Jak vybrat florbalovou hůl
Výběr florbalové hole je velice důležitý nejen pro úplné začátečníky, ale i pro zkušené hráče. K ideální florbalce postačí správně zvolit tři parametry, které si vysvětlíme níže v článku. Nejprve popíšeme jednotlivé části hokejky.
Co tvoří florbalovou hokejku?
Žerď ve spodní části přechází v čepel, zhruba do poloviny je na ni namotaný grip. Můžete se setkat i s pojmenováním tyč, shaft. Žerď v sobě skrývá důležité parametry pro správný výběr hokejky, jako je tvrdost a délka.
Čepel je ta část hokejky, kterou se trefuje a ovládá míček. Pro lepší kontrolu balónku je předzahnutá. Díky tomuto zahnutí se určuje držení florbalové hole na levé nebo pravé. V naší nabídce naleznete i florbalové hole s rovnou čepelí bez zahnutí. Jsou určené pro malé dětí, kteří se s florbalem teprve seznamují. Čepele najdete zde.
Omotávka nebo také grip v závislosti na její kvalitě odvádí pot z rukou a zamezuje prokluzování florbalky. Úchop je pak pevný a předchází vyklouznutí hole z ruky. Tato nedílná součást hokejky je velice namáhaná a je možné ji vyměnit. V naší nabídce si určitě vyberete.
Držení
Prvním krokem volby florbalové hokejky je držení, někdy též nazvané strana. Je nutné si uvědomit, že ne vždy levák potřebuje levou hůl a naopak. Určuje se podle ruky, která je blíže k čepeli.
Zejména u malých dětí se stává, že strana není jasná. Dejte jim tedy do ruky koště a nechte je zamést kousek podlahy. Tak, jak instinktivně koště drží, je shodné i se stranou florbalky.
V naší nabídce najdete i hokejky s rovnou čepelí, které jsou určené pro úplně nejmenší florbalisty.
Délka hole
Druhým, neméně důležitým bodem při volbě hokejky, je její správná délka.
Příliš dlouhá hůl zhoršuje jak práci s míčkem, tak střelbu. Míček je daleko od těla a hráč ho nemá pod svojí kontrolou. Naopak krátká hůl zmenšuje dosah hráče při bránění a celkově způsobuje nepřirozený pohyb při běhu a práci s míčkem. V extrémních případech způsobuje nadměrné přetížení zádového svalstva a hrozí nepříjemné zranění.
Přiložená tabulka Vám pomůže k výběru správné délky florbalové hole vztahující se k výšce hráče.
Tvrdost
Dalším kritériem výběru je tvrdost hole neboli flexe. Udává počet milimetrů, o které se prohne tyč při působení síly 300 N, tedy 30 kg. Čím vyšší číslo, tím měkčí hůl. Tato hodnota je uvedena v názvu všech hokejek, které naleznete na našem eshopu. Na první pohled tedy poznáte, o jakou flexi se u daného produktu jedná.
Špatně zvolená tvrdá hokejka se neprohne a nepruží. Míček odskakuje a je velice těžké střílet nebo přihrávat razantně a zároveň přesně. Příliš měkká florbalka je při střele nebo nahrávce hodně prohnutá a míček se velmi těžko kontroluje.
Pro zjednodušení výběru máme florbalky rozdělené do tří kategorií podle tvrdosti:
- Měkké (32 a více mm) – více se prohýbají, ideální pro technické hráče, kteří rádi kličkují střílí tahem. Doporučujeme také začátečníkům a dětem.
- Středně tvrdé (27 – 31 mm) – univerzální hokejky, které nejčastěji volí již zkušení florbalisté a florbalistky hrající pravidelně.
- Tvrdé (23 – 26 mm) – nejméně pruží, takže se nejvíce uplatní u silových hráčů, preferujících střelu s nápřahem.
Výběr tvrdosti podle kategorie
- muži: 23 - 29 mm
- ženy a junioři: 29 - 34 mm
- juniorky a děti: 32 - 40 mm
- závodní hráči: 23 - 27 mm
- amatéři: 29 - 40 mm
Tvrdost hole dle hmotnosti hráče
- 0 - 50 kg: 32 - 40 mm
- 50 - 60 kg: 30 - 32 mm
- 60 - 75 kg: 27 - 30 mm
- 75 - 90 kg: 25 - 27 mm
- nad 90 kg: 23 - 25 mm