Jak vybrat běžky

Redakce Sportisimo

26.10.2022 • 9 min čtení ▸ 6 min videa

Do stopy! Případně místo klasiky sáhnete radši po běžkách na bruslení? Nebo vám tyhle výrazy vůbec nic neříkají? Nevadí, my vám v následujícím článku poradíme, jak si vybrat vhodné běžecké lyže přímo podle představ. 

Každý běžkař si před koupí musí položit několik zásadních otázek. Mezi nejdůležitější patří to, jakým způsobem chce běžky využívat, jaká je jeho preferovaná technika a v jakém terénu bude převážně běžecké lyže používat. 

Dál hrají roli také objektivní faktory, jako je hmotnost běžkaře a také jeho výška. 

Ukázat běžky

Shrnutí

 • Technika - běžky vybírejte podle preferovaného stylu, jestli plánujete jezdit hlavně klasiku nebo bruslení, případně existují kombi běžky jako kompromis. 
 • Náročnost terénu - většina běžek na trhu je do upravené stopy, ale seženete i tzv. backcountry lyže vhodné na neupravené trasy s vysokým sněhem apod. 
 • Délka a tvrdost - oba parametry je dobré volit podle stavby těla běžkaře. Délku volte v závislosti na své výšce, ideální tvrdost je pak potřeba vybrat v závislosti na délce lyže a také hmotnosti v plné výbavě.
 • Vázání - zásadní je, že musíte mít kompatibilní botu na běžky společně s vázáním. V současné době už dominuje typ vázání NNN (a jeho varianty) na úkor SNS.
 • Úroveň - podle své výkonnostní úrovně můžete zvolit mezi rekreačními, sportovními a závodními modely běžek.

Technika běhu

Zásadní je při výběru běžek hlavně preferovaný styl běhu. Existují dva základní styly běžeckého lyžování - klasika a bruslení. Běžky pro konkrétní styly se od sebe poměrně liší, ale narazíte i na varianty, které nabízí dobrý kompromis.

Nezapomeňte pak podle preferované techniky vybrat i další běžecké vybavení, jako jsou boty nebo hůlky.

Běžky na klasiku

Jde o lyže určené na běh klasickou technikou v upravené stopě, také jsou nejrozšířenější. Vyznačují se výraznější špičkou s ostřejším vrcholem pro plynulost pohybu po důrazném odrazu. Charakteristické je i větší klenutí lyže v oblasti mazací komory, což je část nad botou. 

Nejčastěji se právě na skluznici v oblasti mazací komory nanáší stoupací vosk. Při dobře zvolené délce a tvrdosti lyže je optimální stav, když při přenesení váhy na jednu lyži přilne stoupací vosk ke sněhu a běžkař má možnost se správně odrazit. Naopak pokud není lyže plně zatížená, mazací komora se sněhu nedotýká a lyže klouže vlastně pouze po své přední a zadní části. Ty se mohou navíc opatřit skluznými vosky pro vyšší rychlost.

Lyže s mazací komorou jsou určené hlavně pro zběhlé běžkaře, kteří mají zkušenosti se stoupacími vosky. Mazání lyží je alfa a omega klasického lyžování. Výhodou je, že pokud umí běžec dobře namazat, nemusí mít lyže přesně na svou hmotnost. Vypořádá se i s tvrdším párem lyží.  

Podpora stoupání

Pro někoho, kdo s klasickou technikou teprve začíná, nebo se necítí být úplně zkušený, můžeme doporučit běžky s podporou stoupání v podobě šupin nebo mohérových pásů. Pamatujte ale, že jsou vhodné pouze pro klasiku, nedoporučujeme v nich zkoušet bruslení.  

 • Šupiny - Pro úplné začátečníky jsou vhodné lyže s podporou stoupání, jejichž skluznice je opatřena takzvanými šupinami. V jednom směru zdrsněný povrch skluznice ulehčuje nácvik odrazu i stoupání, a to i bez použití stoupacích vosků. Navíc jsou lyže prakticky bezúdržbové, stačí nasadit a vyrazit do stopy. Pokročilejším lyžařům však nemusí vyhovovat, protože šupiny současně zpomalují jízdu.
 • Skiny - Populární a moderní variantou jsou takzvané skiny, neboli běžky s mohérovými pásy. V místě stoupací komory je na skluznici nalepený pásek podobný zvířecí srsti. Ten ve směru jízdy klouže po sněhu, ale navíc zabraňuje podklouznutí v opačném směru při odrazu. Taková úprava je trochu dražší a o pásy je potřeba se starat, případně jednou za čas vyměnit (podle najetých kilometrů a sněhových podmínek), avšak jde o hodně populární typ běžek. Běžky s mohérem jsou lepší pro mírně pokročilejší běžkaře, kteří už zvládli základní techniku odrazu, protože ve srovnání s šupinami je potřeba více dbát na jeho správné provedení. Tento typ běžek používají i závodníci v tréninku, pokud nechtějí lyže mazat.

