Jak vybrat karimatku

Karimatka je nedílnou součástí výbavy každého turisty. Nejen že zajistí pohodlí při spánku, ale také izoluje chlad od země. Při výběru je potřeba se zamyslet na tím, jaká kritéria jsou důležitá a podle čeho vybrat karimatku, která bude tou nejlepší volbou.

 

Karimatky si můžeme rozdělit do pěti základních kategorií:

 

  • Alumatky
  • Pěnové karimatky
  • Samonafukovací karimatky
  • Nafukovací karimatky
  • Nafukovací matrace

 

Rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi jsou znatelné.

 

Alumatky

Alumatky jsou tvořeny z tenké pěny a potaženy hliníkovou vrstvou. Hliníková vrstva odráží teplo směrem k tělu a zajišťuje tak velmi dobrou tepelnou izolaci. Alumatky jsou lehké a lze je složit do malého balíčku. Díky tomu, že jsou velmi tenké, nabízejí minimální komfort při spánku. Hodí se pro cestovatele, kteří chtějí ušetřit místo v batohu a příliš jim nezáleží na komfortu. Je vhodná rovněž k využití s nafukovací či samonafukovací karimatkou, jako ochranná vrstva proti propíchnutí.

 

 

 

 

 

+ nízká hmotnost

   sbalitelná do malých rozměrů

   velmi dobrá tepelná izolace

   odolává vodě i vlhkosti

   velmi nízká pořizovací cena

 

 

-  nekomfortní

 

Pěnové karimatky

Pěnové karimatky jsou velmi lehké a jejich cena se pohybuje v nízkých hodnotách. Jsou ideální pro nenáročné turisty a snesou i nešetrné používání. Jelikož jsou pěnové karimatky většího objemu po sbalení, nosí se nejčastěji připevněny na batohu pomocí popruhů. Tyto karimatky se vyrábějí v různých tloušťkách. Čím je karimatka silnější, tím bude pohodlnější, ale zároveň i méně skladná.

 

Nejlevnější pěnové karimatky jsou vyrobeny z polyethylenu. Vyrábějí se buď v jednovrstvé nebo dvouvrstvé variantě. Jsou odolné, avšak častým využíváním se pěna začne slehávat a karimatka tak bude méně komfortní.

 

O něco dražší jsou pak karimatky z EVA pěny, která zajistí ještě delší životnost. Využitý materiál má podobné vlastnosti jako paměťová pěna a vůbec nenasává vlhkost.

 

 

+ velmi nízká pořizovací cena

   odolné

   velmi nízká hmotnost

 

 

-  velký objem po sbalení

   nízká tepelná izolace

   nízký komfort

 

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatky jsou v současné době velmi populární. Mají skvělé izolační vlastnosti a zajišťují mnohem lepší komfort než pěnové karimatky. Oproti klasickým pěnovým karimatkám jsou však náročnější na údržbu, mají vyšší váhu, jsou dražší a je zde vyšší riziko poškození.

 

Uvnitř samonafukovací karimatky se nachází pěna, která je velmi dobře stlačitelná a po rozbalení se začne rozpínat a nasávat vzduch. Nikdy se však nenafoukne do plna. Pokud chcete dosáhnout plné tvrdosti, pak je potřeba karimatku dofouknout.

 

 

+ vysoký komfort

   skvělé izolační vlastnosti

-  vyšší pořizovací cena

   náročnější na údržbu

   vyšší riziko poškození

   vyšší hmotnost

   větší objem po sbalení

 

 

 

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatky jsou ideální pro uživatele, kteří hledají karimatku s minimálním objemem po sbalení, ale požadují vysoký komfort. Na rozdíl od samonafukovacích karimatek nemají uvnitř pěnu a jsou tedy lehčí, ale je potřeba je kompletně nafouknout. Zároveň pokud se chystáte spát v blízkosti ohně, pak raději sáhněte po karimatce pěnové. Létající jiskry by ji mohly propálit.

 

 

+ vysoký komfort

   malé rozměry po sbalení

   nízká hmotnost

 

 

-  náročnější na nafukování

   vyšší cena

   vyšší riziko poškození

 

Nafukovací matrace

Nafukovací matrace jsou vhodné pro uživatele, kteří upřednostňují komfort. Jsou ideální pro přespávání v kempech ve stanu, na chalupě, či pro hosty. K nafouknutí je potřeba mít kompresor či pumpu.

 

 

+ velmi vysoký komfort

-  velký objem a hmotnost

   nutnost pumpy či kompresoru