Poradna

Jak vybrat vybavení na bojové sporty

Při výběru vybavení na bojové sporty je důležité si určit, na jaký konkrétní sport a aktivitu ho chcete využívat. Například boxerské rukavice mohou být určené na trénink na pytli, ale nevhodné pro trénink zápasu. Pokud si rukavice vyberete špatně, tak může dojít nejen ke zhoršení vašeho tréninku, ale také možnému úrazu.

 

Boxerské rukavice

Klasické boxerské rukavice se nejčastěji využívají na sparring - trénink boxu jeden na jednoho, ale je možné je využít také pro trénink na pytli. Charakteristickými rysy jsou větší hmotnost, kulatější tvar a spojený palec s ostatními prsty. Poskytují vysokou ochranu celé ruky a zpevňují zápěstí. Při jejich výběru je velmi důležité vybrat správnou velikost, která se odvíjí podle vaší váhy viz orientační velikostní tabulka níže.

 

 

 

 

Koupit boxerské rukavice

Jak vybrat velikost boxerských rukavic:

6-8 oz 10 oz 12 oz 14 oz 16 oz
 Ženy, děti do 60 kg Dospělí do 60 kg Dospělí 60-80 kg  Dospělí 80-95 kg   Dospělí nad 95 kg

 

 

 

 

 

Pytlové rukavice

Pytlové rukavice jsou speciálně upravené rukavice pro boxování do pytle. Oproti boxerským rukavicím jsou lehčí, menší a prodyšnější. Tyto rukavice výborně fixují zápěstí a poskytují co největší ochranu pro klouby, díky tomu minimalizují riziko zranění. Nejsou vhodné pro klasický box.

 

 

 

 

Koupit pytlové rukavice

MMA rukavice

MMA rukavice jsou oproti boxerským rukavicím o mnoho menší a lehčí. Vzhledem k potřebě uchopit soupeře mají tyto rukavice volné prsty a umožňují používat techniky tzv. grapplingu. Tyto rukavice jsou určené pro smíšená bojová umění (MMA), ale často se využívají také při tréninku Jiu Jitsu, a dalších bojových sportů či sebeobraně.

 

 

 

 

Koupit MMA rukavice

Materiálové složení

Vedle velikosti (váhy) hraje významnou roli také materiál rukavice a její výplň.

Nejběžnější jsou rukavice z umělé (syntetické kůže), které se vyznačují příznivou cenou, ale kratší životností. Dále existují rukavice v provedení semi-leather, které kombinují umělou a pravou kůži. Pravá kůže se používá na úderovou část rukavice, umělá na zbytek rukavice. Poslední variantou jsou rukavice kompletně z pravé kůže, ty se vyznačují nejdelší životností, ale také nejvyšší cenou. Rukavice se dále liší materiálem a počtem vrstev výplně.

 

Bandáže

Při zápasu či tréninku při praktický všech bojových sportech je kladen velký nápor na zápěstí a klouby. Pro co nejlepší ochranu a fixaci se pod rukavice používají bandáže neboli omotávky, které ještě více podpoří ochranu těchto dvou oblastí. Bandáže v naší nabídce rozdělujeme na klasické omotávací bandáže a gelové bandážové rukavice

 

 

Omotávací bandáže

Tyto bandáže poskytují vyšší úroveň fixace oproti gelovým bandážím. Nevýhodou je potřeba si je před každým tréninkem či zápasem omotat kolem zápěstí a kloubů, což může být zejména v začátcích časově náročné.

 

+ Vyšší úroveň fixace

 

- Časově náročné omotávání

- Horší tlumení nárazů

 

 

 

Koupit omotávací bandáže

Gelové bandáže

Jejich největší výhodou je rychlé nasazení a vysoká absorpce nárazů. Navíc jimi v některých případech v tréninku můžete rukavice nahradit. Jsou vhodné také na stále více populární fitbox.

 

+ Rychlé nasazení a snadné použití

+ Výborná absorpce nárazů

+ Vhodné na fitbox

 

- Nižší úroveň fixace

 

 

 

 

Koupit gelové bandáže

Chrániče na zuby

Chrániče na zuby jsou velmi důležitou součástí vybavení na bojové sporty. Tyto chrániče jsou výbornou ochranou pro vaše zuby, ale mohou také zabránit otřesu mozku.

 

Chrániče na zuby je nutné vytvarovat podle vašeho chrupu. Proces tvarování se může u různých výrobců mírně lišit (součástí balení každého chrániče je návod), ale orientačně se tvarují takto: Chránič se vloží do vroucí vody, díky které změkne. Poté ho vyndáte a necháme krátce vychladnout, abyste se neopařily. Následně si chránič vložíte do úst a skousnete. Po vytvarování ho dáte do studené vody vychladnout.

 

Velikosti chráničů na zuby se dělí na Dospělé a dětské. Všeobecně se doporučují dětské/juniorské chrániče do věku 10 let a dospělé chrániče od věku 10 let výše.