Výběr fotbalového míče

Fotbalový míč je tou nejzákladnější věcí, bez které by se nedal hrát fotbal. Fotbalové míče se od sebe liší velikostí, váhou a samozřejmě designem. Atributů, podle kterých budeme vybírat vhodný míč, je několik – věk hráče, terén, na kterém budeme do balonu kopat, zapomínat nesmíme ani na pokročilost fotbalisty. Rekreační, tréninkové a zápasové míče s certifikacemi FIFA se od sebe liší také.


Velikost míče

Hlavním kritériem při výběru míče je jeho velikost. Ta se odvíjí od věku fotbalisty. Ti nejmenší hráči začínají hrát fotbal s balonem číslo 3. Ta je vhodná pro hráče kategorie mladší přípravky a mladší. Tato kategorie je pro děti do 9 let. Následuje velikost 4, se kterou hrají a trénují hráči starší přípravky a mladších žáků, tedy ve věku od 10 do 13 let. Nejpoužívanějším balonem je balon ve velikosti 5. S tím trénují a hrají hráči od starších žáků až po dospělé. Je tedy vhodný pro věk 14+. Speciální případem je míč o velikosti 1, který se používá ve všech věkových kategoriích k tréninku technických dovedností. Velikost míče je dobré konzultovat s trenérem.
 
Díky správně zvolené velikosti se vaše dítě lépe naučí ovládat míč a nevznikají tak zbytečně svalové disbalance a pozdější problémy s klouby. Nekupujte hráči z mladší přípravky míč velikosti 5 s tím, že do něj doroste. Bude pro něj těžký a špatně ovladatelný, jeho technický rozvoj bude pomalejší a navíc je tu riziko, že ho přestane fotbal bavit, protože míč neukopne.

Volba správného typu míče podle terénu

 

Balony na přírodní a umělou trávu jsou nejpoužívanějším typem fotbalového míče a mají klasickou odolnost. Do haly pak volíme od 14 let hráče míč futsalový, který je o něco těžší a má tlumený odskok. Do 14 let věku může dítě trénovat v hale s klasickým míčem o velikosti 4, aby zbytečně nezatěžovalo své klouby. Pokud se chystáte hrát fotbal v písku, je k tomuto účelu vhodný míč na plážový fotbal. Existují pak také míče na streetfotbal, kde je balon vyroben z odolnějšího materiálu. 

Jak poznat kvalitu míče?

Nápovědou vám bude samozřejmě jeho cena. Vyšší cena = vyšší kvalita, technologie, odolnější materiály, lepší letové vlastnosti. Samozřejmě to nemusí platit vždy, ale je to jeden z ukazatelů, který vám jistě napoví.

 

Dalším ukazatelem je skutečnost, zda míč vlastní certifikaci FIFA. Míč označený certifikací FIFA Inspected je profesionální tréninkový míč, který musel projít sedmikolovým testem, aby tuto certifikaci obdržel. O jeden test více pak mají míče označené FIFA Approved. Jedná se o nejvyšší možnou certifikaci FIFA a získávají je, pouze profesionální zápasové míče, se kterými se hrají nejvyšší fotbalové soutěže, evropské poháry, mistrovství Evropy a světa.