Jak vybrat lyžařské sjezdové boty

Redakce Sportisimo

15.10.2022 • 10 min čtení ▸ 9 min videa

Sjezdové boty tvoří jednu z nejdůležitějších součástí lyžařské výbavy. Pokud jste někdy lyžovali v nepadnoucích přezkáčích, tak jistě víte, o čem je řeč. Vyznáte se v široké nabídce lyžařských bot? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru zaměřit.

Ty stejné lyžařské boty mohou být pro jednoho lyžaře naprosto ideální, zatímco pro druhého budou na svahu znamenat utrpení. V rámci prověřených výrobců se dá říct, že neexistují špatné přezkáče, ale jen ty špatně vybrané. Jak se vyhnout tomu, že při volbě lyžařských bot šlápnete vedle? Nejprve si zodpovězte několik základních otázek.

 1. Jak dobře lyžujete? Jste začátečník, nebo se považujete za pokročilého či dokonce sportovního lyžaře?
 2. Jakým stylem se na svahu pohybujete? Vyznáváte agresivní jízdu?
 3. Jaké jsou vaše fyzické parametry? Kolik kilogramů vážíte?
 4. Jsou vaše dolní končetiny něčím atypické (vysoký nárt, široké lýtko, výrůstky apod.)? Trpíte nějakými problémy například v důsledku úrazu či zranění?
 5. V jaké cenové relaci sjezdové boty hledáte?

Ukázat lyžařské boty

Shrnutí

 • Typ – Rekreační lyžařské boty jsou určeny pro začátečníky a příležitostné jezdce. Sportovní přezkáče ocení agresivní sjezdaři, využijí je ale také těžší rekreační lyžaři. Závodní obuv se hodí pro nejnáročnější uživatele. Dámské modely napříč těmito kategoriemi mívají užší patu a nižší komín.
 • Flex index – Údaj vyjadřující tvrdost sjezdové boty. Čím pokročilejší nebo těžší lyžař, tím musí být přezkáče tvrdší. Rekreační jezdci si vystačí s flexí mezi 60 a 80. Robustní jedinci a lehčí sportovní sjezdaři by měli zvolit flex index zhruba od 80 do 100. Ještě vyšší hodnoty potřebují těžší sportovní jezdci a závodní lyžaři.
 • Velikost – Velikost lyžáků se udává v systému Mondopoint, který vyjadřuje délku stélky v milimetrech či centimetrech. Adekvátní velikost tak zjistíte změřením svého chodidla. K délce chodidla připočtěte rezervu maximálně 0,5 cm. Při osobním zkoušení vsaďte na skeletovou metodu (nazutí prázdného skeletu). Po posunutí nohy zcela dopředu by vám za chodidlem měla zůstat mezera nanejvýš 2,5 cm.
 • Šířka – Užší přezkáče vám poskytnou lepší přenos síly a ovládání lyží, částečně však za cenu komfortu. U závodních lyžařských bot šířka nepřekračuje 95 mm, u rekreačních se pohybuje od cca 103 do 106 mm. Hodnoty uváděné výrobcem se vztahují na velikost 265 (⁠EU 41).
 • Počet a materiál přezek – U dospělých sjezdových bot se setkáte převážně se 4 přezkami. Objevují se ale i třípřezkové modely, u nichž je prostřední přezka umístěna v úhlu 45 stupňů přes nárt. Děti na skelet působí menší silou, proto stačí 2 až 3 přezky. Základní přezky se vyrábí z plastu, ty odolnější z hliníku a dalších kovů.
 • Vybavení a doplňky – K zajímavým vychytávkám patří zejména nastavení flexe nebo canting, který vám umožní mírné vyosení komínu. Pokud v přezkáčích delší dobu chodíte, pak určitě přijde vhod systém ski/walk.

Typ lyžařských bot

Sjezdové boty lze rozdělit do několika kategorií. Nejběžnější je dělení podle lyžařských schopností a pohlaví jezdce.

