Jak vybrat koloběžku s nafukovacími koly

 

Koloběžky s nafukovacími koly, jinak také sportovní koloběžky, jsou nejpohodlnější. Nafukovací kola dobře absorbují otřesy a zvládají tak lépe nerovné cesty. Často se vyrábí s větším předním kolem, což umožňuje vyšší rychlost, zato však o něco horší ovladatelnost. Koloběžky s nafukovacími koly jsou také větší a těžší.

 

„Koloběžkování“ patří mezi sporty, které při správném používání zatěžují rovnoměrně svalstvo celého těla. Pomáhá nám se zpevňováním těla, posilováním svalů, ale i k celkové fyzické a psychické rovnováze. Jedná o jednoduchý sport, který zvládne každý.

Velikost kol

Při jízdě městem nebo při kličkování mezi dírami v polní stezce oceníte u sportovní koloběžky její pohotovost a obratnost. To vám dokáží zajistit menší kola, většinou ve velikostech od 12 do 20 palců. 


Oblíbené řešení dnešních koloběžek je větší přední kolo velikosti 16 nebo 20 palců a zadní menší o velikosti 12 nebo 16 palců. Koloběžka s takovou konstrukcí bude díky většímu přednímu kolu snadno překonávat drobné překážky, je rychlá a obratná, přitom bude díky malému zadnímu kolu stále kompaktní, všude se vejde a lépe se na ní odráží.

> Městské koloběžky

Ideální koloběžky pro dospělé, které jsou určeny pro městské využití, jsou koloběžky s předním kolem 16" a se zadním kolem 12". S touto koloběžkou můžete vyrazit třeba i na výlet – je to tedy koloběžka nejen do města, ale také na výlet.

 

 

> Koloběžky pro turistiku

Jestliže si plánujete pořídit koloběžku hlavně na turistické aktivity, to znamená koloběžku na výlety, doporučujeme koloběžku s předním kolem 20" a se zadním kolem 16". Tyto koloběžky jsou na výlety ideální a do města zbytečně velké.

 

> Koloběžky pro sportovní využití

Všechny sportovní koloběžky jsou určeny pro delší turistické trasy. Na dlouhé vyjížďky můžete zvolit koloběžku s předním kolem 26" a se zadním kolem 20".

Časté dotazy

 

Mám vybrat rozdílná nebo stejně velká kola?

Pokud je jedno kolo větší a druhé menší, je koloběžka rychlejší. Rozdílná kola mají pouze koloběžky s nafukovacími koly, které jsou vhodné pro delší jízdy. Stejně velká kolečka zaručí lepší obratnost, koloběžka je ale při vyvinutí stejného úsilí pomalejší.

 

Má jízda na koloběžce nějaká věková omezení?

Koloběžka je vhodná pro lidi všech generací. Nezatěžuje klouby, zlepšuje kondici a rovnováhu a pomůže protáhnout a posílit většinu svalových partií.

 

Jaké chrániče potřebuji pro jízdu na koloběžce?

Naprostou samozřejmostí je bezpečnostní helma. Při delších jízdách určitě nezapomeňte na rukavice, abyste zamezili nepříjemným otlakům a puchýřům. Pro děti, začátečníky a freestyle jsou nutné také chrániče loktů a kolen.

Nášlap (výška stupátka) koloběžky

Jedná se o vzdálenost mezi povrchem a nejnižší částí nášlapu (ze spodu). Jízda na koloběžce aktivuje velké množství svalů a při odrazu současně vykonáváte podřep na stojné noze. Z tohoto důvodu je velmi důležité, jak vysoko nad zemí je umístěno stupátko (nášlap).


Čím níže nad zemí jste, tím méně námahy při jízdě. Čím výš je nášlap, tím hlubší dřepy budete dělat. Jakými nerovnostmi koloběžka bez škrtání projede, ovlivňuje nejen výška, ale i délka nášlapu.

Výška řidítek u dospělých a dětí

Výšku řidítek koloběžky si hlavně dospělí nastavují podle svých potřeb (90 až 130 cm), u dětských koloběžek doporučujeme výšku řidítek od 50 cm výše podle velikosti dítěte. Teoreticky vzato by měla být řídítka v úrovni kyčlí.

 

Pozor na nízko položená řídítka, mohou způsobit křečovitý předklon a bolest zad. Vysoko položená řídítka zase snižují ovladatelnost koloběžky. Výška rámu nad zemí je čím nižší, tím lepší. Ovšem extrémně nízká koloběžka bude škrtat o nerovnosti a je určena pro zcela rovné cesty. Je proto vhodné si koloběžku vyzkoušet.

 

Podle silniční vyhlášky musí koloběžka splňovat to samé jako kolo. Proto jako doplňky (kromě výše zmíněných chráničů a helmy) můžete ke koloběžce pořídit blatníky, odrazky, světla, brašny a další cyklistické doplňky.