Běžky na bruslení 

Klasické běžkování je sice stále nejrozšířenější, ale bruslení je také velmi populární. Běžky určené na volný styl charakterizuje ve srovnání s klasičkami nevýrazná špička, zpevněné hrany a celkové menší prohnutí (bez mazací komory). Bruslení je rychlé, ale také náročnější na fyzickou kondici a je pro něj potřeba dobře upravená hladká trať.

Pro dobrou ovladatelnost jsou skatové běžky kratší, navíc se skluznice nemaže vosky pro stoupání, protože běžec při odrazu využívá také hranu lyže. Samozřejmě jde ale využít skluzné vosky či parafín pro lepší jízdní vlastnosti, který se používá i při ošetření skluznice. 

Na bruslení je dobré se vybavit vyššími botami nad kotníky a také delšími holemi.

Kombi běžky

Pokud jste rekreační lyžař, který chce zkusit obě techniky, ale nechce investovat do každých lyží zvlášť, jsou pro vás takzvané kombi lyže ideální volbou. Vlastnostmi jde o kompromis mezi klasičkami a lyžemi na bruslení.

Na druhou stranu je potřeba myslet na to, že vám tento typ běžky nikdy nenabídne plnohodnotnou jízdu v jednotlivých technikách.

Terén

Je důležité volit i podle obtížnosti terénu a také dle jeho upravenosti. Existuje totiž rozdíl mezi běžkami pro krásně upravenou stopu na horách, nebo když prorážíte napadaný sníh mimo běžné trasy.

 • Běžky pro upravené stopy - jsou spíše úzké, křehčí ale zároveň z lehčího materiálu. Jde o běžky pro klasiku, bruslení a kombinované.
 • Backcountry - jsou odolné, vhodné do terénu mimo upravované tratě. Šířka lyže je v rozmezí mezi turistickou běžeckou a sjezdovou lyží, nabízí výjimečný pocit stability i v hlubším sněhu. Konstrukce je doplněná o alespoň jednu ocelovou hranu pro pohyb po zledovatělém podloží, odolná skluznice přidává na životnosti. 

Délka a tvrdost běžek

Správná volba délky běžek je zásadní hlavně kvůli pohodlnosti jízdy, roli hraje i ideální tvrdost. Oba parametry je dobré volit na základě výšky běžce, ale také jeho hmotnosti.

Obecně se prosazuje poučka, která určuje délku lyží pro jednotlivé styly jízdy vzhledem k výšce takto:

 • běžky na klasiku - přibližně o 20 cm vyšší než postava běžce (na delší lyži dosáhnete daleko lepšího skluzu),
 • běžky na bruslení - 5 až 10 cm vyšší než běžec (delší lyže má dobrý skluz, ale hůř se ovládá, proto je dobré volit kompromis),
 • kombi a backcountry - 10 až 15 cm vyšší než běžec.

Hmotnost

Při výběru dobré délky běžek jde vzhledem k hmotnosti běžce také obecně naznačit rozmezí, na které se při nákupu zaměřit. Počítá se váha v plné výbavě, tedy v oblečení, s botami, případně batohem a podobně. Zároveň jde ale o velmi orientační údaj, rozdíl pár gramů nehraje velkou roli. Při nákupu je vždy potřeba řešit konkrétní model lyže vzhledem k reálné hmotnosti běžce.

Hmotnost běžce

Délka lyže

do 65 kg

do 182 cm

60 - 75 kg

do 190 cm

70 - 85 kg

do 198 cm

85 kg a více do 206 cm 

Hlavně kvůli technice odrazu, se správná volba délky a tvrdosti běžky vzhledem hmotnosti běžce řeší hlavně v případě lyží na klasiku. Při rovnoměrném zatížení obou běžek by se nemělo stát, že prošlápneme mazací komoru až k zemi, mezi skluznicí a zemí by měl zůstat pod botou volný prostor, takový oblouček. Body, kde se před a za botou běžky dotýkají podložky, vymezují okraje mazací komory, kam se nanáší stoupací vosk (případně je zde mohérový pás nebo šupiny). 

