Nové Nike Pegasus 37 tlumí líp než kdy dřív

Opět po roce tu máme jeden z nejprodávanějších běžeckých modelů Nike. V pořadí už 37. řada Nike Pegasus představila jednu zásadní novinku v oblasti tlumení, která zpříjemní váš běh.

 

Značka Nike
Model Pegasus 37
Sezóna Léto 2020
Naběháno 200 km

 

2 999 Kč(16%) 2 499 Kč
Na seznam

Svršek

 

Přestože Pegasky mají všeobecně užší svršek, většina běžců s nimi nemá problém, pokud nemají vyloženě široké chodidlo. Jejich účelem je dobře obepnout chodidlo a dodat mu podporu, což Pegasky splňují. Materiál je dost pevný a díky absenci švů dokáže rozptýlit tlak tak, aby se boty nezačaly nikde trhat. Po naběhaných zhruba 200 km je pro mě bota stále jako nová a svršek rozhodně nemá tendence se ničit.

 

Tenký jazyk už jsme mohli registrovat u verze 36. Líbí se mi, že se konečně přemýšlí i nad těmito detaily a jazyk je vykrojen přesně tak, aby kopíroval přední část kotníku, a nikde zbytečně nepřekážel nebo tlačil. Kupodivu ani neujíždí do boty a nijak se nekroutí. Zadní část opatku se může po nazutí zdát volnější, ale ve výsledku zjistíte, že pevný materiál v oblasti kotníku i tak dobře fixuje chodidlo.

 

Mezipodešev

 

Vývojáři značky Nike zkouší opravdu všechny varianty a nechtějí se spokojit s tím, že jejich produkt někdy bude finální verzí bez dalšího vývoje. Nebojí se zkoušet nové věci a využívat všechny technologie. Každým rokem je bota více tlumená a může se vždy pyšnit tím, že se jedná o tréninkový model elitních atletů, kteří je používají k nabíhání kilometrových objemů. S Pegaskami jsou spojené i Air Zoom polštářky, které u nich prostě nesmí chybět.

 

Např. u 32 jsme mohli pocítit pouze jeden polštářek pod patou, u 33 to už byl jeden pod patou a jeden v přední části, značná změna potom přišla s 36, kdy byl po celé délce jeden dlouhý polštářek, který ale mohl některým běžcům vadit v oblasti klenby. Nike se u modelu 37 vrátil k jednomu Air Zoom polštářku, který nově umístil do přední části boty, a tím se perfektně odtlumil celý předek boty. Když přičteme, že je polštářek ještě zhruba jednou tak tlustý než v minulých modelech, tak si určitě umíte představit to pohodlí.

Pod patou je použita pěna React, kterou Nike v posledních letech hojně používá. Jedná se o neskutečně odolnou pěnu, která si drží svůj tvar i po stovkách kilometrů. Nebylo tak zřejmě potřeba využívat další polštářek, protože pěny je použito opravdu hodně – až mě trochu děsí, jak se každým rokem podešev zvětšuje.

 

Podešev

 

U podešve zůstává Nike konzervativnější a už léta ji nijak zásadně nezměnil. Že by se tentokrát řídili heslem „co je skvělé, není třeba měnit“? Je pravda, že s podešví jsem neměl nikdy problém a i na mírně kluzkém povrchu si držela svoji přilnavost. Stejně tak dobře zvládá i běh v lehkém terénu. Podélné řezy zabraňují podklouznutí do stran, na druhou stranu v nich občas najdeme pár menších kamínků, které holt jednou za čas ručně vyndáme a vypustíme zpět na stezky.

 

Závěr

 

Na Nike Pegasus 37 je evidentně vidět, že letošní verzi se výrobci snažili odtlumit co nejvíce v přední části. Už při nazutí poznáte, že je bota opravdu měkká a i po dlouhých kilometrech příjemně tlumí unavené nohy. Když jsem je zhruba po celkem naběhaných 200 km nazul, pořád jsem měl pocit, že obouvám nové boty, a to jsem v nich běhal i po lesních a štěrkových cestách. Je potřeba počítat s tím, že i přestože má určitou dynamiku, pořád se nejedná o rychlý závodní model, ale naopak je ideální na dlouhé výběhy. Tam naprosto splňují svůj účel.

 

Moje hodnocení  8/10

 

Detaily hodnocení

 

tvarovaný jazyk dobře přilne k chodidlu +
skvělá kombinace tlumicích prvků +
   
   

 

 
   
   
   
   

podešev občas zachytí menší kamínky

 -