Výběr obuvi

Na každou aktivitu je třeba mít tu správnou obuv. Požadavky na jednotlivé typy jsou odlišné. Běžecké boty budou mít jiné vlastnosti, budou vyrobené z jiných materiálů a budou mít odlišné technologie než boty trekové. Vždy si nejprve ujasněte, na jakou aktivitu budete obuv primárně používat a dle toho přizpůsobte svůj výběr.

 

Části obuvi

Každá obuv se skládá z několika základních částí, které mají různé vlastnosti a jsou na ně kladeny různé požadavky. Mezi hlavní části patří: svršek, podšívka, membrána, mezipodešev, podešev a šněrování.

 

Svršek

Dává botě tvar, určuje její vzhled a chrání nohu před vnějšími vlivy.

 

  • prodyšná síťovina (MESH) – používá se nejčastěji u sportovní obuvi pro udržení příjemného klimatu uvnitř boty při zvýšené fyzické aktivitě. Tento svršek má nulovou voděodolnost.
  • syntetické materiály a textilie – lehké a prodyšné materiály s poměrně dobrou mechanickou odolností. Tento svršek je nutno pravidelně impregnovat.
  • kůže (useň) – velmi trvanlivý materiál, který je uplatnitelný u více druhů obuvi. Může být přírodní, nebo syntetická. Nevýhodou kůže je horší prodyšnost vodních par a její nutná údržba.

 

Podšívka

Spolu se stélkou dávají chodidlu pohodlí uvnitř boty, odvádí vlhkost od nohy, zvyšují hygienické a tepelně izolační vlastnosti a brání případnému poškození membrány. Stélka navíc poskytuje dodatečné tlumení.

 

Membrána

Poskytuje vynikající záruku voděodolnosti. Najde uplatnění zejména u turistické a zimní obuvi, ale setkáme se s ní i u běžecké obuvi. Je několik druhů membrán. Mezi nejznámější výrobce patří GORE-TEX, který je výrobci nejpoužívanější. Membrána je samostatná vrstva materiálu uvnitř boty mezi svrchním materiálem a podšívkou. Jedná se o elastickou vrstvu „folie" s mikroskopickými póry, která zabraňuje proniknutí vody a umožňuje noze „dýchat". Je voděodolná do doby, než se mechanicky poškodí. Schopnosti membrány je třeba pravidelně udržovat vhodnou údržbou a čištěním nejlépe pomocí impregnace, která na svršku vytvoří ochrannou vrstvu a zabraňuje tak průchodnosti vody a nečistot. Zároveň se tím prodlužuje životnost obuvi a barevná stálost.

Mezipodešev

Jedná se o materiál mezi podešví (podrážkou), stélkou a svrškem boty. Chrání nohu před podkladem, jako jsou například ostré kameny apod. Základní materiál pro mezipodešev je pěna EVA (ethylvinylacetát) v kombinaci s různými technologiemi výrobců, které mají za úkol zlepšení tlumení, pružení, zpevnění a ochrany.

Podešev

Zajišťuje u boty přilnavost k povrchu, odolnost, ochranu a první vrstvu tlumení nárazů.

Šněrování (fixační systém)

Zajišťuje upevnění na noze a bezpečnost při chůzi. Obuv může být opatřena tkanicí, suchým zipem či systémem rychlošněrování.


Zimní obuv

Zimní obuv vás díky svému zateplení a robustnímu provedení chrání před chladem a sněhem. Obuv, která je opatřena membránou nebo voděodolnou úpravou Waterproof, Vám zajistí i potřebnou ochranu proti vlhkosti. Zimní obuv na zimu užijete i při lehké turistice.


Treková obuv

Treková obuv je vhodná pro nejrůznější outdoorové aktivity, využijete ji při rodinných procházkách i vysokohorské turistice. Nízké modely pro běžné nošení a do lehkého terénu vám poskytnou dostatečnou oporu při lehké a střední turistice a volnočasových aktivitách. Vysoká treková obuv s oporou kotníku je vhodná i pro střední a vyšší zátěž a náročnější venkovní aktivity.

Běžecká obuv

Běžecká obuv šetří vaše klouby, tlumí dopady a perfektně sedí na noze. Silniční modely obuvi využijete na asfaltu či zpevněných cestách. Univerzální běžeckou obuv lze použít na běh po nejrůznějším povrchu i další pohybové aktivity. Krosová obuv s hrubším vzorkem podrážky se hodí na běh nezpevněným terénem.


Vycházková (fashion) obuv 

Módní obuv, která je určena pro běžné nošení ve volném čase. Správně vybraná obuv by měla být především pohodlná a měla by dobře doplňovat váš outfit.


Fitness obuv

Poskytne potřebný komfort během cvičení. Fitness obuv využijete při tréninku v posilovně, cvičení v tělocvičně i aerobních aktivitách v hale. Tréninkovou obuv oceníte pro její prodyšnost, pevnost a stylový design.


Sandály a pantofle

Sportovní sandály využijete na sport i na nošení ve volném čase. V naší nabídce najdete trekové sandály pro lehkou turistiku, letní boty a pantofle k vodě i sandály pro běžné nošení ve městě.


Sálová obuv

Vyznačuje se specifickými vlastnostmi, jako je třeba gumová nebarvící podrážka. Sálová obuv se hodí pro všechny sporty v hale a na vnitřních površích. V naší nabídce naleznete sálovou obuv na basketbal, florbal, futsal, volejbal, indoorovou obuv na tenis, squash nebo badminton. Využít ji můžete i do posilovny a na fitness.