Jak vybrat freestyle koloběžku

 

Speciálně upravené freestylové koloběžky umožňují provádět triky a skoky, jsou z kvalitních dílů a snesou i agresivní zacházení. Mají menší kolečka a odlehčený rám. Díky nižšímu rámu se z nich lépe odráží, ale vzniká riziko zaseknutí o nerovnosti.

 

Hledáte koloběžku na u-rampu nebo koloběžku na nácvik triků? Na freestyle koloběžkách si užijete opravdovou zábavu. Koloběžky s malými koly a odlehčeným hliníkovým rámem pro ty nejlepší triky ve freestyle parcích, nebo jen tak na ulici. Ke koloběžkám doporučujeme dokoupit chrániče a helmu.

Optimální výška řidítek u koloběžky

> K čemu se hodí freestyle koloběžka pro začátečníka:

  • pro nácvik základních triků: bunnyhop, tailwhip, 180, barspin, základní pohyby ve skateparku, grindy/slidy na překážkách z kovu
  • pro jízdu ve skateparku – kopírování překážek: rádiusy, fun boxy, pyramidy, bazény a podobně
  • pro běžnou jízdu na rovném a čistém povrchu (kamínky a další nečistoty ničí kolečka koloběžky

 

  Při výběru je potřeba myslet na to, že pokud se skutečně bude koloběžka používat na provádění různých triků, skoků apod. (k čemuž je určena), bude velmi zatěžována. A to mnohem víc než pouhým ježděním. Při skocích se váha jezdce, která působí na koloběžku může i 2x až 3x znásobit! 

> K čemu se NEhodí freestyle koloběžka pro začátečníka:

 

 • ke skákání z výšek nad 20 cm (hlavně pro „fly out“ triky – skákání ven z u-rampy na plošinu rampy)
 • ke grindování (klouzání spodní stranou desky) po překážkách z betonu, žuly či kamene
 • k půjčování starším jezdcům
 • k dlouhému brzdění (hlavně smykování)
 • k jízdě ve vodě a s povolenými kolečky či headsetem

Jak zabrzdit koloběžku?

Nášlapná zadní brzda vypadá jako blatník, aktivuje se sešlápnutím, kdy k brždění dochází pomocí tření mezi brzdou a kolem. S touto brzdou se setkáme hlavně u malých městských koloběžek.


Velikost koleček

V zásadě platí, že čím větší kolečka, tím je koloběžka rychlejší, ale hůře se ovládá. Pokud jste tedy začátečník nebo volíte koloběžku pro dítě, je lepší model s menšími kolečky.


Tvrdost koleček

Tvrdost koleček rozhoduje o rychlosti a pohodlnosti jízdy na koloběžce. Pokud jsou kolečka tvrdší, koloběžka je rychlejší. Naopak co se týče pohodlí, jsou lepší kolečka měkčí, která tlumí otřesy. Rozdílem jsou koloběžky s nafukovacími koly, kde se tvrdost odvíjí od toho, jak moc kola nafoukneme.


 • Měkká guma je značena 86A a níže. Je přilnavější a hodí se pro začátečníky, je pomalejší.
 • Tvrdá guma se značí 88A a výše. Hodí se do skateparků. Guma více vydrží, ale je cítit každý kamínek.
 • Čím nižší je uvedené číslo (86A, 88A, 90A apod.), tím měkčí je guma.

Řidítka

Jsou vyráběna buď z oceli obohacené Chrommolybdenem, nebo z hliníku. Ta z hliníku jsou lehčí (minimálně o 30 %, což je dost), ale méně pevná než řidítka ocelová. Hliníková řidítka proto lze doporučit jezdcům nižší váhové kategorie (do 50 kg), případně těm s čistým stylem ježdění. Je nutno používat objímku, která zcela zakryje zářez na řidítkách. Další dělení řidítek pro freestyle koloběžky je podle průměru svislé tuby, kdy existují dva odlišné vnější průměry (31,8 mm a 34,9 mm) a dva odlišné vnitřní průměry (28,5 mm a 31,8 mm).

 

Prohnutí horní tuby řidítek směrem k jezdci se nazývá backsweep, pokud nejsou prohnutá mají v popisu napsáno Zero Backsweep, nebo se tento údaj vůbec neuvádí. Prohnutí je dobré pro pohodlnější držení. Obecně platí, že širší řidítka jsou pohodlnější s prohnutím směrem k jezdci. 

 

Další směry prohnutí (dolů, či nahoru) se označují jako downsweep / upsweep a mají stejný důvod. Nejčastější tvary řidítek jsou „Y“ a „T“ . T řidítka jsou při stejných rozměrech lehčí a jsou lepší pro začátečníky, kteří mohou rychle zvolit užší úchop a mít tak stále kontrolu nad koloběžkou. Y řidítka jsou díky vzpěrám pevnější.