Poradna

Jak vybrat podložku na cvičení a jógu

Podložka na cvičení je jednou z nejzákladnějších pomůcek při cvičení. Je dobré podložku vybírat podle toho, jak a kde ji chcete využívat. Níže si vysvětlíme základní rozdíly mezi jednotlivými podložkami a jejich výhody či nevýhody.

Typ cvičení

Pomalý nebo dynamický? Při dynamičtějších cvičeních je potřeba vybrat podložku protiskluzovou, která stabilizuje váš pohyb. Některé podložky se vyznačují povrchovou vrstvou polyurethanu, který svou měkkostí a savostí zajišťuje pevný kontakt dlaní s podložkou. Další alternativou jsou podložky z PVC materiálu, které jsou odolné a pohodlné.

 

Při statičtějších cvičeních naopak povrch není až tak důležitý, spíše oceníte měkkost a teplo.

 

Univerzální jsou například jutové nebo přírodní eko podložky z kaučuku.

Měkkost podložky

Podložky jsou k dostání v různých tloušťkách, při zvažování tohoto parametru hraje roli zdravotní stav.

 

Silnější podložky jsou pohodlnější a poskytují větší odstup od země a měkčí pocit při praktikování. Je ale potřeba počítat s tím, že tlustší podložky jsou těžší na přenášení.

 

Užší podložky jsou sice velice lehké, avšak jsou vhodnější spíše pro pokročilé.

MÍSTO CVIČENÍ - DOMA, VE STUDIU NEBO VENKU

Při výběru podložky byste měli zohlednit i to, kde budete nejčastěji cvičit.

 

Pokud budete cvičit v domácím prostředí, nemusíte řešit hmotnost, klidně si dopřejte pořádně vyztuženou podložku. Pokud víte, že podložku budete často přenášet, zvolte lehčí typ podložky.

 

Pokud plánujete cvičit venku v terénu, doporučujeme mít lehce omyvatelnou podložku, případně si dát pod svou kvalitní podložku i jednu levnější. Doporučujeme jutové, PVC nebo čistě kaučukové gumové.

VÝBĚR PODLE MATERIÁLU

Nejvíce rozšířeným materiálem je PVC, kterému už v dnešní době konkuruje spousta jiných alternativ s dobrými vlastnostmi, ale z přírodních zdrojů.

 

PVC

PVC je univerzální, odolný materiál, který je snadný na údržbu.

 

Korek

Korek je šetrný k přírodě, odolný a trvanlivý.

 

Juta

Pokud vám nevadí trochu drsnější povrch, ideální je jutová podložka. Je navíc vyrobena 100 % z přírodních materiálů a spodní vrstvu tvoří guma, takže podložka drží pevně na podlaze.

 

Guma

Guma je perfektně přiléhavý a praktický materiál, vhodný na dynamické lekce.

TVARY PODLOŽEK

Netradiční jógamatky kulatých tvarů se nejvíce hodí na domácí praxi jógy, jelikož vám umožní možnost pohybu 180 ° a naprostou svobodu při cvičení. Hodí se na dynamické lekce, protože jsou z přilnavého materiálu.