Jak vybrat vázání na běžky

Redakce Sportisimo

26.10.2022 • 7 min čtení

Chcete si vybrat vázání na běžkách? Vítejte ve světě různých zkratek a všemožných speciálních označení značek a typů. Vyznat se v různých druzích vázání není úplně snadné, ale pokusíme se vám trochu usnadnit cestu.

Při výběru vázání musíte dbát hlavně na kompatibilitu s běžeckou botou. Ty se liší hlavně počtem podélných výstupků na podrážce, které mají zapadnout přesně do drážek vázání. Rozdíly ale najdete ale i u počtu hrazdiček pro uchycení a podobně. Často se vázání vybírá hlavně podle toho, jaké boty a s jakým systémem běžkař vlastní.

Ukázat vázání na běžky

Shrnutí

  • Druh vázání - ze všeho nejdříve je potřeba vybrat kompatibilní vázání s botami. V drtivé většině teď narazíte na systém NNN a jeho varianty Prolink a Turnamic.
  • Technika - vybrat jde i podle preferované techniky běhu, u vázání pro klasiku najdete měkčí flexor, skatová vázání mají tvrdší flexor a mohou být robustnější.
  • Upnutí boty - bezpečnější je manuální vázání, kdy se zapnutí i vypnutí musí udělat rukou; pro rekreační běžkaře se dříve často používal automatický typ, kde stačí botu ze stoje zacvaknout a poté zase uvolnit například hůlkou (kvůli bezpečnosti převažuje manuální varianta).
  • Montáž - jednou z možností jsou vrtaná vázání, přívětivější a modernější je ale vázání s IFP nebo NIS deskou, na níž se vázání nasouvá. Deska se buď vrtá, nebo je možné ji na běžku nalepit. 

Druhy vázání

Ze všeho nejdřív je nutné probrat všechny druhy vázání, na které můžete narazit. Právě  z pohledu různých druhů je potřeba řešit kompatibilitu boty a vázání. Jak už to tak bývá, za každým podobným zmatkem je potřeba hledat konkurenční boj mezi firmami, které se snažily od sebe odlišit své produkty. 

Co ale potřebujete vědět úplně na úvod, prakticky všechny relevantní značky běžek přešly ma vázání se systémem NNN (případně kompatibilní varianty Turnamic, Prolink a podobně), proto se na něj při výběru zaměřte primárně.

NN 75

NN 75 (Nordic Norm) vychází ze staršího patentu, někdy je vázání označované jako tříbodové, na které narazíte buď u historických kousků běžek někde na půdě, nebo u současných speciálních backcountry modelů. 

Kovové vázání má tři trny, které přesně zapadají do otvorů široké prodloužené části podrážky boty u špičky. Jakmile tři výstupky “zapadnou” do podrážky, zafixuje se bota do vázání sponou.  

NNN a SNS 

V těchto dvou zkratkách je zakopaný pes, právě v nich se totiž vytvořil trochu zmatek.

V minulém století přicházelo hodně značek s různými novými systémy vázání, ale v 90. letech se ze dvou stal opravdový standard. Šlo právě o NNN a SNS, které ale navzájem nebyly kompatibilní - pokud někdo měl například boty pro systém NNN, tak s vázáním SNS si mohl nechat zajít chuť.

Zásadními prvky těchto vázání, které musíte sledovat při výběru, jsou lišty na vázání a drážky na podrážce boty, které do sebe navzájem musí zapadat. Boty se typicky uchycují přes hrazdičku pod špičkou. Správný pohyb běžky zajišťuje i gumový flexor.

NNN

Systém NNN (New Nordic Norm) je z dílny společnosti Rottefella a vyznačuje se tím, že vázání má dvě podélné lišty, podle nichž je upravená i bota. Ta má na spodní straně dvě drážky, které přesně zapadají do vázání a mají udržet dobrý kontakt mezi botou a lyží. NNN vázání se objevuje u značek Alpina, Madshus, Rossignol, Fischer. U posledních dvou nese označení Turnamic. Kompatibilní je také takzvaný Prolink od konkurenčního Salomonu.

Velkou výhodou je, že se vázání nemusí vždy do běžky vrtat, ale může u se namontovat na takzvanou IFP nebo NIS desku (sportovní/závodní varianta). Desky jsou integrované (lepené) přímo na běžce, na ně se nacvakne vázání (varianta IFP nebo NIS), které navíc můžete posouvat dopředu a dozadu. NNN a jeho varianty je v současné době nejrozšířenější druh vázání. 

Existuje ale také varianta vázání NNN BC, vyrobená speciálně pro backcountry běžky do těžšího terénu, u níž je potřeba dávat pozor na to, že do ní pasuje pouze bota s výraznější backcountry podešví vyrobenou také pro chůzi ve sněhu a podobně. Klasické boty NNN nejsou s vázáním NNN BC kompatibilní. 

SNS

SNS je druh vázání vytvořený firmou Salomon (odtud zkratka Salomon Nordic System). Typická pro něj je jedna velká lišta uprostřed vázání, čemuž sekunduje jedna větší drážka na podrážce boty. 

Původní verze se jmenovala SNS Profil, k ní ale přibyla i speciální varianta pro závodní jízdu SNS Pilot s verzemi pro klasiku i skate. Ta je typická tím, že bota má dvě upínací hrazdičky, jednu na špičce a druhou pod chodidlem, což má zlepšit stabilitu a ovladatelnost.

Vázání SNS je samozřejmě spojené nejvíce se značkou Salomon, ale také Atomic a dříve i Fischer. Jenže Fisher později přešel k typu NNN s přívětivější montáží na NIS desku. A to byl začátek konce základního SNS vázání, které se už prakticky nevyrábí. Stále na něj ale narazíte.    

I Salomon ale pochopil, že se musí přizpůsobit. Na trhu zkrátka začal dominovat systém NNN. Po vypršení patentu tak firma vytvořila vlastní botu kompatibilní s NNN, tentokrát pod již zmiňovaným názvem Prolink 

 Druh vázání NNN SNS Profil N75
Výrobce  Rottefella Salomon x
Specifika

- dvě lišty na vázání a dvě drážky na botě

- jedna hrazdička na botě

- nejrozšířenější

- jedna lišta a jedna široká drážka na botě

- nejčastěji jedna hrazdička (+ spec. verze se dvěmi)

- už se prakticky nevyrábí

- systém tří trnů, které pasují do rozšířené podrážky na botě

- zastaralejší patent, v současnosti se objevuje u některých backcountry běžek

Montáž

- lepená (NIS deska) nebo vrtaná

vrtaná

vrtaná

Varianty Turnamic, Prolink + samostatně NNN BC (pro backcountry; není kompatibilní s NNN botami) SNS Pilot (závodní) N50 (závodní)

Technika běhu

V závislosti na technice běhu můžeme rozlišit tři typy vázání. Tušíte dobře, jedná se o vázání na klasiku, bruslení a kombinovanou variantu. 

Největší rozdíl tkví ve flexoru v přední části vázání, který má za úkol udržovat a kontrolovat pohyb lyže vzhledem k botě. U každé techniky je lepší trochu jiná tuhost flexoru. Ty se dají snadno měnit  podle toho, jakou technikou chcete běžet, narazíte ale i na speciálně vyráběná vázání pro daný styl:

  • klasika - měkčí flexor
  • skate - tvrdší flexor, speciální vázání pro bruslení bývají robustní a odolnější vůči působícím silám 
  • kombi - obecně se doporučuje spíše měkčí klasikářský flexor.

Způsob upnutí

Vázání na běžkách můžeme dělit i podle mechanismu, jakým se k němu upínají boty. Dříve byla častá pohodlnější varianta s automatickým vázáním, teď už se ale z bezpečnostních důvodů preferuje spolehlivější manuální vázání.

  • manuální - u tohoto typu uchycení se musí rukou uvolnit páčka, vloží se hrazdička boty do systému uchycení a znovu zaklapne páčka; jde o lepší variantu pro případ nechtěného odepnutí například při závodech (někdo může hůlkou trefit cizí upínání); člověk se při zapínání i odepnutí musí sehnout a rukou manipulovat s páčkou.
  • automatické - už se objevuje minimálně; lepší pro rekreační jízdu, stačí hrazdičku na špičce boty zacvaknout nohou do místa pro uchycení, pro odepnutí se například hůlkou zatlačí na tlačítko a nohu jde jednoduše uvolnit, běžkař se vůbec nemusí ohýbat; větší riziko nechtěného vypnutí lyže.

Montáž vázání

Kromě samotného upnutí boty do vázání je ale nutné řešit i způsob, jakým se uchytí samotné vázání na běžku. 

První možností jsou vrtaná vázání. Pokud se kupují běžky bez vázání, často mají už připravené díry. Standardně se systém upnutí vrtá tak, aby osička na botě byla v těžišti běžky. Výhodou je, že tímto způsobem se dá na běžku namontovat jakýkoliv typ vázání, ale jde o náročnější způsob manipulace. 

Přívětivější variantou montáže vázání je už zmiňovaná IFP nebo NIS deska. Jde o systém kompatibilní s NNN vázáním (případně Prolink a Turnamic), uchycení SNS se musí řešit složitějším převrtáním. V zásadě jde o to, že IFP či NIS deska je na běžce z výroby nalepená (případně se dá i navrtat) a funguje jako základna, na kterou se nasouvá samotné vázání. To se dá navíc podle potřeby posouvat dopředu a dozadu. 

Vázání s modernější IFP deskou (Fischer a Rossignol), případně podobným ale zastaralejším systémem NIS (Madshus, Peltonen, Sporten), je vhodné pro sportovní a závodní jízdu. Výhodou je lepší kontrola běžky a ovladatelnost.

Ukázat vázání na běžky

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků