Jak pečovat o skluznici běžek

Redakce Sportisimo

26.10.2022 • 6 min čtení

Téměř nulová péče o běžecké lyže je častou chybou zejména lyžařů – turistů. Divíte se, že sousedovi jedou ty lyže letos nějak lépe? Jak to, když netrénoval, vosk jste namazali před vyjetím stejný a ani nemá poslední model z televizní reklamy? Možná jen věnoval skluznici svých lyží hodinku navíc a ty se mu teď odmění pohodovou jízdou.

Pojďte se s námi projít základní kroky údržby skluznice, díky kterým vám běžky nabídnou daleko lepší sportovní zážitek. Pokud vás však spíše zajímají rady a tipy na péči o skluznici sjezdových lyží a snowboardu, i pro vás jsme připravili speciální článek

Ukázat výbavu pro servis běžek

Nové lyže/příprava na sezónu

Pokud jste si vybrali běžecké lyže sportovní nebo dokonce závodní, budou mít pravděpodobně na skluznici drobné rovnoběžné drážky, které značí vybroušenou strukturu. Takové je před parafinováním nutné jen pročistit bronzovým kartáčem

U turistických se nemusíte bát skluznici jemně přejet od špičky k patce i smirkovým papírem. Takovým procesem zbavíte lyže polyetylenových vláken, která se na skluznici vytvořila už při výrobě a otevřete skluznici pro optimální absorpci vosků. 

Parafínování

Díky nanášení parafínu za tepla zbavíte skluznici všech nežádoucích nečistot a připravíte lyže pro další vosky (pro klasiku). Nejlépe se vám bude s lyžemi pracovat při pokojové teplotě. Při zažehlování se držte pokynů výrobce parafínu. Obecně by se teplota žehličky měla pohybovat okolo 110°C a žehlička by po povrchu skluznice měla téměř plavat. Pozor na rovnoměrný pohyb, aby se vám skluznice v některých místech nepřehřála. 

Po vychladnutí stáhnete přebytečný vosk ze skluznice plastovou škrabkou, stejně tak je nutné vyčistit parafín z drážky a hran, jinak lyže nebudou držet směr. Na závěr můžete skluznici opět pročistit bronzovým kartáčem. 

U nových lyží, ať už závodních nebo turistických, je vždycky dobré nezapomenout na parafínování. Pro dobrý skluz je vhodné proces i několikrát opakovat. Jedním z doporučených postupů je první vrstvu parafínu ještě za tepla stáhnout, což odstraní nečistoty. Další dvě vrstvy se již standardně nechají vychladnout, poté se stáhnou škrabkou a vykartáčují. Čtvrtá vrstva se pak nanáší již podle aktuálních sněhových podmínek. 

Tekuté parafíny

Pokud člověk nemá k dispozici prostor nebo výbavu na klasické parafínování, je možné použít parafíny v tekuté podobě. Tento typ není tak účinný, protože se nedostane tak hluboko do skluznice jako klasický parafín, ale pokud se parafínuje pravidelně před a po jízdě, pak pro rekreační použití na sezonu úplně stačí. 

Následně po sezoně se doporučuje odnést lyže na klasický servis, kde se lyže zakonzervují vrstvou klasického parafínu, který se nestahuje.

Voskování běžeckých lyží

Na trhu je k dispozici už tolik různých typů vosků, že vybrat ten správný vypadá jako nadlidský úkol. Pokud se však budete řídit několika pravidly, zjistíte, že mazání není až taková alchymie, jak to vypadá.

Velké rozdíly jsou v tom, jak připravit lyže na klasiku a na bruslení. Voskování se přímo pojí s klasickým stylem.

Bruslení vs. klasika

Vzhledem k odlišné ploše odrazu, existují i odlišné požadavky na namazání podle preferovaného stylu jízdy. 

Při bruslení se nemusíte zabývat stoupacími vosky, k pohodlné jízdě úplně postačí zažehlení skluzných vosků (parafínu) pro snížení tření a můžete vyrazit. Existuje také již zmiňovaná varianta v podobě tekutých parafínů, kterými se lyže jen přetřou a není potřeba zažehlovat.

Ke klasické jízdě ve stopě si jen s tímhle nevystačíte. Takřka nezbytností se pro vás stanou takzvané stoupací vosky, které se nanášejí pouze na odrazovou plochu stoupací (mazací) komory. Výběr vosku se řídí několika pravidly a osobní zkušeností každého lyžaře.

Voskování na klasiku

Po kterém vosku z široké nabídky výrobců sáhneme, závisí na několika vnějších faktorech:

  • Teplota – vzduchu, ale i s ní související teplota sněhu. Ta je mnohem stabilnější než teplota vzduchu a rozdíly mohou být až nečekaně veliké.
  • Struktura sněhu – klíčový aspekt správného výběru. Struktura sněhu, tedy velikost jeho zrnek závisí i na jeho stáří a okolní teplotě vzduchu. Například tvrdé krystaly starého sněhu mají ostré hroty a vybraný vosk tak musí být velmi odolný proti obroušení. Nový prašan naopak vosk tak rychle neobrousí, nepotřebuje tedy natolik odolnou variantu. Změnit strukturu sněhu může i silný vítr.
  • Vlhkost sněhu – ovlivňuje jeho přilnavost a tím skluzné vlastnosti lyže.

