Jak vybrat posilovací gumu a expandér

Redakce Sportisimo

2.2.2022 • 4 min čtení

Rádi cvičíte s vlastní vahou, která vám po čase už přestala stačit, takže potřebujete, aby pro vás byl trénink náročnější? Nebo naopak se cvičením začínáte a potřebujete někdy externí pomoc?  

S obojím vám pomohou posilovací gumy a expandéry. Ty často slouží také ke zpestření různých tréninků a oblíbených cviků. Přívětivá cena a skladnost z nich tak dělají oblíbené cvičební pomůcky. 

I když na první pohled mohou vypadat stejně, je mezi nimi rozdíl. Aby vám posilovací guma sloužila tak, jak si představujete, je potřeba se poctivě věnovat jejímu výběru. 

Ukázat posilovací gumyUkázat expandéry

Shrnutí

  • Typ posilovací gumy - posilovací gumy spojené do kruhu využijete hlavně pro posilování spodní části těla, gumy s oddělenými konci zase pro cviky na ruce a ramena. Pro jejich trénink můžete využít i expandéry, které mají pohodlné úchyty, se kterými se vám bude guma lépe držet.
  • Míra odporu - méně tuhé gumy s hodnotou odporu do 22,5 kg nejlépe poslouží začátečníkům pro budování kondice. Také jsou ideální pro posilování rukou. Střední tuhost od 22,5 kg do 45 kg je pro trénovanější sportovce k posilování nohou a hýždí. Dále slouží dobře pro zvyšování mobility při strečinku nebo jako podpora během shybů. Gumy s odporem nad 45 kg jsou pro velmi trénované sportovce s dobrou technikou.

Typ posilovací gumy

Gumy na posilování se vyrábějí ve třech typech, ze kterých budete volit podle druhu cvičení.

Posilovací gumy

Na klasické posilovací gumy narazíte nejčastěji. Vyrábí se s různou intenzitou odporu i délkou, využití pro ně tedy najdou začátečníci i profi sportovci, a to pro široké množství cviků.

Setkat se můžete s gumami, které jsou spojené do kruhu, tedy nemají konce. Ty jsou oblíbené pro posilování spodní části těla. Skvěle slouží také k ulehčení cviků pro začátečníky. Ti s touto gumou lehce zvládnou i shyby a sklapovačky.

Delší gumy s volnými konci pak můžete využít pro posilování rukou a ramen nebo konce svázat a pracovat na svých nohách a hýždích.

Textilní odporové gumy

Stejné vlastnosti jako klasické posilovací gumy mají textilní odporové gumy. Jsou však vyrobené z textilních materiálů (nejčastěji jde o kombinaci polyesteru a latexu), jsou tedy příjemnější a také déle vydrží.

Expandéry

Expandéry mají pohodlné úchyty na koncích. Jejich držadla jsou většinou měkká a pohodlná, vydržíte tedy s gumou cvičit déle i ve chvíli, kdy ji potřebujete pevně držet v dlaních, například při posilování svalů rukou, hrudníku a zad.

Míra odporu

Aby mělo posilování ten správný účinek a zároveň jste zvládli cvik provádět technicky správně, potřebujete gumu s ideální mírou odporu. Ta je samozřejmě pro každého jiná. Rozdíl odpor také zvládnou vaše ruce a nohy.  

To, že jste gumu vybrali se správnou tuhostí poznáte podle toho, že cvik zvládnete udělat zhruba ve 12 opakováních, po kterých sval cítíte. Pokud byste necítili nic, sáhněte po gumě s vyšším odporem. Pokud byste 12 opakování nezvládli, volte naopak gumu s odporem nižším.

Odpor Tuhost
Nízký

6 až 22,5 kg

Střední

22,5 až 45 kg

Vysoký 45 kg a více 

Nízká míra odporu

Méně tuhé gumy do hodnoty odporu 22,5 kg jsou vhodné pro:

  • počáteční budování fyzické kondice
  • rehabilitační cviky,
  • rychlejší dynamická cvičení, jako je třeba aerobik,
  • posilování rukou, konkrétně bicepsů a tricepsů,
  • vzpírání, kdy si jimi mohou začátečníci bezpečně zvyšovat intenzitu, aniž by zvedali zatím zbytečně velké váhy.

Střední míra odporu

Trénovaní sportovci využijí gumy s hodnotou odporu od 22,5 kg do 45 kg hlavně pro:

  • posilování spodní části těla,
  • protahování a postupné zvyšování flexibility,
  • na hrazdě při shybech, kdy s ní zvládnou i více opakování, než jsou zvyklí.

Vysoká míra odporu

Hodnota odporu od 45 kg více je pro budování maximálního výkonu u velmi trénovaných sportovců, kteří jsou si jisti i svou technikou. Využívají se hlavně u dřepování nebo u mrtvého tahu. 

Ukázat posilovací gumyUkázat expandéry

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků