Jak vybrat hokejové brusle

Redakce Sportisimo

2.1.2023 • 13 minut ▸ 1 min videa

Hokejku už máte vybranou, ale nevíte si rady s dalšími částmi hokejového vybavení? Samotná hokejka je sice nejdůležitější nástroj každého hokejisty, ale bez pořádných bruslí by si taky moc nezahrál. 

Pokud nerozumíte výběru hokejových bruslí, zkuste se začíst naší poradny, kde vám vysvětlíme, na jaké aspekty byste si měli dávat pozor. 

Ze všeho nejdřív je ale dobré si vysvětlit, z jakých částí se brusle skládají. Nejdůležitější je skelet, který obepíná celou nohu až nad kotník. Jeho součástí je šněrování, nebo jiná možnost stažení boty na nohu. Na podrážku boty, neboli skeletu, je nýty připevněný takzvaný holder, nejčastěji z tvrdého plastu. Holder má za úkol držet nůž (runner), díky kterému je pak hokejista schopný bruslit.  

Ukázat hokejové brusle

Shrnutí

 • Druh bruslí - Vybírejte jej podle zamýšlené sportovní aktivity, v případě hokeje jde hlavně o kanady (hokejové brusle). Volte podle úrovně, které se chcete věnovat, výběr se pohybuje od amatérských bruslí až po náčiní pro profesionály. Rozdíly existují u lepších modelů ii ve výběru podle stylu bruslení. 
 • Velikost - Nejdůležitější faktor při výběru správných bruslí, profesionálové mají brusle těsně na nohu, klidně o 1 až 2 čísla menší než boty. Pro rekreační bruslení se dají volit větší brusle s rezervou půl až jednoho čísla. 
 • Šířka - Jde vybírat u střední a vyšší třídy bruslí, liší se v přední části chodidla. Základní modely jsou všechny stejné, lepší brusle mohou mít i tři varianty šířky (úzké, běžné a široké). Některé modely se dají vypékat, tedy tvarovat teplem. 
 • Materiál - Čím kvalitnější brusle, tím lepší materiály. Profesionální brusle jsou tuhé, využívá se u nich například karbon, funkční materiály, případně paměťová pěna a podobně. U amatérských modelů jsou sice použité základní materiály, ale více se dbá na zateplení výstelky a komfort v měkčím skeletu.
 • Hmotnost - Materiál do velké míry ovlivňuje to, jak budou brusle těžké. Odlehčené a technologicky vyspělé materiály zajistí rychlejší bruslení a lepší ovladatelnost, ale je potřeba myslet také na dostatečnou ochranu před nárazy.
 • Vázání - Nejčastější je šněrování s pomocí tkaniček, ale například u dětských bruslí narazíte na přezky, suché zipy, méně častý je u bruslí takzvaný boa patent. Existují i modely s kombinací různých typů vázání. 

Pamatujte, že tyto parametry nejsou vždy snadno dohledatelné. Výrobci je občas neuvádějí. Ty nejdůležitější charakteristiky byste ale měli u jednotlivých modelů bruslí najít.

Druhy bruslí

I když se tento článek zaměřuje hlavně na hokejové brusle, neboli takzvané kanady, existují vedle nich i další druhy, které je nutné zmínit. Pojďme si tedy v jednotlivých bruslích udělat pořádek. 

 • Kanady - často označované také jako pánské brusle (využít je samozřejmě mohou i ženy, existují dokonce v upravené dámské variantě); konstrukce boty je taková, jako ji známe z hokeje, skelet pevně obepíná nohu a je tvrdý, nůž má zaoblený tvar a je bez zubů; tyto brusle jsou vhodné pro dynamičtější a silovější bruslení; vyšší vývojový stupeň těchto bruslí vyrobený z odolnějších materiálů se označuje přímo jako hokejové brusle.
 • Brusle se zoubky - velmi často jde o ekvivalent označovaný jako dámské brusle; nesvírají tolik nohu, protože pohyb vychází z odrážení pomocí zoubků v přední části nože, jde spíše o ladnější pohyby vpřed bez velkých bočních tlaků při odrážení; skelet je spíše měkčí, společně s holderem více připomíná klasickou botu na podpatku; za vyšší vývojový stupeň se dá označit krasobruslařská brusle.