Vhodný vosk nebo jejich kombinaci tak nejlépe vyberete podle údajů od výrobce, pro který typ sněhu a jakou teplotu je konkrétní produkt určen. Nezapomeňte, že tyto podmínky se mění v průběhu dne i s měnící se nadmořskou výškou

Stoupací vosk

Stoupací vosky, nejrozšířenější vosky mezi rekreačními lyžaři, používáme na nový prašan nebo starší, ale jemnozrnný sníh. Takzvané válečky lze použít i více vrstev, případně nejprve zažehlit vosk podkladový. To je vhodné zejména u starého sněhu, který má ostřejší hroty. 

Před nanesením stoupacího vosku lehce rozrušíme skluznici na odrazové ploše smirkovým papírem. Vosk zvolený podle údajů výrobce na produktu naneseme tenkými čárkami napříč skluznicí na odrazovou plochu a korkem pečlivě rozetřeme do co nejtenčí vrstvy. 

Pro optimální přilnutí vosku je důležité, aby byla skluznice lyží dostatečně suchá. Pokud vám na skluznici zůstanou hrudky, čeká vás na trati nemilé překvapení v podobě zvýšeného tření.

Klistr

Klistry, tedy měkké, tekuté a lepivé vosky, se hodí do ledovaté stopy a na hrubozrnný, mokrý sníh. Výběr vhodného klistru je potřeba přizpůsobit podle údajů od výrobce uvedených na obalu produktu. 

Stejně jako u tuhých stoupacích vosků je dobré zvýšit odolnost klistru zažehlením podkladové vrstvy. Vosk nanášíme v tenké vrstvě napříč odrazovou plochou skluznice, přičemž stoupací komora pro tekuté vosky je o něco kratší než u tuhých válečků. Roztíráme potom plastovou špachtlí, která často bývá už součástí balení, nebo rukou

Pokud se chystáte namazat až v terénu, je lepší nosit tubu s klistrem blízko u těla, aby vosk zimou příliš neztuhl.

Inovace na trhu

Výrobci dnes vedle klasických turistických vosků přináší na trh i mnoho novinek určených primárně pro závodníky. Výjimkou tak nejsou vosky v prášku nebo třeba dokončovací spreje. Návod k použití od výrobce je vždy součástí obalu produktu.

Běžky se skiny a šupinami

Výrobci běžek jdou naproti i požadavkům amatérských a rekreačních běžkařů, kteří se dobře nevyznají v různých voscích a nechtějí se pravidelně mazáním zdržovat. I proto přišli s modely běžek na klasiku, které mají v místě stoupací komory takzvané skiny (mohérové pásy) či zdrsněný šupinový povrch. S těmito vychytávkami na mazání stoupacích vosků můžete zapomenout, o odraz se totiž postará přímo povrchová úprava na skluznici. 

Zbytek skluznice mimo komoru je pak dobré mazat už zmíněnými skluznými vosky, co se týče mohéru a šupin, ty si zaslouží také svou jednoduchou údržbu. 

Na mohérové pásy je dobré jednou za čas, pokud se zašpiní například jehličím, zbytky vosků ostatních běžakřů a dalšími nečistotami, použít speciální čističe skinů na bázi lihu. U nich totiž nehrozí, že vám rozpustí lepidlo, které drží pás na skluznici. Do určitých podmínek, nejčastěji při čerstvě napadaném sněhu a teplotách okolo 0 °C, je pak dobré nanést přípravek proti namrzání a přichycení sněhu na skin, což dokáže znepříjemnit běžkování.

Velmi podobné je to i v případě běžek se šupinami. Péče je jednoduchá, zkrátka je potřeba celou skluznici pravidelně čistit klasickým smývačem a před jízdou zase použít přípravek proti namrzání. 

Po jízdě

Stejně jako je nutné se o lyže starat před vyjetím, ani po návratu bychom je neměli hned postavit do kouta. 

U běžek na bruslení se stáhnou zbytky parafínu kovovou škrabkou. U klasiček se pak doporučuje navíc použít ještě u stoupací komory plastovou škrabku, kterou se odstraní vosky nebo klistry. Pro dokonalé vyčištění komory se prodávají také speciální čističe a odstraňovače vosků, se kterými pracujte podle návodu výrobce. Nepoužívejte technický benzín, mohl by chemicky porušit strukturu skluznice.

Lyže je lepší ihned znovu naparafínovat a pokud se chystáte brzo znovu vyjet, tak parafín můžete hned stáhnout a lyže budou připravené. Pokud pojedete za delší čas, případně až další sezonu, je lepší parafín nestahovat. Skluznice tak zůstane chráněná před nečistotami a lyže budou před další jízdou optimálně připravené.

Opravy skluznice

Malé rýhy a škrábance od kamínků a jiných nečistot na trati nemusí být hned důvodem k vyhození jinak kvalitních lyží. Rýhy si můžete zacelit i doma díky drobným pomocníkům. 

Použít můžete kofixovou svíčku na zalití škrábanců. Po nakapání je jen nutné vrstvu zarovnat se skluznicí a zbrousit například jemným smirkovým papírem. Použít lze i grafitový prášek. Při jeho použití se držte návodu od výrobce.

Ukázat výbavu pro servis běžek

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků