Parťák na dlouhé běhy, který se na nic nevymlouvá.

Vyrážíte na delší hřebenové přeběhy nebo jen plánujete doběhnout až do práce a vzít si s sebou nějaké věci? Jako parťák se v tomto případě může osvědčit tento malý batůžek Columbia CALDORADO 7L RUNNING PACK. Bude to běh na dlouhou trať, tak se pojďme podívat, co dokáže nabídnout.

 

Značka Columbia
Model CALDORADO 7L RUNNING PACK
Sezóna Jaro 2020

 

1 999 Kč(25%) 1 499 Kč
Na seznam

Malý, přesto prostorný

 

Batoh na fotkách vypadá o něco větší než ve skutečnosti je, nicméně už objem 7 litrů napovídá, že se nebude jednat o žádného velikána. Pokud si běžně na výběhy nesbalíte 4 svačiny a kanystr vody, nemusíte se bát, že by byl batůžek příliš malý. V hlavním úložném prostoru se totiž stlačí běžecká bunda i další drobnosti, které se vám na delší běh hodí. Trochu mi vadilo, že hlavní kapsa nejde rozevřít celá, ale pouze na jednu stranu, ačkoli má oboustranný zip. Na druhou stranu tak výrobce předchází tomu, že bychom při rozevření celého batohu poztráceli polovinu věcí.

 

Uvnitř ještě najdeme menší síťovanou bezpečnostní kapsičku na zip, která je oddělena od hlavního prostoru. Je vhodná na uložení dražších věcí, které nechcete v rychlosti při otevírání batohu vytratit. Všechny zipy jdou hladce otevřít a nezasekávají se, zároveň se však samy od sebe neotevírají při běhu.

 

Kapsičky, kam se podíváš

 

Na batohu je využitelná téměř každá část. Ramenní popruhy mají na obou stranách kapsy pro lahvičky s vodou (flasky), případně se dají využít na drobnosti, které chcete mít při ruce, jelikož jsou stahovatelné pouze na gumičku. Aby toho nebylo málo, nad těmito kapsami najdeme na každém popruhu ještě jednu kapsu. Na pravé straně s klasickým zipem, na levé pouze se „sucháčem”. Zadní část disponuje ještě otevřenou kapsou na přezku, i do ní můžete vložit věci, které se nevešly do hlavního úložného prostoru. Pokud totiž budete mít hydrovak, vnitřní prostor se zmenší, takže jakékoliv další úložiště se může hodit. Nápis Montrail na této kapse je reflexní, takže se nemusíte bát ani nočních výběhů.

 

Prostor pro vodní rezervoár

 

Ačkoli k batohu není dodaný vodní rezervoár, výrobce myslel i na možnost instalace vlastního. Kapsu na něj najdete klasicky zvrchu a vejde se do ní až 3 litrový vak. Když to sečteme i s lahvičkami, které se dají dát dopředu, jsme na slušných 4 litrech vody, což vystačí i pro více než dva běžce při horkých dnech.

 

Voděodolnost a prodyšnost v jednom

 

Hlavní části batohu jsou řešeny voděodolnou úpravou. Voda je opravdu viditelně odpuzována od materiálu, do hlavní kapsy by se tak neměla dostat. Ramenní popruhy jsou však vyrobeny z tenké síťoviny, takže zde dal výrobce spíše přednost prodyšnosti před voděodolností. Bohužel ani zadní vnější kapsa není voděodolná. Hodně prodyšná je naopak část, která sedne na záda, materiál je opravdu tenký a nemá prakticky žádné polstrování, takže vlhkost se tolik nedrží.

 

Přezky a gumičky mají vždy svůj účel

 

Po stranách jsou gumičky, které mají široké využití, primárně je nejspíš výrobce zamýšlel na upevnění trekových holí, kdy spodní část drží přezka a vršek je zafixován gumičkami. Tím, že se dají stahovat, je jejich využití maximální. Můžete za ně připnout i jakékoliv oblečení.

 

Přezky ve spodní části mají 3 oka a slouží jako poutka. Buď se dá za ně něco provléknout, nebo do nich zasunete prsty a z hlavní kapsy můžete vytahovat věci, batoh se pak lépe drží. Na hrudní přezce je i integrovaná záchranná píšťalka. Při některých ultra závodech je právě píšťalka v povinné výbavě, takže s tímto batohem jste i pro tyhle případy vybavení.

 

Dobrá stabilita při běhu

 

Batoh na zádech dobře drží, při zapnutí posuvných přezek bude vaší součástí a při běhu se nijak výrazně nebude pohybovat. Při srovnání s jinými běžeckými batohy drží na zádech opravdu výborně. Vadilo mi, že se nedá nijak upravit prostor v oblasti ramenních popruhů, místy mě totiž tlačily víc, než bych chtěl, a to mám batoh o velikosti M/L k mojí hubenější postavě. Obávám se, že běžci s širším hrudníkem budou mít problém.

 

 

Závěr

 

S batohem Columbia CALDORADO 7L RUNNING PACK bych se určitě nebál vyběhnout na ultra běh či závod. Obsahuje podstatné prvky i kapsy, kterých je tolik, že možná cestou zapomenete, co jste do které dali. Batoh dobře drží na zádech i v pohybu, střihově však nemusí každému sednout. Až na pár drobností, které jsem v recenzi zmínil, bych batoh řadil určitě mezi ty lepší, jak po funkční, tak designové stránce.

 

Moje hodnocení  7/10

 

Detaily hodnocení

 

voděodolnost +
drží dobře v pohybu +
reflexní prvek a píšťalka +
kvalitní zipy +

 

 
   
   
   
   

hlavní kapsa je otevíratelná pouze do poloviny a menší otvory u ramenních popruhů

 -