Rozdělení podle lyžařských schopností

Zohledňuje dovednosti a zkušenosti lyžaře. Obvykle se setkáte s přezkáči pro rekreační, sportovní a závodní jezdce.

 • Rekreační lyžařské boty – Určené pro začátečníky a rekreační lyžaře. Při výrobě je kladen důraz především na pohodlí a teplo. Vyznačují se širokou vnitřní výstelkou, jež zvyšuje komfort, ale na druhou stranu zhoršuje přenos vyvinuté síly. Lyžáky mají měkčí a širší skelet, který umožní snadný přenos těžiště i nezkušeným jezdcům. Těžší lyžaři ale musí hledat modely s tvrdším skeletem.
 • Sportovní lyžařské boty – Poměrně univerzální kategorie, v níž si vyberou pokročilí (nebo těžší) rekreační jezdci i agresivnější sjezdaři. Oproti rekreačním přezkáčům jsou užší a disponují tvrdším skeletem.
 • Závodní lyžařské boty – Lyžařská obuv pro náročné jezdce se závodními ambicemi. Díky úzkému, tvrdému skeletu a tenké výstelce poskytují lyžáky lepší přenos síly na lyže. Tyto vlastnosti bývají vykoupeny pohodlím a často také tepelným komfortem.

Rozdělení podle pohlaví

Další dělení bere v potaz pohlaví lyžaře. Rozdíly mezi sjezdovými botami se zdaleka netýkají jen velikosti.

  • Pánské (unisexové) lyžařské boty – Univerzální obuv, v níž mohou jezdit muži, ale také ženy, které nechtějí či nepotřebují využívat specifik dámských modelů. Přezkáče bývají širší, větší a mívají vyšší komín, tedy horní část skeletu. Většinou proto více vyhovují pánům.
  • Dámské lyžařské boty – Ve srovnání s unisexovým typem se liší především tvarem skeletu – přichází s užší patou a nižším komínem v zadní části. Výrobci u dámských sjezdových bot věnují větší pozornost zateplení a celkovému komfortu. V neposlední řadě se snaží designem a barvami trefit do vkusu žen.
  • Dětské lyžařské boty – Děti vyvinou menší sílu, přezkáče proto musí být měkčí. U těch nejmenších postačí dvě nebo tři přezky. Čtyři přezky, typické pro drtivou většinu dospělých modelů, najdete spíše až u juniorských sjezdových bot. Komín lyžáků je nižší, aby lépe odpovídal dětské anatomii. Narazíte rovněž na dětské lyžařské boty s nastavitelnou délkou skeletu. Ty s dětmi „rostou“ a vydrží jim déle. 

Flex index

Klíčový parametr, který udává tvrdost sjezdové boty. V praxi vám tento číselný údaj sděluje, kolik síly bude potřeba k ohnutí komínu přezkáčů. S hodnotou flex indexu roste i tuhost boty. Čím je lyžař pokročilejší či těžší, tím vyšší flex index by měl zvolit. Hodnoty se pohybují od cca 40 (⁠dětské lyžáky) až do 170 (⁠profesionální modely). Při volbě adekvátního flex indexu se řiďte následující tabulkou.

Flex index Vhodné pro
40–60

Děti, lehké a nenáročné začátečníky

60–80

Začátečníky a rekreační lyžaře

80–100

Těžší rekreační jezdce, sportovní lyžařky, lehčí sportovní lyžaře

100–120

Ambicióznější a těžší sportovní lyžaře

130+ Závodní jezdce s dostatkem síly a zkušeností

Hodnoty berte orientačně, flex index není žádná fyzikální veličina. Jedná se o údaj, který vzejde z laboratorního ohýbání boty za normalizované teploty. Stejná výše flexe se napříč různými výrobci či modely může mírně lišit. Nemluvě o tom, že do ohnutí komínu sjezdových bot vstupují další aspekty, například utažení přezek, usazení nohy či náklon boty ve vázání. Na druhou stranu platí, že lepší představu o tvrdosti přezkáčů než z flex indexu nezískáte.

Počítejte s tím, že materiály skeletu v zimě tuhnou a v teple naopak měknou. To znamená, že lyžáky budou na svahu o něco tužší než během zkoušení na prodejně. Mírné rozdíly v tvrdosti můžete pociťovat i v závislosti na počasí – teploty na sjezdovce se mohou pohybovat od 10 klidně až do −20 °C. Řada výrobců proto přichází s modely s nastavitelnou flexí. Jednoduchým otočením mechanismu tvrdost boty podle potřeby zvýšíte, či snížíte.

Velikost

Jakkoliv se výběr velikosti obuvi může jevit jako jednoduchý, u té lyžařské to rozhodně neplatí. Uvádí se, že až více než polovina lyžařů jezdí v příliš velkých přezkáčích. Nejenže se těmto jezdcům hůře ovládají lyže, ale ještě je jim s největší pravděpodobností zima na nohy. Promrznout mohou ale naopak i v případě malé velikosti, kdy se prsty dotýkají vepředu skeletu a noha se dostatečně neprokrvuje.

Velikost lyžařské obuvi se udává v mondopoint (MP) velikostech. Ty vyjadřují délku stélky v milimetrech či centimetrech. Pro správný výběr MP velikosti vám tak stačí změřit délku chodidla. To se vám podaří za pár sekund. Potřebujete k tomu tužku, papír a pravítko.

Najděte stěnu s úhlem 90 stupňů a položte k ní list papíru. Stoupněte si na papír, vnější část chodidla a patu přitiskněte ke stěnám. Těsně před nejdelší prst načrtněte čáru. Změřte vzdálenost mezi čárou a zadní stěnou. K tomuto číslu přičtěte rezervu ve výši maximálně 0,5 cm a dostanete svoji MP velikost. Měření provádějte odpoledne, chodidla jsou po celodenní zátěži větší a silnější – jako při lyžování. Na noze mějte ponožky, v nichž lyžujete.

Jak zkoušet sjezdové boty

Nejlepší pochopitelně je, když si lyžáky vyzkoušíte osobně. Spolehnout se můžete například na takzvanou skeletovou metodu. Při ní si nazouváte jen samotný skelet, vnitřní botičku z lyžáků vyjmete. Nohu ve skeletu posuňte dopředu, aby se vám palec dotýkal přední části. Mezera, která vám vznikla za nohou, nesmí být větší než 2–2,5 cm.

U rekreačních lyžařů by se měla mezera pohybovat zhruba mezi 1,5 – 2 cm, pro sportovní jezdce platí spíše 1 – 1,5 cm. Na závodní jízdu je i taková mezera zbytečně velká. U špičkových lyžáků s tenkou vnitřní botičkou stačí, když vám vzadu ve skeletu zbyde několik milimetrů.

Při zkoušení s vnitřní botičkou mějte na paměti, že se tato část během prvních jízd přizpůsobí tvaru vašeho chodidla. V přezkáčích vám tak pocitově vznikne více místa. Sjezdové boty zkoušejte vždy kompletně zapnuté. Před zapnutím přezek není vaše noha ve finální poloze a snadno může vzniknout mylný dojem, že je bota malá.

Šířka

Při výběru šířky skeletu byste kromě šíře chodidla měli zohledňovat své lyžařské schopnosti a ambice. V úzkém skeletu je noha pevně sevřená, což maximalizuje přenos síly a zlepšuje ovládání lyží. Lyžáky však nebudou příliš pohodlné. Rozdíly v šířce skeletu rozhodně nejsou zanedbatelné. U závodních sjezdových bot šířka většinou nepřekročí 95 milimetrů. Rekreační obuv bývá až o více než centimetr širší.

Minimální potřebnou šířku opět zjistíte velmi rychle. Stoupněte si na papír, nejširší místo chodidla si z obou stran označte a změřte vzdálenost mezi těmito body. K údaji připočtěte rezervu cca 1,5 až 3 mm na každé straně. S volbou správné šířky lyžařských bot vám pomůže následující tabulka.

Šířka skeletu

Typ lyžařských bot

do 95 mm

Závodní lyžáky

95 – 98 mm

Polozávodní a některá sportovní obuv

98 – 100 mm

Sportovní přezkáče

100 – 103 mm

Mírně sportovní až rekreační lyžařská obuv, dámské přezkáče

103 – 106 mm Rekreační sjezdové boty

Šířka, kterou výrobce udává, se vztahuje na velikost 265 (délka stélky 265 mm⁠, odpovídá zhruba EU 41). S každou velikostí trochu roste i šířka skeletu. Přesné údaje pro konkrétní velikosti většinou bohužel uváděny nejsou.

Počet a materiál přezek

Sjezdové boty mohou mít jednu až čtyři přezky. S jednou a dvěma přezkami se setkáte jen u dětských lyžáků. Děti jsou lehké a nepůsobí na skelet příliš velkou silou, proto nižší počet přezek nevadí.

U dospělé sjezdové obuvi dominuje čtyřpřezkový standard – dvě přezky přes nárt a dvě v úrovni holeně. V poslední době se začaly objevovat také třípřezkové modely. Ty se dříve vyskytovaly v rámci dětské či juniorské kategorie, ale dnes je občas uvidíte i u dospělých. Prostřední přezka je v tomto systému umístěna v úhlu 45 stupňů přes nárt a výborně tak zabraňuje nežádanému zvedání paty v botě.

Na výrobu přezek se u dětských a levnějších lyžáků používá plast, u kvalitnějších modelů naleznete odolnější přezky z hliníku, případně z dalších kovů. Vítanou vychytávkou jsou mikropřezky, u kterých otočením upravíte jejich délku. S nastavením pomohou rovněž pohyblivé háčky, tedy ozubené hřebeny, do nichž se přezky uchycují.

Vybavení a doplňky

V rozhodování může hrát roli i konkrétní vybavení či doplňky. Na jaké technologie u sjezdových bot běžně narazíte?

 • Canting – Umožňuje vám prostřednictvím mechanismu na botě mírné vyosení komínu. Tuto možnost ocení například osoby s nohama do „O“ nebo do „X“.
 • Nastavení flexe – Dovolí vám změnit úroveň flex indexu. Přepínání zpravidla probíhá mezi dvěma polohami, které se v rámci používané stupnice flexe liší o 10 bodů.
 • Ski/walk systém – Opět jde o přepínání mezi dvěma stupni. Jeden je určen na lyžování, druhý na chůzi. Poloha navržena pro chůzi vám díky uvolnění komínu zajistí lepší pohyblivost nohy směrem dozadu.
 • Technologie pro individuální vytvarování boty – Mohou mít různou podobu, každý výrobce sází na trochu jinou technologii. Cíl je však stejný – umožnit lyžaři vytvarování vnitřní botičky či skeletu na míru. Pro „vymodelování“ přezkáčů bývá obvykle nutné nahřátí ve speciálních pecích. Tento postup se hodí zejména pro osoby s různými kostními výrůstky nebo atypickým tvarem nohy.

Jak o sjezdové boty pečovat

Náležitou péčí zajistíte dlouhou životnost a správné fungování lyžařských bot. Přezkáče po každém použití očistěte vlhkým hadříkem – odstraníte nečistoty, jež by mohly poškodit povrch. Před uskladněním boty důkladně vysušte. Tento proces lze urychlit pomocí vysoušečů obuvi, které najdete v doplňcích na lyže. Vysoušení v blízkosti kamen nebo na přehřátém topení se nedoporučuje, vnitřní bota by se mohla zdeformovat.

Čisté a vysušené boty skladujte na suchém místě ve svislé poloze. Nechte zapnuté přezky (stačí na první zoubek), skelet poté lépe drží tvar. Při převážení používejte tašky na lyžařské boty. Ty vám usnadní přenášení a zároveň přezkáče chrání před poškozením.

Ukázat lyžařské boty

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků