Jak vybrat odrážedlo

Redakce Sportisimo

14.4.2023 • 7 min čtení

Chcete své dítě odmala připravovat na jízdu na kole? Odrážedlo malým jezdcům poskytne skvělou průpravu, protože se na něm naučí zatáčet a držet rovnováhu. Zjistěte, na jaké aspekty se při výběru odrážedla soustředit.

Kromě pojmu odrážedlo se setkáte také s termínem odstrkovadlo. Jako odstrkovadlo se většinou označuje dvoustopé vozítko s 3 až 4 koly. Tento typ se hodí pro batolata, která teprve začínají dělat první krůčky. Dítě se pohybuje odrážením, ale nemusí přitom udržovat rovnováhu. Naproti tomu odrážedlo je jednostopé vozítko se dvěma koly. Před jízdou na odrážedle by již děti měly umět chodit.

Rozdělení není nijak striktní a výrobci i prodejci oba pojmy často volně zaměňují. Odstrkovadla jsou někdy označována jako odrážedla pro děti do jednoho roku.

Pokud už sháníte pro vašeho malého cyklistu klasické dětské kolo, poradíme vám ve speciálním článku. Nezapomněli jsme ale ani na dospěláky, výběru kol se věnujeme z pohledu typů i parametrů.  

Shrnutí 

 • Velikost – Dítě by mělo ze sedla odrážedla dosáhnout na zem celými chodidly, ne pouze špičkami. V pohodlném dosahu se musí nacházet i řídítka a páčka brzdy. Ve chvíli, kdy dítě stojí nad rámem vozítka, musí mít mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou alespoň malou mezeru. 
 • Materiál rámu – Plastové rámy jsou lehké, levné, ale nepříliš odolné. Kovové zpracování je z pohledu životnosti a jízdních vlastností mnohem lepší. Využívá se především ocel a slitiny hliníku.
 • Hmotnost – Lehčí odrážedlo bývá lepší variantou, protože se s ním dítě méně nadře. U starších dětí ale vyšší hmotnost nemusí tolik vadit, zejména pokud je způsobena přítomností užitečných součástí (nafukovací kola, brzda apod.). Hmotnost většiny odrážedel se pohybuje od 3,5 do 5,5 kg.
 • Řídítka – U odrážedel s nastavitelnou výškou sedla se ujistěte, že lze adekvátně přizpůsobit i výšku řídítek. Dítě musí na řídítka pohodlně dosáhnout. Při zkoušení se zaměřte také na šířku řídítek. Rukojeti hledejte nejlépe gumové se zvýšeným lemem na okraji.
 • Kola – Pevná kola jsou lehká a nehrozí u nich píchnutí. Neposkytují však dostatečné odpružení, takže jízda přes nerovnosti bude pro dítě nepohodlná. Nafukovací kola představují v tomto ohledu mnohem lepší variantu, ale zase přidávají odrážedlu na váze.
 • Brzda – U nejmenších dětí se obejdete zcela bez brzdy. Začínající jezdci nevyvíjí tak vysokou rychlost a navíc páčku ani neumáčknou. Brzda dává smysl až u větších dětí. Osvojení manipulace s brzdou pomůže při přechodu na jízdní kola.

Ukázat odrážedla

Velikost

Hlavním aspektem výběru dětského odrážedla je volba správné velikosti. Platí zde jedna základní poučka – dítě musí ze sedla dosáhnout na zem celými chodidly. Pokud se země dotýká jen špičkami nohou, znamená to, že je odrážedlo příliš velké. Dítě nebude schopné se ze špiček dostatečně odrážet a nezvládne bezpečně zastavit.

Další pravidlo je stejné jako u dětských kol. Když malý jezdec z odrážedla sesedne a stojí nad rámem, měla by mezi jeho rozkrokem a vrchní rámovou trubkou zůstat mezera. Ze sedla musí dítě pohodlně dosáhnout na řídítka a brzdu.

Obecně se dá říct, že vhodný čas pro pořízení odrážedla nastává krátce poté, co dítě začne dělat první krůčky. Pro děti s výškou od zhruba 90 cm většinou již bez problémů seženete odrážedlo v optimální velikosti.

Nastavitelná výška sedla

Nastavitelnost výšky sedla by měla být u většiny modelů samozřejmostí. Minimální výška sedla rozhodne o tom, od kdy může dítě odrážedlo využít. Ta maximální zase určí, jak dlouho mu vozítko vydrží. Rozdíl mezi minimální a maximální výškou sedla se u jednotlivých odrážedel liší. Rozpětí se obvykle pohybuje v intervalu od 5 až do 12 cm.

Materiál rámu

V rámci použitých materiálů je důležité zejména zpracování rámu. K jeho výrobě se využívají především tři základní materiály:

 • Plast – Hlavní výhodu plastu představuje nízká hmotnost. S odrážedly s plastovým rámem se snadno manipuluje, navíc bývají poměrně levná. Nevýhodou je nižší odolnost a životnost.
 • Kov – Zpravidla jde o ocel nebo slitiny hliníku. Kovový rám poskytuje nejlepší jízdní vlastnosti a dlouhou životnost. Oproti plastu ale bude o něco dražší.
 • Dřevo – U některých designových modelů uvidíte rám ze dřeva. Podobné zpracování je na pohled velmi zajímavé. Bohužel většina dřevěných odrážedel neumožňuje výškové nastavení sedla a řídítek.

Hmotnost

Parametr, který se do značné míry odvíjí právě od materiálu rámu. Zde netřeba hledat žádné složitosti – čím lehčí odrážedlo, tím lépe. Dítě se při jízdě a manipulaci s vozítkem tolik nenadře. V neposlední řadě oceníte nízkou hmotnost i vy, protože odrážedlo při vycházce často skončí v rukou rodiče či jiného doprovodu.

Hmotnost většiny odrážedel se pohybuje mezi 3,5 až 5,5 kg. Tyto hodnoty se dají označit jako přijatelné. Zejména u menších dětí byste ale měli hledat modely na spodní hranici tohoto rozmezí. Odlehčená odrážedla váží dokonce jen 2 až 3 kg, jejich pořízení vás však vyjde dráž.

U větších dětí je potřeba hmotnost vnímat v celkovém kontextu odrážedla. Některé součásti sice budou hmotnost navyšovat, ale jejich přítomnost může přispět k lepším jízdním vlastnostem nebo vyšší bezpečnosti. Platí to například o nafukovacích kolech či brzdě. Starší děti okolo 2 až 2 a půl let již manipulaci s těžším odrážedlem obvykle bez potíží zvládnou.

Řídítka

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani řídítka. V první řadě se ujistěte, že na ně dítě dosáhne. Problematický může být i rozsah řídítek – některá mohou být pro malého jezdce příliš široká. Pokud se jedná o model s nastavitelným sedlem, ověřte si, zda jde adekvátně upravit také výška řídítek.

Dále se zaměřte na rukojeti neboli gripy. Ty by měly být ideálně gumové, molitanové rukojeti se zpravidla rychle opotřebují. Na konci gripu přijde vhod zvýšený lem, který brání sklouznutí ruky z řídítek.

Kola

Důležitý je hlavně typ pneumatik. U odrážedel se setkáte s plnými a nafukovacími koly. 

 • Plná (nenafukovací kola) – Jsou lehká a při jízdě je nepíchnete. Poskytují ale minimální odpružení, takže se nehodí na jízdu po nerovném povrchu. 
 • Nafukovací kola – Nafukovací kola zajistí lepší odpružení a rychlejší jízdu. Zároveň ale odrážedlu přidávají na váze.

Pneumatiky se liší i svým vzorkem, ale u odrážedel jde spíše o designovou záležitost. Reálný vliv na jízdní vlastnosti není velký – nepočítá se s tím, že byste se vydávali do horšího terénu. Na méně zpevněnou cestu s větším množstvím nerovností přesto raději volte pneumatiku s hrubším vzorkem a ne hladké typy určené na asfalt.

Brzda

Potřeba brzdy u odrážedel je předmětem častých debat. Jedni tvrdí, že by odrážedlo bez brzdy nekoupili, druzí ji považují za zcela zbytečnou. Jak to tak bývá, pravda je někde uprostřed.

U nejmenších dětí skutečně brzda nutná není. Začínající jezdci se teprve učí odrážedlo ovládat a držet rovnováhu. Nevyvíjí žádnou vysokou rychlost a přirozeně si přibrzďují nohama. Navíc většinou v ruce ještě ani nemají dostatek síly na zmáčknutí páčky brzdy.

Pokročilejší děti, které odrážedlo dobře ovládají, brzdu již ocenit mohou. Když se s ní naučí pracovat, je pro ně přechod na jízdní kolo snazší. Přesto se však z brzdy často stane jen nevyužívaný doplněk, protože děti v začátcích správně neodhadnou adekvátní intenzitu zmáčknutí páčky a raději se spoléhají na brzdění nohama.

Bezpečnostní prvky

Ani na odrážedle by dítě nemělo jezdit bez bezpečnostních prvků. Rychlost, která se dá na tomto malém vozítku vyvinout, není vůbec zanedbatelná. Děti navíc na začátku neumí svůj pohyb perfektně koordinovat a pády jsou tak poměrně běžné. Kromě toho si dítě na bezpečnostní výbavu zvykne a bude ji považovat za přirozenou i v budoucnu při na kole.

Samozřejmostí by měla být dětská helma. Využít pochopitelně můžete cyklistické modely. Dbejte hlavně na nízkou hmotnost helmy, ať zbytečně nezatěžujete krční páteř malého závodníka. Pro zajištění lepšího a jistějšího úchopu lze rozhodně doporučit rukavice na kolo. Ty brání sklouznutí ruky z řídítek a zároveň pomohou dlaň ochránit při pádech. Hodí se také cyklistické oblečení

Ještě komplexnější ochranu dítěti zajistíte s chrániči kolen a loktů. Vsadit můžete například na chrániče, které jsou primárně určené na kolečkové brusle. Bezpečnost dítěte podpoří rovněž reflexní prvky a doplňky. Umístíte je buď na oblečení nebo přímo na odrážedlo.

Doplňky na odrážedlo

I na odrážedlo lze doplnit různé cyklistické příslušenství. Ne snad, že byste měli na vozítko připevnit tachometr a měřit ujetou vzdálenost. Hovoříme spíše o doplňcích, které dětem jízdu zpříjemní nebo ji učiní zábavnější. Do této kategorie patří například zvonky. Pokud chcete s dětmi vyjet i v horších podmínkách či po dešti, tak určitě oceníte blatníky.

Ukázat odrážedla

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků