Hlavně bezpečně! Jakou vybrat helmu na kolo? | Cykloseriál díl 5

Lukáš Kobr

10.3.2023 • 2 min čtení ▸ 4 min videa

S helmou na hlavě musí jezdit cyklisti povinně do 18 let. Důrazně ale doporučujeme, aby po osmnáctinách neletěla ihned do skříně a navěky se na ni prášilo. Helmu je dobré nosit absolutně vždy, když vyrazíte šlapat do pedálů. Ať už se chystáte jet pět minut pro rohlíky do obchodu nebo na stokilometrovou vyjížďku. 

Zdraví máme jen jedno. Podle čeho si ale vybrat nejvhodnější model pro vás nebo vaše děti?

Ze všeho nejdřív budete nejspíš přemýšlet nad typem helmy. Mezi základní patří: 

  • silniční helmy – lehké, protáhlý tvar, většinou bez kšiltu,
  • MTB helmy – robustnější než silniční, mívají kšilt,
  • integrální helmy  vhodné na enduro a sjezdy, mohutné, ochrana obličeje, horší odvětrávání,
  • BMX a freestyle helmy (kokosky) – méně mohutné a menší počet otvorů na odvětrání. 

Dále budete moci vybírat mezi pánskými a dámskými variantami, i když pánské jsou většinou označené jako unisex, tedy vhodné pro všechny bez ohledu na pohlaví. Dětské helmy jsou často vyvedené v hravých barvách s obrázky, aby se dětem líbily. Podrobněji se helmám věnujeme ve speciálním článku.

Nejčastěji se helmy vyrábí ve dvou až třech velikostech a správný výběr je důležitý. Určitě je dobré si před nákupem helmu fyzicky vyzkoušet na hlavě, aby nikde netlačila. Helmy se vyrábí vstřikováním polystyrenu do tvrdé skořepiny, lepší modely pak jsou ještě vyztužené například hliníkem, karbonem či kevlarem, což umožňuje snížení jejich hmotnosti.

Při výběru helem můžete zkoumat například ještě speciální technologie pro lepší ochranu, jako jsou třeba MIPS nebo koroyd, design a odvětrávání nebo vychytávky v podobě integrovaných blikaček a podobně. 

Malá, ale důležitá rada na závěr. Pamatujte si, že pokud v helmě schytáte velký náraz, je potřeba si pořídit novou. Pohlcení energie pádu totiž často vede k prasknutí celé konstrukce. I když třeba malou prasklinu nevidíte pouhým okem, může tam někde být a účinnost ochrany se rapidně snižuje.

Pokud byste přemýšleli i o nákupu nového kola, dětským i dospělým variantám jsme se věnovali v samostatných videích. 

Ukázat cyklistické helmy

Líbil se článek?

Lukáš Kobr

Specialista Sportisima na cyklistiku, lyžování a další odvětví, bývalý vrcholový biatlonista, milovník hor a táta na plný úvazek