich výrobci o certifikaci u FIFA možná pouze nezažádali. Zejména u volnočasových a tréninkových míčů nehraje tato skutečnost zásadní roli. U zápasových míčů by ale certifikát od FIFA měl být standardem.

Nafouknutí a údržba

Výběr vhodného míče je jen prvním krokem ke spokojenému užívání. Bez správného nafouknutí a adekvátní údržby nebude fotbalový míč plnit svoji funkci.

Jak nafouknout fotbalový míč

Množství vzduchu v balonu bezprostředně ovlivňuje odskok, dráhu letu, tvrdost míče a další důležité vlastnosti. Přímo na svrchní vrstvě pláště byste měli najít hodnotu tlaku, na kterou výrobce doporučuje míč nafouknout. Údaj se uvádí v barech, případně v anglosaské jednotce PSI. Tlak v míči zjistíte pomocí tlakoměru, kterým disponují i některé pumpičky.

Pokud na míči není hodnota tlaku vyznačena a nemůžete ji dohledat ani v popisu zboží, řiďte se doporučením FIFA. Ta považuje za ideální rozmezí 0,6–1,1 bar (8,5–15,6 PSI). Vyvarujte se hlavně „přefouknutí“, u něhož hrozí poškození švů a celková deformace míče.

Fotbalový míč nafukujte nejlépe kovovou jehlou. Do ventilku musí jehla vklouznout lehce, je proto lepší ji předem navlhčit speciálním olejíčkem nebo vodou. V případě, že jste si míč koupili vyfouknutý, jej nechte alespoň 12 hodin aklimatizovat v místnosti s teplotou nejméně 15 stupňů Celsia. Toto ochranné opatření platí především v zimních měsících.

Jak se o míč starat

Správná péče o balon přispěje k delší životnosti a zachování původních vlastností. Po každé hře fotbalový míč očistěte lehce navlhčeným hadříkem – zaschlé nečistoty by mohly při dlouhodobém působení poškodit svrchní vrstvu pláště. Míč nechte při pokojových teplotách vždy řádně uschnout. Čeho se naopak vyvarovat?

 • Míč zbytečně nevystavujte slunečnímu záření, přímým zdrojům tepla, vodě a vlhkému prostředí.
 • Na balon nestoupejte ani nesedejte. Mohl by přijít o svůj přirozený tvar.
 • Neskladujte míč ve vysokých nebo nízkých teplotách. Ideální jsou pokojové teploty či alespoň hodnoty nad 15 stupňů.
 • Při delším skladování nenechávejte míč plně nafouknutý. Upuštěním vzduchu ulevíte materiálu, zejména švům.

Ukázat fotbalové míče

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků