Výlety s tajenkou: Za Rusalkou na rozhlednu Bolfánek

Lucie Nachtigallová

1.7.2022 • 5 min čtení

Máte děti a v jednom kuse řešíte, kam na výlet? Dobře, že jste tady… Naše příběhové Výlety s tajenkou vám ukážou krásná místa po celé ČR. Doporučujeme vyrazit o víkendu, abyste si trasu konkrétního výletu i všechny výhledy užili a nemuseli jste spěchat. Byla by to škoda, zajímavá místa na vás čekají v Česku i na Moravě.  

Každý měsíc zveřejňujeme jeden výlet. Za rok a něco společně navštívíme všech 14 krajů, kde vás i vaše děti čekají historické památky, ale i jiná zajímavá místa. Každý výlet má svůj příběh a mapu, kterou si snadno vytisknete.

Plzeňský kraj má mnoho krás. Tentokrát vás vezmeme na krásný výlet nedaleko Klatov – řekneme si něco o Dvořákově Rusalce, projdeme se Americkými zahradami a dojdeme až k malebné rozhledně Bolfánek.

Vytisknout mapu a instrukce

Legenda pro rodiče a popis trasy

Milí cestovatelé,
zveme vás na krátký výlet do míst, kde vzniklo libreto Dvořákovy Rusalky, k roztomilé rozhledně Bolfánek, k Starému i novému zámku, který si tolik oblíbili čeští vlastenci, a do Americké zahrady plné krásných dřevin. Vše kousíček od sebe, nudit se nebudete ani chviličku. Doplňkové úkoly mohou plnit děti od 3 let, s tajenkou budou muset pomoci školáci nebo rodiče.

Dopis dětem

Ahoj kluci a holky,
dnešní cesta za hádankou povede kolem rusalek, čarodějnic, hraběnek a hrabat až na vysokou rozhlednu s krásným jménem Bolfánek. Povíme vám pověst o černém miminku a také budeme zpívat. ☺ Tak jako u ostatních našich výletů, i k tomuto výletu jste dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete po správné cestě, budete se pozorně rozhlížet, číst správné texty a poslouchat to, co vám budou říkat vaši rodiče, jistě dokážete splnit všechny dnešní úkoly.

Praktické informace

Délka trasy: 5 km

Obtížnost: Jednoduchá trasa pro děti od 3 let. Výlet je možný jet s kočárkem (ne golfky) – na trase je jen jeden kopeček, tak můžete jet na kole a vzít s sebou pejsky.

Vzdálenost od Prahy a jak se tam dostat: 133 km ujedete z Prahy za hodinu a půl. Pojedete směr na Plzeň po D5, pak na Starý Plzenec, Přeštice, Švihov až do Chudenic.
Parkování: Zaparkujte na Mírovém náměstí v Chudenicích. Až si prohlédnete Starý zámek a Muzeum Josefa Dobrovského, přejděte (nebo přejeďte) po modré turistické značce až ke hřbitovu, kde začíná naučná stezka, které se budeme držet po zbytek výletu. Parkujte až za hřbitovem u kapličky.

 

Otevírací doby památek a vstupné:
Zámek Chudenice
duben a říjen - So, Ne, svátky - 9:00-15:00
květen a červen - Út až Ne, svátky -9:00-16:00
červenec - srpen - Út až Ne, svátky -9:00-17:00
září - Út až Ne, svátky - 9:00–12:00, 12:30–16:00
listopad - Čt a Pá - 9:00–14:00,
listopad - So - Ne, svátky 10:00 –15:00

Rozhledna Bolfánek
Cena vstupenky: plné vstupné 30 Kč, zlevněné 20 Kč, rodinné 80 Kč
Otevírací doba:
Duben - So, Ne, Svátky - 10:00-12:00, 14:00-17:00
Květen, červen - Út-Ne - 9:00-12:00, 13:00-17:00
Červenec, srpen - Út-Ne - 9:00-12:00, 13:00-17:00
Září Út-Pá - 9:00-12:00, - 13:00-16:00 So, Ne, Svátky 10:00-12:00, 13:00-17:00
Říjen, listopad - So, Ne, Svátky - 13:00-16:00

Možnost občerstvení: Restaurace na náměstí a u rozhledny Bolfánek.

Tajenka

Toto jsou dnešní hádanky
Zaparkuje kdekoliv v okolí Mírového náměstí. Pár parkovacích míst je hned u rybníka vedle restaurace. Naše první kroky vedou k malebnému kostelíčku za hlavní silnicí. Dobře se rozhlédněte, než ji překročíte. A my si zatím řekneme něco o obci.

Chudenice jsou malé městečko rozkládající se v podhůří Šumavy severozápadním směrem od města Klatovy. Z tohoto městečka pochází slavný šlechtický rod Czerninové z Chudenic, v jejichž majetku bylo městečko od roku 1291 do roku 1945. Toto období je považováno za rekord v držení panství bez přestávky. V městečku najdeme zámek, ve kterém je muzejní expozice, jež nás seznámí s historií rodu Czerninů.

A kdo napsal libreto? A kdo to zmotal? A kdo už vidí tajenku?

Je to zaříkadlo, které najdete u zlé ježibaby a také si ho můžete zazpívat. Třeba cestou k autu – po modré značce dolů. Je to jenom kousek a my čarujeme, ať dobře dojedete. 

“Čury mury fuk,
bílá pára vstává z luk!
Kapka krve dračí,
deset kapek žluče,
teplé srdce ptačí -
pokud ještě tluče.
Skoč, můj mourku, skoč a skoč,
varem v kotli pozatoč!
Čury mury fuk,
nelekej se větších muk!
Toť tvé lidské věno,
a to musíš píti -
tím, co uvařeno,
jazyk zdřevění ti.
Skoč, můj mourku, hola hej,
v hrdlo jí tu šťávu vlej!
Čury mury fuk
ale teď už ani muk.”

Těšíte se na výlet? Tak vytisknout mapu a instrukce a jde se na to! :) 

Vytisknout mapu a instrukce

Líbil se článek?

Lucie Nachtigallová

Autorka Výletů s tajenkou a facebookového profilu Deník fejsbukové matky