Tip: Pokud si pořizujete nové běžky na klasiku, určitě se vyplatí přesné měření mazací komory vzhledem k vašim tělesným proporcím. Často se tyto služby nabízejí v obchodech se sportovním vybavením, kde vám personál přesně na běžce vyznačí, odkud kam máte skluznici mazat. 

Tvrdost

Tvrdost běžky, jak už jsme uvedli, musí “ladit” hlavně s hmotností běžce a délkou lyže.

Co se týče klasiky, u tvrdosti obecně platí, že tvrdší lyže je rychlejší, ale vyžaduje lepší zvládnutí techniky odrazu, protože je obtížnější ji prošlápnout.

Příliš tvrdá lyže na bruslení má zhoršené vedení ve skluzu a lyžaři se s ní bude hůře manévrovat. Příliš měkká vás zase bude brzdit kvůli velkému prošlápnutí a následné zbytečně velké třecí ploše.

Kombi lyže jsou tvrdší než lyže na klasiku, pokud však zvolíte příliš tvrdé, pěkně se při odrazu potrápíte. Současně jsou delší než lyže na skate. Když ale vyberete příliš dlouhé, budou se vám při bruslení hůře ovládat.

Vázání

Při pořizování nových běžek je také nutné dávat pozor na typ vázání, do nějž se zaklesne bota. Pokud už máte boty na běžkování doma a zároveň třeba vybíráte nový model běžek, určitě se poohlédněte po kompatibilním vázání. Možností je také pořídit pouze běžky bez vázání, které je poté možné přimontovat.

Na trhu už odzvonilo starému tříbodovému vázání, které známe z pamětnických běžek. Teď se prosazuje hlavně systém NNN, dříve mu sekundovalo vázání SNS, které už se ale prakticky nevyrábí. U obou druhů narazíte také na různé varianty. Konkrétně se jim věnujeme ve speciálním článku

Úroveň běžkaře

Běžky se dají rozdělit i podle výkonnostní úrovně běžkaře. K dostání jsou tři základní typy, které odpovídají náročnosti uživatelů. Narazíte na závodní běžky, sportovní typ a turistické. Jde spíše o vedlejší parametr, neznamená to, že by se začátečník na závodních lyžích nerozjel a naopak. Obecně závodní běžky jsou dražší, naopak rekreační jsou cenově přívětivější.

Závodní běžecké lyže 

Jak plyne z názvu, jsou určené primárně pro závodníky. Běžky bývají zpravidla užší, tvrdší, s výrazně rychlejší skluznicí, která je však díky použitým materiálům na bázi karbonu velmi náchylná na poškození. Pro pohodlnou jízdu je tak nutná i dokonale upravená trať.

Sportovní běžecké lyže

Tato kategorie bude vyhovovat pokročilým lyžařům a náročnějším sportovcům. Takové běžky jsou stále poměrně rychlé a tvrdé, současně však disponují odolnější skluznicí. Vyplatí se vám ale jen v případě precizně zvládnuté běžecké techniky.

Turistické běžecké lyže

Budou pro vás vhodné, pokud lyžujete pouze rekreačně nebo na běžkách teprve začínáte. V porovnání s ostatními jsou běžky o něco širší, měkčí a nemají tak rychlou skluznici. Na druhou stranu jsou stabilnější a zvládnou i nějaký ten kamínek ve stopě bez fatálního poškození. Jsou ideální volbou pro zvládnutí důrazného odrazu i dlouhého skluzu.

Výběr běžek pro děti

Speciální pozornost je třeba věnovat i výběru lyží pro ty nejmenší. Pro mladší děti jsou nejvhodnější stabilní dětské široké lyže, stejné, nebo dokonce kratší než postava dítěte.

Teprve v pozdějším věku je vhodné dítě naučit správné technice skluzu a tomu přizpůsobovat i délku lyže (pořizovat delší, než je postava). Až pro děti přibližně od 13 let je možné pořizovat lyže podle stejných kritérií jako u dospělých. Nejvhodnější jsou pak juniorské lyže s optimální délkou o 15 centimetrů převyšující postavu dítěte.

Ukázat běžky

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků