Jak vybrat florbalovou hůl

Výběr florbalové hole je velice důležitý nejen pro úplné začátečníky, ale i pro zkušené hráče. K ideální florbalce postačí správně zvolit tři parametry, které si vysvětlíme níže v článku. Nejprve popíšeme jednotlivé části hokejky.

Co tvoří florbalovou hokejku?

Žerď ve spodní části přechází v čepel, zhruba do poloviny je na ni namotaný grip. Můžete se setkat i s pojmenováním tyč, shaft. Žerď v sobě skrývá důležité parametry pro správný výběr hokejky, jako je tvrdost a délka.

Čepel je ta část hokejky, kterou se trefuje a ovládá míček. Pro lepší kontrolu balónku je předzahnutá. Díky tomuto zahnutí se určuje držení florbalové hole na levé, nebo pravé. V naší nabídce naleznete i florbalové hole s rovnou čepelí bez zahnutí. Jsou určené pro malé dětí, které se s florbalem teprve seznamují. Čepele najdete zde.

Omotávka nebo také grip v závislosti na její kvalitě odvádí pot z rukou a zamezuje prokluzování florbalky. Úchop je pak pevný a předchází vyklouznutí hole z ruky. Tato nedílná součást hokejky je velice namáhaná a je možné ji vyměnit. V naší nabídce si určitě vyberete.

Držení

Prvním krokem volby florbalové hokejky je držení, někdy též nazvané strana. Je nutné si uvědomit, že ne vždy levák potřebuje levou hůl a naopak. Určuje se podle ruky, která je blíže k čepeli.

Zejména u malých dětí se stává, že strana není jasná. Dejte jim tedy do ruky koště a nechte je zamést kousek podlahy. Tak, jak instinktivně koště drží, je shodné i se stranou florbalky.

V naší nabídce najdete i hokejky s rovnou čepelí, které jsou určené pro úplně nejmenší florbalisty.

Délka hole

Druhým, neméně důležitým bodem při volbě hokejky, je její správná délka.

Příliš dlouhá hůl zhoršuje jak práci s míčkem, tak střelbu. Míček je daleko od těla a hráč ho nemá pod svojí kontrolou. Naopak krátká hůl zmenšuje dosah hráče při bránění a celkově způsobuje nepřirozený pohyb při běhu a práci s míčkem. V extrémních případech způsobuje nadměrné přetížení zádového svalstva a hrozí nepříjemné zranění.

Přiložená tabulka vám pomůže k výběru správné délky florbalové hole vztahující se k výšce hráče.

 

 

Tvrdost

Dalším kritériem výběru je tvrdost hole neboli flexe. Udává počet milimetrů, o které se prohne tyč při působení síly 300 N, tedy 30 kg. Čím vyšší číslo, tím měkčí hůl. Tato hodnota je uvedena v názvu všech hokejek, které naleznete na našem eshopu. Na první pohled tedy poznáte, o jakou flexi se u daného produktu jedná.

Špatně zvolená tvrdá hokejka se neprohne a nepruží. Míček odskakuje a je velice těžké střílet nebo přihrávat razantně a zároveň přesně. Příliš měkká florbalka je při střele nebo nahrávce hodně prohnutá a míček se velmi těžko kontroluje.

Pro zjednodušení výběru máme florbalky rozdělené do tří kategorií podle tvrdosti:

 • Měkké (32 a více mm) – více se prohýbají, ideální pro technické hráče, kteří rádi kličkují střílí tahem. Doporučujeme také začátečníkům a dětem.
 • Středně tvrdé (27 – 31 mm) – univerzální hokejky, které nejčastěji volí již zkušení florbalisté a florbalistky hrající pravidelně.
 • Tvrdé (23 – 26 mm) – nejméně pruží, takže se nejvíce uplatní u silových hráčů, preferujících střelu s nápřahem.

Výběr tvrdosti podle kategorie

 • muži: 23 – 29 mm
 • ženy a junioři: 29 – 34 mm
 • juniorky a děti: 32 – 40 mm
 • závodní hráči: 23 – 27 mm
 • amatéři: 29 – 40 mm

Tvrdost hole dle hmotnosti hráče

 • 0 – 50 kg: 32 – 40 mm
 • 50 – 60 kg: 30 – 32 mm
 • 60 – 75 kg: 27 – 30 mm
 • 75 – 90 kg: 25 – 27 mm
 • nad 90 kg: 23 – 25 mm