Samozřejmě ale nesmíme zapomenout ani na nejmenší bruslaře, u nichž je důležitá hlavně dobrá stabilita a odolnost bruslí. I pro ně na pultech najdete ideální modely. Vedle zmenšených verzí kanad nebo bruslí se zoubky, narazíte taky na různé speciality:

 • Brusle s úpravou velikosti (roztahovačky) - speciální modely pro menší děti, lze je postupně zvětšovat o 4 až 5 čísel, podle toho, jak roste noha; nejsou vhodné pro sportovní bruslení na hokeji.
 • Kačenky - brusle pro úplně nejmenší, jde spíše o kovovou konstrukci s dvěma noži pro každou nohu, pomocí pásků se připevní na dětské boty; výborné pro první krůčky na ledě, protože poskytují díky celkově čtyřem nožům dobrou stabilitu pro nejmenší bruslaře.

Hlavně u dětí se pak používá také další specialita - kombinované brusle. Jde o model, u něhož jde odejmout část holderu s nožem, který nahradíte platformou s kolečky a rázem změníte brusle na kolečkové. Prodávají se v dámské i pánské variantě, ale nejčastěji jde o dětské modely, kdy se neklade důraz na perfektní funkční vlastnosti, ale hlavní je využitelnost v různých podmínkách. Často zde převažuje plast a zapínání na přezky. 

Velikost 

Teď už se ale zaměřme přímo na kanady a hokejové brusle. Zásadním krokem při výběru by měla být velikost brusle. Zde je velký rozdíl v tom, jestli si pořizujete brusle na rekreační bruslení jednou dvakrát za zimu, nebo jestli v bruslích plánujete trávit skoro každý den a s hokejkou v ruce jste na kluzišti jako doma.

 • Rekreační bruslení - stačí o půl až jedno číslo větší brusle, než jsou boty, které běžně nosíte; takové brusle budou akorát pohodlné a navíc se do nich vejdete i s trochu tlustší ponožkou, pokud si chcete být jistí, že vám nebude například na rybníku v mrazech zima na prsty.
 • Sportovní bruslení/hokej - zde se často dělá chyba a volí se větší brusle, než je běžná velikost bot; brusle pro hokejistu by ale měly těsně obepínat nohu a neměl by být prostor prakticky pro žádný pohyb chodidla vpřed a vzad nebo do stran, jen tak se perfektně přenese pohyb nohou do bruslení; odborníci na bruslení radí mít brusle o jedno nebo dokonce až o dvě čísla menší, než je velikost bot, hráč v nich má cítit palce; na začátku brusle tlačí, ale později povolí, měla by být “součástí nohy”.

Pro orientaci mezi bruslemi a velikostmi poslouží také rozdělení podle věku. Přímo v názvu bruslí totiž narazíte na označení Youth (YTH), Junior (JR) a Senior (SR):

 • Youth - velikosti bruslí 24 až 32 (EU číslování),
 • Junior - velikost 33 až 39,
 • Senior - velikost 40 až 48 (případně některé firmy vyrábí ještě větší boty.

Při výběru bruslí pro začínající malé hokejisty, kterým stále roste noha, doporučujeme koupit brusli se stélkou o maximálně 1 cm delší, než je délka chodidla. Dítěti noha stále roste, ale při koupi větších bruslí bude bruslení obtížnější a naučení základů by mohlo trvat déle. Řešením pro menší děti jsou také už zmíněné roztahovací brusle. Pokud dítě hokej baví a chcete aby se zlepšovalo, je potřeba investovat do přesně padnoucích bruslí častěji.

Myslete na to, že číslování velikostí se může hodně lišit u jednotlivých výrobců. Číslo, které vám sedne u jednoho, může mít u druhého trochu jiné parametry a nepadne ideálně. Vždy je potřeba zkoušet daný model.

Jak změřit velikost nohy?

Ideální je použít pravítko, papír a tužku. Papír položte na vhodné místo ke stěně, ideálně jej také můžete přilepit páskou k zemi, a stoupněte si na něj tak, že se patou budete opírat o stěnu. Tam, kde končí nejdelší prst nohy, nakreslete s pomocí pravítka a tužky čáru. Poté můžete pohodlně změřit vzdálenost od stěny po zaznačenou čáru, což odpovídá velikosti chodidla.

Další možností je využít starou krabici od bot, do níž si stoupnete a přitisknete patu na stěnu krabice. Tužkou se znovu zazvyznačí místo, kam sahá nejdelší prst a pak se změří vzdálenost od stěny ke značce. U obou způsobů je dobré, když si nazujete ponožku, kterou budete v brusli nosit.  

Přesnější, ale méně častá varianta u volby bruslí je možnost nechat si naskenovat nohu a podle výsledku vybrat ideální brusle pro daného hráče. Často se k tomu přistupuje u hokejistů, kteří se sportu věnují na výkonnostní a profi úrovni.

Šířka skeletu

S velikostí nohy a obecně tvarem chodidla do velké míry souvisí také volba vhodné šířky brusle, tedy skeletu. U základních modelů bruslí nenarazíte na žádné odlišení, zkrátka musíte vzít tvar, který výrobce zvolil.

U lepších značek byste mohli mít na výběr, co se týče velikosti přední části boty. Setkáte se s označením EE nebo D. EE (nebo 2E) je označení pro širší brusle, předek je rozšířený o 2 až 2,5 cm. D je naopak označení pro užší skelet, jinde narazíte místo písmene D na označení Regular, které odpovídá užší “déčkové” brusli. 

U nejvyšší třídy bruslí, které jsou určené pro profesionální a výkonnostní hokejisty, narazíte na rozdělení na tři kategorie podle šířky. Každý výrobce používá jiné označení, prvním z nich je FIT 1/2/3, kdy jednička je vhodná pro úzké chodidlo a trojka pro širší (značka Bauer), druhým dělením je Tapered/Regular/Wide (CCM), kdy znovu první jmenovaný typ je vhodný pro úzké a třetí pro širší chodidlo. 

Tepelná tvarovatelnost

Co se týče výběru bruslí přesně na míru, zajímavou možností je vytvarovat brusle teplem. To se běžně děje při bruslení tělesnou teplotou, ale dopomoct tomu můžete i takzvaným vypékáním v troubě. Týká se to zpravidla střední a vyšší třídy bruslí, ale dejte pozor, musí o tom informovat výrobce v návodu. Pokud si nejste jistí, jak na vypékání, poraďte se s odborníkem

Je potřeba povolit tkaničky, nastavit správnou teplotu v troubě, brusle bez stélky do ní vložit tak, aby se citlivé části nedotýkaly teplých povrchů v troubě, poté rychle brusle vytáhnout, nazout a opatrně směrem do stran utáhnout. Následně je nutné několik minut rovně stát, aby se brusle nevytvarovala špatně do stran. Po mírném zchladnutí (10 až 15 minut) se může hokejista opatrně vyzout a pak musí brusle 12 až 24 hodin při pokojové teplotě chladnout. 

Při tomto procesu se teplem vytvaruje výstelka brusle přesně podle konkrétní nohy, případně u některých modelů bruslí změkne a zformuje se i samotný skelet. Pokud se proces zvládne podle návodu, získá hráč komfortní brusle tvarované anatomicky přesně na svou nohu.

Výběr podle úrovně a stylu

V případě rozdělení bruslí podle toho, na jaké úrovni se chystáte sportovat, je spíše obrazné. Samozřejmě si klidně může i amatér koupit ty nejlepší brusle na trhu, ale zkrátka nevyužije jejich potenciál. Zde vycházíme zkrátka z toho, jaká funkčnost je pro potřeby sportovce na dané úrovni adekvátní. 

Podle úrovně můžeme rozdělit hokejisty na hobby amatéry a začátečníky, dále výkonnostní hráče a poloprofesionály a nakonec profesionální sportovce. V nejvyšší kategorii ale není výjimkou, že sportovci spolupracují s výrobcem, který jim udělá brusle na míru podle skenu nohy a přesně podle požadavků.

 Úroveň hokejisty

Charakteristika bruslí

Hobby sportovci/amatéři

- Pohodlná vnitřní výstelka boty, malá tuhost

- Nízká cena a dostupnost

- Horší ochrana nohy a kotníků

- Pouze základní materiály

Poloprofi/výkonnostní hráči

- Větší tuhost a zesílený jazyk, opora nohy ve skeletu

- Lepší materiály (karbonové části) a technologická řešení

- Větší ochrana nohy a kotníků
- Efektivnější přenos energie těla do bruslení
- Vyšší cena, ale stále dobrý poměr vzhledem k výkonu
- Částečně menší komfort

Profesionální hokejisté

- Maximální tuhost a tvrdost s vysokou ochranou před nárazy puku a hokejek

- Nejnovější materiály, hodně karbonových částí, jednodílný skelet

- Moderní technologie odvodu potu, měkká výstelka s komponenty z paměťové pěny
- Perfektní přenos energie těla do brusle
- Možnost individuálních úprav
- Nízká hmotnost
- Velmi vysoká cena
- Někomu nemusí vyhovovat tuhost boty

Styl bruslení

Každý hokejista, hlavně na vyšší úrovní hraní, má trochu odlišný styl bruslení. Jinak zkrátka bruslí velký obránce a jinak zase mrštný útočník. Amatérští hráči tyto rozdíly nemusí moc řešit, ale na vrcholovějším levelu už se řeší každý detail a výrobci se tomu přizpůsobují. 

 Styl bruslení Styl bruslení

Konstrukce bruslí

Rychlostní

- časté starty a brzdy, prudké změny směru, otočky, krátké oblouky

- vysoká frekvence bruslení

- těsná konstrukce v oblasti okolo paty

- měkčí skelet úzce obepíná chodidlo
- nižší profil nártu
- maximální přenos energie

Silový

- dlouhé oblouky, široko rozkročené nohy, stabilní postoj, dlouhé odrazy

- menší intenzita 

- anatomický tvar, přirozeně obepíná chodidlo

- tvrdší skelet
- vyšší profil

Univerzální - styl “napůl cesty” mezi rychlostním a silovým

- objemnější skelet s širšími tvary

- vyšší profil
- velký prostor na patu

Materiál

U hokejových kanad narazíte na velké množství materiálů, hodně se budou lišit podle úrovně bruslí. Dětské brusle mají hodně plastových prvků, podobně jako amatérské brusle, kde se objevuje například kombinace plastu, tkaniny a umělé kůže. Se vzrůstající úrovní bruslí se pak zlepšuje taky kvalita materiálů, objevují se karbonové prvky, pravá kůže, speciální propustné materiály odvádějící pot pryč z boty.

U vnější části skeletu je důležitá pevnost a tuhost materiálu, který má zajistit výbornou oporu pro nohu a zároveň ji chránit před různými nárazy, hlavně pukem. Čím lepší brusle, tím se tuhost zvyšuje a profesionální brusle mají dokonce jednolitý tuhý skelet.

Vnitřek brusle je pak také kapitola sama pro sebe. U amatérských modelů není intenzita bruslení tak vysoká a hodně se dbá na pohodlí a tepelný komfort, proto jsou zde větší vrstvy zateplení. S rostoucí kvalitou a cenou je syntetika nahrazená různými funkčními materiály, které odvedou pot od nohy pryč. Často se pak používá pro pohodlí také paměťová pěna, díky níž se brusle přizpůsobí chodidlu. 

Holder

Pro holder, neboli prvek spojující botu (skelet) a nůž, se nejčastěji používá odolný plast. Občas výrobci mohou přicházet s různými kompozitovými materiály s příměsí karbonu, ale plast hraje hlavní roli.

Nože

Kvalita materiálu se dá určitě řešit i u samotných nožů. Do velké míry jde o to, z jak ušlechtilého kovu je daný nůž vyrobený a jak dobře odolává korozi. Ta samozřejmě kov degraduje a nůž ztrácí své vlastnosti.

 • karbonová ocel - levnější, snadněji koroduje
 • nerezová ocel - trochu dražší, odolná proti korozi.

Znovu se mohou objevovat výrobci, kteří budou propagovat nějakou inovativní technologii, ale zkrátka základ je jasně daný. Vedle kvality kovu je ale součástí také dobrá péče o nože. Základem je vždy po bruslení nože otřít hadrem do sucha a brusle pak skladovat na suchém místě. 

Pomůže také používání chráničů na nože, které zabrání rychlému otupení ostří, takže nebudete muset tak často nože brousit, čímž nedochází k velkému úbytku materiálu. Případně ale určitě není problém obstarat náhradní nože a v bruslích je vyměnit.

Hmotnost

Hmotnost bruslí do detailu řeší spíše výkonnostní hráči a profesionálové, kde záleží na každém detailu. Na váhu brusle má velký vliv hlavně materiálové složení. Běžná hmotnost se pohybuje přibližně od 700 do 900 gramů. Najdou se ale také ultralehké brusle s hmotností okolo půl kilogramu.

Nižší hmotnost ovlivní rychlost bruslení, lehčí brusle bude také jednodušší ovládat, tím pádem méně unavují nohy hráče. Naopak se ale musí najít kompromis mezi hmotností a mírou ochrany hráče, protože čím méně materiálu, tím horší ochrana před puky a podobně.

Vázání

U bruslí narazíte na různé systémy zapínání. Nejčastější jsou samozřejmě klasické tkaničky, ale například pro děti existují daleko příjemnější a jednodušší varianty:

 • tkaničky - nejrozšířenější a pro lepší hokejové brusle jediný možný způsob; lépe utáhnou brusli na noze, díky tomu je bruslení efektivnější; složitější pro malé děti, nezvládnou si brusli samy správně utáhnout,
 • přezky - nejrychlejší způsob utažení, ale není tak pevné; hlavně u dětských a některých rekreačních bruslí,
 • suchý zip - také rychlé utažení, ale méně pevné; objevuje se občas v kombinaci s jiným zapínáním,
 • boa - objevuje se málo, systém s otočným kolečkem a lankem, patentovaný způsob, který se ale více než na bruslích objevuje například na cyklistických tretrách,
 • kombinace - objevuje se zřídka u rekreačních bruslí nebo třeba u kombinovaných bruslí na led i inline; například jde o kombinaci přezky a suchého zipu, či přezky a tkaniček.

Brankářské brusle

Brusle pro brankáře jsou sice do velké míry podobné těm klasickým, ale je dobré zmínit několik odlišností. Na rozdíl od běžných kanad nejsou brankářské brusle tvořené pro časté změny směru, zrychlení a prudké brzdy. Konstrukce skeletu je trochu nižší, což má za následek lepší flexibilitu do stran. To je důležité v brankářském postoji a rozklecích. Další odlišnosti jsou:

 • kryt prstů a paty - brusle mají zesílenou přední a zadní část, hlavně špička musí být hodně odolná vůči nárazům,
 • nože - jsou rovnější a delší, pro lepší kontakt s ledem při změně poloh a pohybu do boku.

I u brankářských bruslí platí, že velikost by se měla volit přesně na nohu, často třeba o číslo menší, než je velikost bot. Při úplném natlačení nohy do špičky by za patou neměl být prostor větší, než na ukazováček. Při zkoušení je dobré mít ponožky, které se budou používat i při bruslení. Při kopnutí do paty brusle by se noha měla usadit tak akorát a být celým chodidlem na zemi. Zkuste se v brusli projít, jestli jsou pohodlné.

Příliš velké brusle by měly za následek puchýře, horší kontrolu bruslení a hlavně u dětí, kde je problém s velkými bruslemi celkem častý, také špatné návyky v bruslení, které se těžko odnaučují.

Ukázat hokejové brusle

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků